Naxçıvan Bölməsində xeyli sayda arxiv sənədləri tədqiqata cəlb edilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Yeni və ən yeni tarix şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Musa Quliyev tərəfindən xeyli sayda arxiv sənədləri tədqiqata cəlb edilib.
Sənədlər arasında 3-cü Kalbalı xan Naxçıvanski-Kəngərlinin 1918-20-ci illərdə apardığı döyüşlər, bundan başqa, Zaqafqaziya Mərkəzi İcraiyyə Komitəsində işləyən və 1937-ci il repressiya qurbanlarından olan Heydər ağa Şahtaxtinski, general İsmayıl xan, məşhur hərbiçi Novruz ağa, Azərbaycanın Əməkdar müəllimi Həbib Naxçıvanski, eləcə də maarifçi-demokrat Qurbanəli Şərifzadə və görkəmli ədəbiyyatşünas alim Əziz Şərifin atasına aid arxiv materialları var.
Qeyd edək ki, elmi araşdırmalara cəlb edilən sənədlər və fotolar Azərbaycan Respublikasının Dövlət Tarix Arxivindən, Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Arxivindən, Gürcüstan Milli Arxivindən, Gürcüstan Milli Mərkəzi Kitabxanasından, Rusiya Dövlət Hərbi-Tarix Arxivindən əldə olunub.

В Нахчыванском отделении привлечено к исследованиям большое количество архивных документов
Ведущим научным сотрудником Отдела новой и новейшей истории Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения НАНА доктором философии по истории, доценто Мусой Гулиевым привлечено к исследованию большое количество архивных документов.
Среди документов – архивные материалы о сражениях 3-го Калбали-хана Нахчыванского-Кангарли в 1918-20 годах, а также Гейдаре аге Шахтахтинском, который работал в Центральном исполнительном комитете Кавказа и был одной из жертв репрессий в 1937 году, генерале Исмаил хане, знаменитом военном Новруз Аге, заслуженном учителе Азербайджана Хабибе Нахчыванском, а также просветителе-демократе Гурбанали Шарифзаде и отце выдающегося ученого-литературоведа Азизе Шарифе.
Отметим, что документы и фотографии, связанные с научными исследованиями, были получены из Государственного исторического архива Азербайджанской Республики, Государственного архива Нахчыванской Автономной Республики, Национального архива Грузии, Национальной центральной библиотеки Грузии, Российского государственного военно-исторического архива.