AMEA-da "Azərbaycanda qadınlar elmdə" mövzusunda tədbir keçirilib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada (MEK) AMEA-nın Qadınlar Şurasının təşkilatçılığı ilə 11 Fevral - Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününə həsr olunan "Azərbaycanda qadınlar elmdə" mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə, o cümlədən elmi müəssisə və təşkilatların qadınlar şuralarının sədrləri və üzvləri iştirak ediblər.
İclası akademik Nərgiz Axundova açaraq tarixən ölkəmizdə gender bərabərliyinə xüsusi diqqət yetirildiyini, məhz Şərqdə ilk dəfə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qadınlara seçki hüququnun verildiyini söyləyib. O, bu gün qadınların respublikanın ictimai həyatında, o cümlədən AMEA-nın fəaliyyətində aktiv iştirak etdiklərini, elmi, texnoloji yeniliklərə imza atdıqlarını bildirib.
Sonra şuranın sədri Rəna Mirzəzadə çıxış edərək BMT-nin Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnamə ilə bütün dünyada bu əlamətdar gününün qeyd olunduğunu vurğulayıb. O, qətnamənin qadınların elmə tam və bərabər çıxışını təmin etmək, həmçinin gender bərabərliyini qorumaq, onların hüquq və imkanlarını genişləndirmək məqsədilə qəbul edildiyini deyib.
O, bu gün AMEA-da qadınların elmi fəaliyyətinə xüsusi diqqət yetirildiyini və 2018-ci ildə Qadınlar Şurasının yaradıldığını xatırladıb.
Tədbirdə, həmçinin professor Habil Qurbanov, Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri Rəfiqə Əzimova və digərləri çıxış edərək hazırda AMEA-da çalışan əməkdaşların 70 faizinin qadınlardan ibarət olduğunu söyləyib, gənclərin ləyaqətli və vətənə bağlı şəkildə yetişdirilməsinin önəminə toxunublar.
Sonra AMEA Qadınlar Şurasının Sosioloji qrup rəhbəri Mahrux Nəcəfli "Elmdə Beynəlxalq Qadın və Qızlar Günü haqqında", Mənəviyyat və elm bölməsinin rəhbəri Ziba Ağayeva "Azərbaycanda elm siyasəti" və Gənclər və elm bölməsinin üzvü İlhamə Qəsəbova "Azərbaycan elmində ilklərə imza atmış qadınlar" mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

An event titled "Women in Science in Azerbaijan" at ANAS
An event titled "Women in Science in Azerbaijan" was held at the Central Scientific Library (CSL) organized by the Women's Council of ANAS on 11 February - International Day of Women and Girls in Science.
Academician-Secretary of the Division of Social Sciences, Academician Nargiz Akhundova, Chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov, director of CSL, PhD in Medicine Leyla Imanova, Chairman of Women Council of ANAS, Doctor of Philosophy Rena Mirzazade, as well as chairmen and members of women's councils of scientific institutions and organizations attended the event.
Opening the meeting, academician Nargiz Akhundova said that, gender equality is in special attention in our country, for the first time in East Azerbaijan, the right to vote is given to women. Women are actively involved in the social life of the republic, including the activities of ANAS, as well as scientific and technological innovations, she said.
Then the chairman of the board, Rena Mirzazade, emphasized that this remarkable day was celebrated all over the world with a resolution adopted by the UN General Assembly on December 22, 2015. The resolution was adopted to ensure full and equal access to education for women, as well as to ensure gender equality and to expand their rights and opportunities, she noted.
Professor Habil Gurbanov, head of the department at the Philosophy Institute, Rafiga Azimova and others said that 70 percent of the ANAS employees are women and touched the importance of educating youngs in dignity and patriotism.
Later, Mahrukh Najafli, Head of the Sociological Group of the Women's Council of ANAS, Head of Department of Science and spirituality Ziba Aghayeva and Ilhama Gasabova made lectures.