Tarix İnstitutu beynəlxalq əlaqələrini genişləndirir
AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Misir Ərəb Respublikasının İsgəndəriyyə Kitabxanasında olub.
Səfər Azərbaycanın Misirdəki səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
İsgəndəriyyə Kitabxanası ilə tanışlıq zamanı Yaqub Mahmudova kitabxananın tarixi, oxu zalları və fondları barədə məlumat verilib. O, Azərbaycan, Qafqaz, Orta Asiya ilə bağlı kitab fondlarının mövcudluğu ilə yaxından maraqlanıb, əlyazmalar fondunda Əl-Məsudi, İbn Fədlan və başqa ərəb coğrafiyaşünasların əsərləri ilə yaxından tanış olub.
Kitabxananın Xarici əlaqələr və protokol şöbəsinin müdiri Şərif Riyadla görüş zamanı qarşılıqlı əlaqələrin perspektivləri müzakirə edilib. Azərbaycan və Misir əlaqələrinin tarixindən danışan Yaqub Mahmudov qeyd edib ki, ölkəmizin İslam mədəniyyəti tarixində mühüm rolu var. O bildirib ki, kitabxananın əvvəlki direktoru İsmayıl Serageldin Tarix İnstitutunun fəxri doktorudur. 2015-ci ildə İsgəndəriyyə Kitabxanasında Azərbaycanın böyük şairi Nizami Gəncəviyə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans və dahi mütəfəkkirin büstünün açılış mərasimi keçirilib.
Yaqub Mahmudov Şərif Riyada ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi və xalqımıza qarşı törədilən soyqırımları barədə ətraflı məlumat verib. Akademik görüşün sonunda İsgəndəriyyə Kitabxanasına Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərini – “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması” kitablarını və İrəvan xanlığı ilə bağlı broşürləri təqdim edib.
Şərif Riyad nəşrlərin tarixi həqiqətlərə işıq salacağını və kitabxana üçün vacibliyini bildirib. O deyib ki, ermənilər cinayətlərini gizlətmək üçün bütün dünyada qondarma “erməni soyqırımı”nı təbliğ edirlər.
Ş.Riyad isə instituta İsgəndəriyyə Kitabxanası haqqında məlumat kitabı və “Rozetta daşı” adlı nəşri təqdim edib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin İsgəndəriyyə səfəri Məmlük sultanları dövrünə aid Qayıtbəy qalasını (1477-ci il) ziyarət etməklə sona çatıb.

Institute of History expands international relations
A delegation led by academician Yagub Mahmudov, director of the Institute of History of ANAS, visited the Alexandria Library of the Arab Republic of Egypt.
The visit supported by the Azerbaijani Embassy in Egypt.
During the acquaintance with the Library of Alexandria, Yagub Mahmudov was informed about the history, reading rooms and funds of the library. He has closely been interested in the existence of book funds related to Azerbaijan, Caucasus and Central Asia, closely acquainted with the works of al-Masudi, Ibn Fadlan and other Arab geographers in the manuscripts fund.
During the meeting with the head of the Foreign Relations and Protocol Department of the Library Sharif Riyad, the prospects of mutual relations were discussed. Speaking about the history of relations between Azerbaijan and Egypt, Mahmudov noted that the country plays an important role in the history of Islamic culture. He said that the former director of the library, Ismail Serageldin, is an honorary doctor of the History Institute. An international conference dedicated to the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi and the bust of the great thinker was held at the Alexandria Library in 2015.
Yagub Mahmudov informed Sharif Riad about the relocation of Armenians to the Azerbaijani lands and the genocide against our people.
The visit of the Azerbaijani delegation to Alexandria ended with the visit to the Gayitbey fortress (1477), belonging to the period of Mamluk sultans.