Hüseyn Cavidin “Uçurum” əsərinin çap olunmasının 100 illiyi münasibətilə onlayn elmi sessiya keçirilib
23.04.2020 12:11
AMEA-nın Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi tərəfindən görkəmli şair-drammaturq H.Cavidin “Uçurum” əsərinin çap olunmasının 100 illiyi münasibətilə onlayn elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı bildirib ki, elmi sessiyanın məqsədi “Uçurum” əsərinin yenidən nəşrə hazırlanmasını müzakirə etməkdir. Pyesin yazılması, nəşri və səhnələşdirilmə tarixi barədə məlumat verən G.Babaxanlı 100 illiyi münasibətilə əsərin ayrıca kitab formasında çap edilməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Direktor qeyd edib ki, “Uçurum” faciəsinin yazılması və çap edilməsi ilə Hüseyn Cavid yaradıcılığının birinci mərhələsi başa çatıb. Mövzusu Türkiyə həyatından götürülmüş bu əsərdə ədib süni avropalaşmanı, yad təsirlərin milli mənəviyyatla uzlaşmayan eybəcərliklərini əks etdirib. G.Babaxanlı vurğulayıb ki, 100 ildən çox vaxt keçməsinə baxmayaraq, bu mövzuların günümüzdə də aktual olması Hüseyn Cavidin yaratdığı əsərlərin ölməzliyinin bariz nümunəsidir.
Daha sonra çıxış edən muzeyin elmi katibi İlahə Novruzova bildirib ki, əsərin ilk dəfə çap edilməsinin 100 illiyi münasibətilə ədəbi tarixi xronika yazılır. O, xronikanın əsərin yeni nəşr ediləcək kitabına da əlavə ediləcəyini söyləyib.

Состоялась научная онлайн-сессия по случаю 100-летия со дня издания произведения Гусейна Джавида «Учурум» («Пропасть»)
23.04.2020 12:11
Домом-музеем Гусейна Джавида НАНА была организована научная онлайн-сессия по случаю 100-летия со дня издания произведения выдающегося поэта-драматурга Гусейна Джавида «Учурум» («Пропасть»).
На мероприятии директор музея, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы сообщила, что целью научной сессии является обсуждение подготовки нового издания произведения «Пропасть». Рассказав об истории написания, издания и постановки пьесы, Г.Бабаханлы подчеркнула, что по случаю 100-летия планируется издание произведения в виде отдельной книги.
Директор отметила, что написанием и изданием трагедии «Пропасть» завершился первый этап творчества Гусейна Джавида. В этом произведении, сюжет которого был взят из жизни в Турции, классик описал все уродство искусственной европеизации и несоответствия чуждых влияний на национальную духовность. Г.Бабаханлы подчеркнула, что несмотря на то, что прошло более 100 лет, эти темы не теряют своей актуальности и сегодня, и это является наглядным свидетельством бессмертия созданных Гусейном Джавидом произведений.
Затем выступила ученый секретарь музея Илаха Новрузова, которая сообщила, что по случаю 100-летия первого издания произведения сотрудники учреждения работают над художественно-исторической хроникой, которая будет включена в новое издание.