Misirdə AMEA-nın Tarix İnstitutunun ərəbcə nəşrlərinin təqdimatı olub
Təqdimat mərasimində Tarix İnstitutunun nümayəndə heyəti, Misirin nüfuzlu elm və ictimai xadimləri, azərbaycanlı və misirli tələbələr iştirak ediblər.
Ölkəmizin Misirdəki səfiri Tural Rzayev, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov, Misir-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri, professor Usamə Əl-Əbd və başqaları tədbirdə çıxış ediblər.
Yaqub Mahmudov iştirakçılara ərəb dilindəki nəşrlər - “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “Real tarix və “böyük Ermənistan” uydurması”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” və “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” kitabları barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra professor Usamə Əl-Əbdə Tarix İnstitutunun fəxri doktoru diplomu təqdim olunub.
Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizin Misirdəki səfirliyində azərbaycanlı və misirli tələbələrlə görüşüb. Görüşdə Misirdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr və Azərbaycan dilini öyrənən bir qrup misirli tələbə iştirak edib.

ANAS Institute of History presented books in Arabic
ANAS Institute of History by the organization of Azerbaijan Embassy to the Arab Republic of Egypt held a presentation of books in Arabic.
During the event, Ambassador of Azerbaijan in Egypt Tural Rzayev, Director of ANAS Institute of History, academician Yagub Mahmudov, Chairman of the Azerbaijan-Egypt Inter-Parliamentary Group, Professor Usama Al-Abd and others spoke.
In his speech, academician Yagub Mahmudov informed the participants about the book in Arabic - “Irevan khanate: Russian conquest and resettlement of Armenians to the lands of Northern Azerbaijan”, “Real history and fiction about “Great Armenia”, etc.
Further, Professor Osama Al-Abdou was awarded the Diploma of Honorary Doctor of the Institute of History.