Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı laureatının diplomu və fəxri döş nişanı alimlərə təqdim olunub
02.07.2020 13:34
Məlum olduğu kimi, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən, 2020-ci il üçün elm sahəsində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov, həmin müəssisənin laboratoriya rəhbərləri, fizika elmləri doktorları Nadir Abdullayevİmaməddin Əmiraslanov və böyük elmi işçi Ziya Əliyevə verilib. Alimlər “Materiyanın yeni kvant halı – antiferromaqnit topoloji izolyator: dizayn, əsas elektron xassələri və tətbiq perspektivləri” mövzusunda elmi məqalələr toplusuna görə bu mükafata layiq görülüblər.
İyulun 1-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Dövlət Mükafatı laureatının diplomu və fəxri döş nişanını alimlərə təqdim edib.

Scientists were awarded a diploma of the State Prize of the Azerbaijan Republic and an honorary badge
02.07.2020 13:34
As you know, according to the relevant order of President Ilham Aliyev, the State Prize of the Republic of Azerbaijan in the field of science for the year 2020 was awarded to the director of the Institute of Physics of ANAS academician Nazim Mammadov, head of the laboratories of this institution, Doctors of physical sciences Nadir Abdullayev, Imammaddin Amiraslanov and a senior researcher Ziya Aliyev. Scientists were awarded this award for a collection of scientific articles on the topic “The New Quantum State of Matter - Antiferromagnetic Topological Insulator: Design, Basic Electronic Characteristics, and Application Prospects”.
On July 1, the head of the Department for Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religion of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Farah Aliyev handed the scientists a diploma of the State Prize laureate and an honorary badge.