Cəfər Cabbarlının 120 illiyi ilə əlaqədar AMEA-da bir sıra tədbirlər həyata keçiriləcək
Prezident İlham Əliyevin “Görkəmli dramaturq Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən AMEA-da bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində ciddi hazırlıq işləri aparılır. Bu münasibətlə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat, Nəsimi adına Dilçilik, Memarlıq və İncəsənət, Fəlsəfə və Tarix institutlarında, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində elmi konfrans və sessiyalar, sərgilər təşkil olunacaq. Həmçinin AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri ilə Cəfər Cabbarlının ev muzeyi birgə respublika miqyasında elmi konfrans keçirəcək.
Bundan başqa, Cəfər Cabbarlının bu vaxtadək naməlum qalan “Kazım bəy” adlı romanı və məktubları ilk dəfə kitab halında nəşr olunacaq. Qeyd edək ki, bu əsərləri filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmli aşkar edib.
Əlyazmalar İnstitutunda isə Cəfər Cabbarlının şəxsi arxivi rəqəmsallaşdırılır. Böyük yazıçının şəxsi arxivində 2 mindən çox sənəd vardır.

ANAS to be organize a number events devoted Jafar Jabbarli’s 120th anniversary
According to the Action Plan prepared in accordance with the Order of AR President Ilham Aliyev "On holding the Jafar Jabbarli’s 120th anniversary" dated December 17, 2018 ANAS is preparing to organize a number of events.
Thus, number of institutes of the Academy, the National Museum of Azerbaijani Literature, the Huseyn Javid’s House Museum is planning to hold scientific conferences and sessions, as well as exhibitions. Division of Humanities and Social Sciences of ANAS and the House-Museum of Jafar Jabbarli will hold a republican scientific conference.
For the first time, will be published unknown novel “Kazim Bek” and letters by J.Jabbarli. These works were discovered by Doctor of Philology, Professor Asif Rustamli. The Institute of Manuscripts is digitizing the personal archive of Jafar Jabbarli.