Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər doktoru, dosent Mustafa Mustafayev Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının (RTA) həqiqi üzvü seçilib.
Respublikada əldə olunan nailiyyətlərin xarici ölkələrdə təbliğində aktiv rol oynayan alim elm sahəsindəki xidmətlərinə və Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyası ilə fəal əməkdaşlığına əsasən akademik diplomuna layiq görülüb.
M.Mustafayev bu il RTA-nın 25 illiyi münasibətilə keçirilən konfrans, sərgi və müsabiqələrdə fəal iştirak edib. O, 2019-cu ildə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının müxbir üzvü seçilib.
Qeyd edək ki, M.Mustafayev ilk dəfə Muğan-Salyan massivinin torpaqlarının müasir vəziyyətini kompleks tədqiqatlarla müəyyənləşdirib, ərazinin 1:200000 miqyasında duzluluq və deqradasiya xəritələrini hazırlayıb. Onun tədqiqatları əsasında suvarılan torpaqlarda su-duz balansı,  su-duz rejimi, onların proqnozunun verilməsi, duzların miqdarı və tipinin kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlığına təsirinin riyazi asıllığı və s. öyrənilib.

An Azerbaijani scientist has been elected an active member of the Russian Academy of Natural Sciences
Head of the Laboratory of Land Reclamation of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, Doctor of Agrarian Sciences, Associate Professor Mustafa Mustafayev was elected an active member of the Russian Academy of Natural Sciences (RNA).
The scientist, who played an active role in promoting the achievements of the republic abroad, was awarded an academic diploma for his services in the field of science and active cooperation with the Russian Academy of Natural Sciences.
Mustafayev took an active part in conferences, exhibitions and competitions dedicated to the 25th anniversary of RNA this year. In 2019, he was elected a corresponding member of the Russian Academy of Natural Sciences.
It should be noted that Mustafayev for the first time determined the current state of the lands of the Mugan-Salyan massif through complex studies, prepared maps of salinity and degradation of the area at a scale of 1: 200,000. On the basis of his research, the water-salt balance in irrigated lands, water-salt regime, their forecasting, mathematical dependence of the effect of the amount and type of salts on the productivity of agricultural crops, etc. studied.