AMEA-nın Elmi Nəşriyyat Şurası fəaliyyətini genişləndirir
İclasda şuranın sədri, bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov nəşriyyat şurasının fəaliyyəti, qarşıda duran vəzifələr haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, son illərdə AMEA rəhbərliyinin diqqət və qayğısı nəticəsində müvafiq sahədə müəyyən uğurlu addımlar atılıb. Bu addımlardan biri də AMEA-nın institutlarında işıq üzü görən jurnalların bugünkü vəziyyətinin araşdırılması, dünyada elmi jurnallara qoyulan tələblərin müəyyənləşdirilməsi, ilkin müqayisəli təhlillərin aparılması və nəşrlərin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması üçün səmərəli təkliflərin hazırlanmasıdır.
Alim qeyd edib ki, “Azərbaycan riyaziyyat jurnalı”, “Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əsərləri”, “Kimya problemləri” və “Neft kimyası və neft emalı prosesləri” jurnallarının “Web of Science”ın ilkin bazasına daxil edilməsi AMEA rəhbərliyinin bu sahəyə diqqət və qayğısının nəticəsidir.
Jurnallara baxış və məsul katiblərlə görüş zamanı mövcud çatışmazlıqlar da diqqətə çatdırılıb. Nəşriyyat şurasının fəaliyyətinin müasir tələblərə uyğun qurulmasının və elmi uğurların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
İclasda akademiklər Ramiz MəmmədovŞahin Mustafayev, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa SadıqovRamiz AlıquliyevDadaş Hüseynov və başqaları çıxış edərək təklif və tövsiyələrini səsləndiriblər.

Meeting of Scientific Publishing Council was held at ANAS Institute of Mathematics and Mechanics.
Chairman of the Council, director of this scientific institution, correspondent member of ANAS Misir Mardanov gave detailed information about the activity of the publishing council and the forthcoming tasks. It was noted that as a result of the attention and care of ANAS management in recent years, some successful steps have been taken in the relevant field. One of these steps is to research the current state of the journals published in the institutes of ANAS, to define requirements for scientific journals around the world, to conduct initial comparative analyzes and to make effective proposals for adaptation of publications to modern requirements.
The scientist noted that the inclusion of journals "Azerbaijan Mathematics Magazine", "Works of the Institute of Mathematics and Mechanics", "Chemical Problems" and "Oil Chemistry and Oil Refining Processes" into the Web of Science base is the result care of ANAS leadership.
The shortcomings in the review of journals and the meeting with responsible secretaries were also mentioned.
Academicians Ramiz Mammadov, Shahin Mustafayev, correspondent members of ANAS Aminaga Sadigov, Ramiz Aliguliyev, Dadash Huseynov and others voiced their suggestions and recommendations.