Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri boyu ərazilərdə geodinamik tədqiqatlar aparılıb
AMEA Geologiya İnstitutunun alimləri Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri boyu ərazilərdə geodinamik vəziyyəti öyrənib və narahatlıq doğuracaq seysmik təhlükənin olmadığını müəyyən ediblər. Tədqiqatlar yer qabığının vertikal və horizontal hərəkətləri, həmçinin qruntun dinamik xüsusiyyətlərinin tədqiqi üzərində aparılıb. Bu məqsədlə nivelirləmə və qravimetrik ölçmələrdən istifadə edilib, boru boyu yerləşən 4 seysmik stansiyada zəlzələlər qeydə alınıb.
Tədqiqatlar “BP” şirkətinin dəstəyi ilə “BTC boru kəməri boyunca və ətraf ərazilərin geodinamik monitorinqi” adlı layihə çərçivəsində aparılıb. Layihənin rəhbəri institutun “Geodinamika və seysmologiya” şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirovdur. Onun sözlərinə görə, bəzi süxurlar zəlzələnin riskini və gücünü artırmaq qabiliyyətinə malikdir. Bu tədqiqatlar həmin təhlükələrin qiymətləndirilməsinə köklənib. 2008-ci ildən bu günə qədər görülmüş işlərə əsaslanaraq neft kəmərinin keçdiyi ərazilərdə geodinamik aktivliyin daim mövcud olduğunu, lakin hazırda boruya zərər yetirə biləcək təhlükənin müşahidə olunmadığını demək mümkündür. F.Qədirov tədqiqatların davam etdirilməsinin zəruri olduğunu və hazırda yeni layihənin təqdim edildiyini qeyd edib.

Проведены геодинамические исследования на территориях вдоль нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан
Ученые Института геологии Национальной академии наук Азербайджана изучили геодинамическое положение на территориях вдоль нефтепровода Баку–Тбилиси-Джейхан и выяснили, что вызывающей беспокойство сейсмической опасности там нет.
Исследования проводились на основе изучения вертикальных и горизонтальных движений земной коры, а также динамических особенностей грунта. С этой целью были применены нивелирование и гравиметрическое измерение, были зарегистрированы землетрясения на 4 сейсмических станциях вдоль трубопровода.
Исследования были проведены при поддержке компании «BP» в рамках проекта «Геодинамический мониторинг территорий вдоль и вокруг трубопровода БТД».
Руководитель проекта, заведующий Отделом геодинамики и сейсмологии института член-корреспондент НАНА Фахреддин Гадиров отметил, что некоторые породы способны увеличить риск и силу землетрясения. Все эти исследования направлены на оценку угроз: «В результате работ, реализованных с 2008 года по сей день, можно сказать, что на территориях, по которым проходит трубопровод, геодинамическая активность присутствует постоянно, но в настоящее время опасности возможного повреждения трубопровода нет». Ф.Гадиров добавил, что необходимо продолжать исследования.