Elmi ictimaiyyətin nümayəndələri Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad ediblər
Bəşər tarixində ən qanlı cinayətlərdən biri olan Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar fevralın 26-da Bakıda ümumxalq yürüşü keçirilir.
Ümumxalq yürüşündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Paytaxtın Azadlıq meydanından Xətai rayonunda ucaldılmış abidəyə doğru hərəkətə başlayan və on minlərlə insanın iştirak etdiyi ümumxalq yürüşünün məqsədi Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etmək, erməni faşistləri tərəfindən insanlığa qarşı törədilmiş bu vəhşi cinayəti yenidən dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaqdır.
Ümumxalq yürüşünün iştirakçıları və minlərlə gənc əllərində qanlı qırğının günahsız qurbanlarının - xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmiş uşaqların, qadınların və qocaların portretlərini, 27 il əvvəl törədilmiş hadisələrin dəhşətli səhnələrini əks etdirən fotoşəkillər, faciənin təqsirkarlarından cavab tələb etmək, onları cəzalandırmaq, bu soyqırımına beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət vermək barədə çağırışlar və soyqırımı qurbanlarının adlarının, soyadlarının əks olunduğu Azərbaycan, rus, ingilis dillərində plakatlar və transparantlar tutublar.
AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, institut və təşkilatların rəhbərləri və əməkdaşları da yürüşdə iştirak ediblər.
AMEA nümayəndələri Xocalı soyqırımı qurbanlarının abidəsinin önünə tər çiçəklər düzüb, faciə qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad ediblər.

Employees of the Academy of Sciences took part in Khojaly genocide anniversary march
A nationwide march is being held in Baku to commemorate the 27th anniversary of Khojaly genocide on February 26.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members are taking part in Khojaly genocide anniversary march.
The nationwide march, which began from the Azadlyg Square in Khatai district, involves tens of thousands of people. They gathered to pay tribute to victims of Khojaly tragedy and draw the world community`s attention to this crime against humanity, which was committed by the Armenian fascists.
Thousands of young people gathered along the avenues and streets that the marchers are moving.
They hold portraits of innocent victims of the bloody event – slaughtered children, women and elders, signs demanding to bring to account and punish perpetrators of the tragedy and to recognize this genocide at an international level, as well as placards with names and surnames of victims. “The world must recognize Khojaly genocide”, “Justice for Khojaly”, “Do not forget Khojaly”, “No to Armenian fascism”, “Khojaly genocide -27” and other slogans are displayed on large monitors along the streets, and on placards on building walls and balconies.A ceremonial guard of honor was lined up around the memorial.
Members of the Presidium of ANAS, leaders and employees of institutes and organizations also took part in the march.