Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər doktoru, dosent Mustafa Mustafayev Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının (RTA) həqiqi üzvü seçilib.
Respublikada əldə olunan nailiyyətlərin xarici ölkələrdə təbliğində aktiv rol oynayan alim elm sahəsindəki xidmətlərinə və Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyası ilə fəal əməkdaşlığına əsasən akademik diplomuna layiq görülüb.
M.Mustafayev bu il RTA-nın 25 illiyi münasibətilə keçirilən konfrans, sərgi və müsabiqələrdə fəal iştirak edib. O, 2019-cu ildə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının müxbir üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, M.Mustafayev ilk dəfə Muğan-Salyan massivinin torpaqlarının müasir vəziyyətini kompleks tədqiqatlarla müəyyənləşdirib, ərazinin 1:200000 miqyasında duzluluq və deqradasiya xəritələrini hazırlayıb. Onun tədqiqatları əsasında suvarılan torpaqlarda su-duz balansı,  su-duz rejimi, onların proqnozunun verilməsi, duzların miqdarı və tipinin kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlığına təsirinin riyazi asıllığı və s. öyrənilib.

Азербайджанский ученый избран действительным членом Российской академии естествознания
Заведующий лабораторией мелиорации почв Института почвоведения и агрохимии НАНА, доктор аграрных наук, доцент Мустафа Мустафаев избран действительным членом Российской академии естествознания.
Ученый, сыгравший активную роль в популяризации достижений отечественной науки за рубежом, за заслуги в области науки и активное сотрудничество с Российской академией естествознания награжден академическим дипломом.
М.Мустафаев принимал активное участие в конференциях, выставках и конкурсах, посвященных 25-летию РАЕ в этом году. В 2019 году избран членом-корреспондентом Российской академии естествознания.
Отметим, что М.Мустафаевым впервые было определено современное состояние земель Муган-Сальянского массива путем комплексных исследований, подготовлены карты засоления и деградации территории в масштабе 1: 200 000. На основе его исследований был изучен водно-солевой баланс орошаемых земель, водно-солевой режим, математическая зависимость влияния количества и типа солей на урожайность сельскохозяйственных культур и др.