Naxçıvan Bölməsində xeyli sayda arxiv sənədləri tədqiqata cəlb edilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Yeni və ən yeni tarix şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Musa Quliyev tərəfindən xeyli sayda arxiv sənədləri tədqiqata cəlb edilib.
Sənədlər arasında 3-cü Kalbalı xan Naxçıvanski-Kəngərlinin 1918-20-ci illərdə apardığı döyüşlər, bundan başqa, Zaqafqaziya Mərkəzi İcraiyyə Komitəsində işləyən və 1937-ci il repressiya qurbanlarından olan Heydər ağa Şahtaxtinski, general İsmayıl xan, məşhur hərbiçi Novruz ağa, Azərbaycanın Əməkdar müəllimi Həbib Naxçıvanski, eləcə də maarifçi-demokrat Qurbanəli Şərifzadə və görkəmli ədəbiyyatşünas alim Əziz Şərifin atasına aid arxiv materialları var.
Qeyd edək ki, elmi araşdırmalara cəlb edilən sənədlər və fotolar Azərbaycan Respublikasının Dövlət Tarix Arxivindən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Arxivindən, Gürcüstan Milli Arxivindən, Gürcüstan Milli Mərkəzi Kitabxanasından, Rusiya Dövlət Hərbi-Tarix Arxivindən əldə olunub.

Several archival documents were involved in research in the Nakhchivan Division
Leading researcher of the New and Recent History Department of the Institute of History, Ethnography and Archeology of the Nakhchivan Division of ANAS, PhD in History, Associate Professor Musa Guliyev HAS involved a large number of archival documents in research.
Among the documents are the battles of Kalbali khan Nakhchivanski-Kangarli III in 1918-20, as well as Heydar agha Shahtakhtinski, who worked in the Central Executive Committee of the Caucasus and was one of the victims of repression in 1937, General Ismail khan, famous soldier Novruz agha, and others.
Note that the documents and photos involved in scientific research were obtained from the State Historical Archive of the Republic of Azerbaijan, State Archive of the Nakhchivan Autonomous Republic, National Archive of Georgia, National Central Library of Georgia, Russian State Military-Historical Archive.