Tusi-Bohm Planetariumda Elm Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Fevralın 19-da AMEA Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası (ŞAR) və Tusi-Bohm Planetariumun birgə təşkilatçılığı ilə 27 mart – Elm Gününə həsr olunmuş “Super Moon” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov çıxış edərək son illər ölkəmizdə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətinin artırılması və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən dövlət əhəmiyyətli tədbirlər barədə məlumat verib. O, Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında" 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamının elmin inkişafı və təbliğinə göstərilən diqqətin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
N.Cəlilov tədbirin adının “Super Moon” seçilməsinin təsadüfi olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, Ay Yerin ətrafında dartılmış orbit üzrə hərəkət edir. Yəni ay ərzində bir dəfə ən yaxın məsafədə, bir dəfə isə ən uzaq məsafədə olur. Bu yaxın məsafələrin özü, təxminən 356-365 min kilometr arası dəyişə bilər. 19 fevral tarixinə təsadüf edən “Super Ay” (Super Moon) hadisəsində Ay Yerə 356,761 min kilometr məsafəyə qədər yaxınlaşacaq. Qeyd edib ki, bu zaman Ay daha parlaq görünür və səthindəki detallar daha aydın seçilir.
Sonra planetariumun direktoru, ŞAR-ın elmi işçisi Famil Mustafa çıxış edərək dövlət başçısının ölkəmizdə “Elm günü”nün təsis edilməsi barədə Sərəncamının icrası ilə əlaqədar olaraq akademiyada Tədbirlər Planının təsdiqləndiyini və bu istiqamətdə ilk təşəbbüsü rəsədxananın həyata keçirdiyini deyib.
Daha sonra ŞAR-ın Planetlər və kiçik səma cisimləri şöbəsinin müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Ədalət Ətayi astronomiya ilə bağlı elmi-populyar məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi astronomiya elminin inkişaf tarixi, əldə olunan nailiyyətlər və perspektiv planlardan danışıb, eləcə də dünyanın yaranışı haqqında müxtəlif nəzəriyyələr barədə məlumat verib.

An event titled "Super Moon" dedicated to the Day of Science was held on February 19, jointly organized by Shamakhi Astrophysical Observatory (ShAO) named after Nasreddin Tusi of ANAS and "Tusi-Bohm Planetarium".
ShAO Director, correspondent member of ANAS Namig Jalilov informed about the measures taken in recent years to increase the influence of science in our country, increase the importance of science in society and stimulate scientific activity. He underlined that the Order of President Ilham Aliyev "On the establishment of the Day of Science in the Republic of Azerbaijan" dated April 9, 2018 is a clear example of the attention shown to the development and promotion of science.
N.Jalilov said that the name of the event was "Super Moon". According to him, the Moon moves around the Earth in a stretched orbit. That is, within a month, it is at a distance and at a very short distance. The nearest distances can range from about 356 to 365 km. In the case of Super Moon, which coincided with 19 February, the Moon will approach 356,761 km.
Then director of the planetarium, research scientist of the ShAO Famil Mustafa said that the Action Plan of the Academy was approved by the Head of State in connection with the execution of the Order "Day of Science" in our country and the first initiative in this direction was implemented by the observatory.
Later on, PhD in Physics Adalet Atayi made a scientific report on astronomy. The speaker spoke about the development history of astronomy, achievements and perspective plans, as well as various theories about the world's origin.