31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü tariximizə qanlı hadisə kimi yazılıb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımı siyasəti” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfrans soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev 1918-ci ilin mart ayında ermənilər tərəfindən Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ, Naxçıvan, Zəngəzur və azərbaycanlılar yaşayan digər bölgələrdə dinc əhaliyə qarşı törədilən kütləvi qırğınlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, mart qırğınları azərbaycanlılara qarşı ermənilərin planlı şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı siyasətinin mərhələrindən biri olub. Xalqımıza məxsus minlərlə tarixi-mədəni abidə və yaşayış yerlərinin dağıdıldığını deyən akademik bir çox dövlətlərin arxivlərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri faciələrlə bağlı xeyli sayda materialların olduğunu qeyd edib.
İ.Hacıyev ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımı faciələrinə ümummilli lider Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci ildə imzaladığı fərmanla hüquqi-siyasi qiymət verildiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Mir Möhsün Nəvvabın “1905-1906-cı illər erməni-müsəlman davası”, Məmməd Səid Ordubadinin “Qanlı illər” adlı kitablarında hadisələr barədə mühüm tarixi sənədlərin yer aldığı bildirilib.
Daha sonra bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri Emin Şıxəliyev “XX yüzilliyin əvvəllərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımlar”, həmin institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyev “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasəti (1918-1920-ci illər)”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhami Əliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev və azərbaycanlıların soyqırımı və deportasiyası məsələsi”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Kəlbizadə “Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı ərazi iddialarında Naxçıvan” və tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Toğrul Xəlilov “Azərbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindən deportasiyası və onun nəticələri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda 31 mart və Xocalı soyqırımlarına aid real faktları əks etdirən fotoşəkillər və sənədlərdən ibarət slayd nümayiş olunub.

31 марта – День геноцида азербайджанцев вошел в историю как кровавое событие
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась научная конференция «Политика геноцида, осуществляемая против азербайджанцев», посвященная 31 марта - Дню геноцида азербайджанцев.
Конференция началась с почтения памяти жертв геноцида минутой молчания.
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о массовых расправах, учиненных армянами против мирного населения Баку, Шамахи, Губы, Карабаха, Нахчывана, Зангезура и других регионов, в которых проживали азербайджанцы в марте 1918 года. Отмечалось, что мартовские события – один из этапов геноцидной политики, планомерно осуществляемой армянами против азербайджанцев. Отметив, что были разрушены тысячи историко-культурных памятников и мест проживания нашего народа, академик отметил, что во многих государственных архивах существует большое количество материалов о трагедиях, совершенных армянами против азербайджанцев.
И.Гаджиев подчеркнул, что Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года была дана политико-правовая оценка этнической чистке, депортации, геноцида и трагедиям, учиненным армянами против азербайджанцев.
На мероприятии отмечалось, что в книги «Армяно-мусульманский конфликт в 1905-1906 гг.» Мир Мохсуна Навваба и «Кровавые годы» Мамеда Саида Ордубади вошли важные исторические документы о событиях.
Затем были заслушаны доклады заведующего отделом Института истории, этнографии и археологии отделения Эмина Шихалиева «Геноциды, совершенные армянами против азербайджанцев в начале ХХ столетия», ведущего научного сотрудника института, доктора философии по истории Мусы Гулиева «Политика геноцида армян против азербайджанцев (1918-1920-ci годы)», доктора философии по истории, доцента Ильхами Алиева «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и вопрос геноцида и депортации азербайджанцев», доктора философии по истории Эльнура Кальбизаде «Нахчыван в территориальных притязаниях армян на азербайджанские земли» и доктора философии по истории, доцента Тогрула Халилова «Депортация азербайджанцев из территории современной Армении и ее результаты».
В заключение был продемонстрирован слайд фотоснимков и документов, отражающих реальные факты о 31 марта и Ходжалинском геноциде.