Cəfər Cabbarlının 120 illiyi ilə əlaqədar AMEA-da bir sıra tədbirlər həyata keçiriləcək
Prezident İlham Əliyevin “Görkəmli dramaturq Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən AMEA-da bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində ciddi hazırlıq işləri aparılır. Bu münasibətlə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat, Nəsimi adına Dilçilik, Memarlıq və İncəsənət, Fəlsəfə və Tarix institutlarında, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində elmi konfrans və sessiyalar, sərgilər təşkil olunacaq. Həmçinin AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri ilə Cəfər Cabbarlının ev muzeyi birgə respublika miqyasında elmi konfrans keçirəcək.
Bundan başqa, Cəfər Cabbarlının bu vaxtadək naməlum qalan “Kazım bəy” adlı romanı və məktubları ilk dəfə kitab halında nəşr olunacaq. Qeyd edək ki, bu əsərləri filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmli aşkar edib.
Əlyazmalar İnstitutunda isə Cəfər Cabbarlının şəxsi arxivi rəqəmsallaşdırılır. Böyük yazıçının şəxsi arxivində 2 mindən çox sənəd vardır.

В связи со 120-летием Джафара Джаббарлы в Академии наук будет организован ряд мероприятий
Согласно плану мероприятий, подготовленному в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 120-летнего юбилея Джафара Джаббарлы» от 17 декабря 2018 года в Национальной Академии наук Азербайджана ведется подготовка в связи с организаций ряда мероприятий.
Так в ряде институтов Академии, в Национальной музее азербайджанской литературы, в Доме-музее Гусейна Джавида планируются научные конференции и сессии, а также выставки. В том числе при совместной организации отделений Гуманитарных и Общественных наук НАНА и Дома-музея Джафара Джаббарлы состоится республиканская научная конференция.
Впервые будет опубликована книга неизвестного до сегодняшнего дня романа «Кязым бек» и писем Д. Джаббарлы. Эти работы обнаружил доктор филологических наук, профессор Асиф Рустамли. В Институте рукописей проводится оцифровка личного архива Джафара Джаббарлы.