Neft quyusu avadanlıqlarında iş vəziyyətinin monitorinqi metodu təklif edilib
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın həmmüəllifi olduqları “Dərin təlim əsasında neft quyusu avadanlıqlarının vəziyyətinin monitorinqi” adlı məqalə “Advances in Data Science and Adaptive Analysis” jurnalında çap olunub.
Tədqiqat işində çoxsaylı sensorlardan əldə edilmiş zaman sırası verilənlərinin analizi əsasında neft quyuları avadanlıqlarında nasazlıqların əvvəlcədən proqnozlaşdırılması üçün dərin LSTM steki və CNN modelləri təklif edilib. Qurulmuş dərin təlim üsullarında 10 gizli lay və hər bir layda 250 neyron istifadə edilib.
Metodların effektivliyi neft quyularında quraşdırılmış 8 sensordan əldə edilmiş real verilənlər üzərində müxtəlif metrikalar əsasında test edilib. Sensorlar uyğun olaraq neftin temperaturu, süzgəcin təzyiqi, neftin axın sürəti, diyircəkli yastığın vibrasiya dərəcəsi haqqında məlumat toplayır. Hər bir sensorun qeydə aldığı verilənlər bir zaman sırasını təşkil edir. 8 sensordan əldə edilmiş hər bir zaman sırası ayrı-ayrılıqda analiz edilib.
Məqalə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “NG-AI4Oil: Neft mədənləri üçün yeni nəsil süni intellekt texnologiyalarının işlənməsi” qrant layihəsi çərçivəsində aparılmış elmi tədqiqatlar əsasında hazırlanıb.
Qeyd edək ki, “World Scientific” nəşriyyatında dərc olunan “Advances in Data Science and Adaptive Analysis” jurnalı “Web of Science”, “Scopus”, “Compendex”, “DBLP”, “EBSCO”, “Mathematical Reviews/MathSciNet”, “Google Scholar” və digər beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir və referatlaşır. Jurnal “Scopus” bazasında Q1 sinfinə daxildir.

Предложен метод мониторинга рабочего состояния оборудования в нефтяных скважинах
Статья «Мониторинг состояния оборудования в нефтяных скважинах с использованием глубокого обучения» (Condition Monitoring of Equipment in Oil Wells using Deep Learning), соавторами которой являются заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев и ведущий научный сотрудник, доктор философии по технике, доцент Фаргана Абдуллаева, была опубликована в журнале «Advances in Data Science and Adaptive Analysis».
В исследовательской работе для прогнозирования неисправностей, которые могут возникнуть в оборудовании нефтяных скважин, были предложены модели глубокого стека LSTM и CNN, опирающиеся на анализ данных временного ряда, полученных от многочисленных сенсоров. В разработанных методах глубокого обучения были применены 10 скрытых слоев, а в каждом слое были использованы 250 нейронов.
Эффективность методов была протестирована на реальных данных, полученных от установленных в нефтяных скважинах 8-ми сенсоров, на основе различных метрик. Сенсоры соответственно собирают информацию о температуре нефти, давлении фильтра, скорости течения нефти, уровне вибрации роликового подшипника. Данные, зарегистрированные тем или иным сенсором, составляют один временной ряд. Каждый временной ряд, полученный от всех 8-ми сенсоров, был проанализирован по-отдельности.
Статья была подготовлена на основе научных исследований, которые проводились в рамках грантового проекта «NG-AI4Oil: разработка технологий искусственного интеллекта нового поколения для нефтяных промыслов», который финансировался Научным фондом Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.