Qafqazşünaslıq İnstitutunda mart soyqırımına həsr edilən dəyirmi masa keçirilib
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr edilən onlayn dəyirmi masa keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı açaraq 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törədilən qanlı hadisələrin səbəbləri, üsulları və nəticələrindən bəhs edib. M.Qasımlı bolşevik və daşnakların planlı şəkildə azərbaycanlılara qarşı soyqırımı həyata keçirdiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, ilk dəfə ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə bu hadisələrə hüquqi-siyasi qiymət verilib. O, həmçinin ermənilərin bu vəhşiliklərinin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılmasında Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın müstəsna fəaliyyətindən danışıb.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, siyasi elmlər doktoru, dosent Ramilə Dadaşova, elmi katib, dosent Südabə Hüseynova, Ermənişünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru, dosent Qasım Hacıyev, Gürcüstanşünaslıq şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vahid Ömərov, Qafqaz siyasəti şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnur Kəlbizadə, Tərcümə, nəşr və informasiya şöbəsinin müdiri Günel Musayeva, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Günay Feyziyeva və Həmkarlar Təşkilatının sədri Yeganə Baxşıyeva çıxış edərək 31 mart soyqırımının təkcə azərbaycanlılara qarşı deyil, ümumilikdə bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törədilmiş vandalizm aktı olduğunu söyləyiblər.

A round table dedicated to the March genocide was held at the Institute of the Caucasian Studies
The Institute of the Caucasian Studies of ANAS hosted an online round table dedicated to March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis.
The event was opened by the director of the institute, corresponding member of ANAS Musa Gasimli, who spoke about the causes, methods and results of the bloody events committed in March-April 1918. M.Gasimli said that the Bolsheviks and Dashnaks systematically committed genocide against Azerbaijanis.
Then Deputy Director for Scientific Affairs, Doctor of Political Sciences, Associate Professor Ramila Dadashova, Scientific Secretary, Associate Professor Sudabe Huseynova, Head of the Department of the Armenian Studies, Doctor of Historical Sciences, Associate Professor Gasim Hajiyev, Head of the Department of the Georgian Studies, Doctor of Philosophy, Associate Professor Vahid Omarov, Caucasus Policy Head of the Department, Doctor of Philosophy in History, Associate Professor Elnur Kalbizadeh, Head of the Department of translation, publication and information Gunel Musayeva, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists Gunay Feyziyeva and Chairman of the Trade Union Yegana Bakhshiyeva spoke.