Mərkəzi Elmi Kitabxanada Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi açılıb
Prezident İlham Əliyevin bu il imzaladığı “Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq ölkəmizdə yazıçıya həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) da böyük yazıçı, dramaturq, publisist və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi açılıb.
Sərgidə Mirzə Cəlilin müəllifi olduğu və onun haqqında yazılmış, MEK fondlarında saxlanılan kitablar nümayiş etdirilir. Onların sırasında “Cümhuriyyət”, “Danabaş kəndinin əhvalatları”, “Bəlkə də qaytardılar”, “Hekayələr”, “Mirzə Cəlil və Məmmədquluzadələr (məktublaşma)”, “C.Məmməqduluzadə (Biblioqrafiya)”, “Cəlil Məmmədquluzadə”, “Cəlil Məmmədquluzadə. Molla Nəsrəddin arxivinin təsviri”, “Naxçıvanda Cəlil Məmmədquluzadə muzeyləri”, “İnsanlar və talelər”, “Cəlil Məmmədquluzadə taleyi və sənəti” və digər kitablar yer alır.
Sərgilənən kitablar MEK-in elektron kataloqunda qeyd edilərək Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasında yerləşdirilib. Sərgi fevralın 23-dək davam edəcək.

In accordance with the Order of AR President Ilham Aliyev "On celebrating Jalil Mammadguluzade's 150th jubilee", a series of events dedicated to the writer are being held in our country.
ANAS Central Scientific Library has opened an exhibition dedicated to the 150th anniversary of the great writer, playwright, publicist and public figure Jalil Mammadguluzade.
At the exhibition are books written by Mirza Jalil and kept at the Central Scientific Library fundatoin. Among them are:"Republic", "Danabash village stories", "Maybe they returned", "Stories", “Mirza Jalil and Mammadguluzade (lettering)”, “J.Mammadguluzade (Bibliography)” and etc.
The exhibited books are keept in electronic catalog of Central Scientific Library and placed in to the National Digital Memory base. The exhibition will last til February 23.