Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında 34 dissertasiya mövzusu təsdiqlənib
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının cari ildə ilk iclası keçirilib.
Akademik İradə Hüseynovanın sədrliyi ilə keçirilən iclasda 20-si elmlər doktorluğu, 20-i isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə ümumilikdə 40 dissertasiya mövzusu müzakirə edilib.
Müzakirələrdə şuranın elmi katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, şuranın üzvləri - akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvləri - Xəlil Qasımov, İlham Ələkbərov, biologiya üzrə elmlər doktorları - Səftər Süleymanov, Səyyarə İbadullayeva, Elman İsgəndər, Yaşar Feyziyev, Arif Mehdiyev, prof. Canbaxış Nəcəfov və digərləri iştirak edərək, mövzularla bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
İclasda müzakirə edilən 40 mövzudan 16-sı elmlər, 18-i fəlsəfə doktoru üzrə olmaqla 34 mövzu müəyyən dəyişikliklər edilməklə təsdiqlənib, 6 mövzu isə yenidən baxılması üçün uyğun təşkilatlara qaytarılıb.

Состоялось заседание Научного совета по проблемам биологии
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось первое заседание Научного совета по проблемам биологии Республиканского совета по координации научных исследований за текущий год под председательством академика Ирады Гусейновой.
Затем состоялись обсуждения тем диссертаций в диссертантуру НАНА по программе подготовки докторов философии.
В совет для обсуждения было представлено 40 тем диссертаций, 20 из которых относились к программе подготовки докторов наук и 20 – к программе подготовки докторов философии. Далее с внесением определенных изменений были подтверждены 16 тем по программе подготовки докторов наук и 18 тем по программе подготовки докторов философии. А 6 тем были возвращены в соответствующие учреждения для изменений и обсуждения.
В обсуждениях приняли участие член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, члены совета - академик Валида Ализаде, члены-корреспонденты НАНА – в Ильхам Алекперов, Халил Гасымов и др.