Hüseyn Cavidin “Uçurum” əsərinin çap olunmasının 100 illiyi münasibətilə onlayn elmi sessiya keçirilib
23.04.2020 12:11
AMEA-nın Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi tərəfindən görkəmli şair-drammaturq H.Cavidin “Uçurum” əsərinin çap olunmasının 100 illiyi münasibətilə onlayn elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı bildirib ki, elmi sessiyanın məqsədi “Uçurum” əsərinin yenidən nəşrə hazırlanmasını müzakirə etməkdir. Pyesin yazılması, nəşri və səhnələşdirilmə tarixi barədə məlumat verən G.Babaxanlı 100 illiyi münasibətilə əsərin ayrıca kitab formasında çap edilməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Direktor qeyd edib ki, “Uçurum” faciəsinin yazılması və çap edilməsi ilə Hüseyn Cavid yaradıcılığının birinci mərhələsi başa çatıb. Mövzusu Türkiyə həyatından götürülmüş bu əsərdə ədib süni avropalaşmanı, yad təsirlərin milli mənəviyyatla uzlaşmayan eybəcərliklərini əks etdirib. G.Babaxanlı vurğulayıb ki, 100 ildən çox vaxt keçməsinə baxmayaraq, bu mövzuların günümüzdə də aktual olması Hüseyn Cavidin yaratdığı əsərlərin ölməzliyinin bariz nümunəsidir.
Daha sonra çıxış edən muzeyin elmi katibi İlahə Novruzova bildirib ki, əsərin ilk dəfə çap edilməsinin 100 illiyi münasibətilə ədəbi tarixi xronika yazılır. O, xronikanın əsərin yeni nəşr ediləcək kitabına da əlavə ediləcəyini söyləyib.

An online scientific session devoted to 100th anniversary of the publication of the work of Huseyn Javid “Uchurum” (“The Abyss”)
23.04.2020 12:11
The House-Museum of Huseyn Javid of ANAS has organized an online scientific session on the occasion of the 100th anniversary of the publication of the work of the outstanding poet and playwright Huseyn Javid “Uchurum” (“The Abyss”).
At the event, the director of the museum, Doctor of philological sciences Gulbeniz Babakhanli said that the purpose of the scientific session was to discuss the preparation of a new edition of the work "The Abyss". Talking about the history of writing, publishing and staging the play, G. Babakhanli emphasized that on the occasion of the 100th anniversary it is planned to publish the work in a separate book.
The director noted that the first stage in the work of Huseyn Javid was completed by writing and publishing the tragedy "Abyss". In this work, the plot of which was taken from life in Turkey, the classic described all the ugliness of artificial Europeanization and the inconsistency of foreign influences on national spirituality. G. Babakhanli emphasized that despite the fact that more than 100 years have passed, these topics do not lose their relevance today, and this is a clear evidence of the immortality of the works created by Huseyn Javid.
Then, the scientific secretary of the museum, Ilaha Novruzova, said that on the occasion of the 100th anniversary of the first edition of the work, the institution’s employees are working on an artistic and historical chronicle, which will be included in the new edition.