İran Aşıqlar Birliyinin sədri aşıq Səlcuq Şahbazi Hüseyn Cavidin Ev Muzeyini ziyarət edib
İran Aşıqlar Birliyinin sədri, aşıq Səlcuq Şahbazi AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyini ziyarət edib. Muzeyin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı qonağa Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığı, ev muzeyi və Cavidin istedadlı oğlu Ərtoğrol Cavidin aşıq yaradıcılığına dair araşdırmaları haqqında geniş məlumat verib. G.Babaxanlı bildirib ki, Ərtoğrol Cavidin Azərbaycanın bölgələrini gəzərək topladığı folklor nümunələri muzey tərəfindən toplanaraq sistemləşdirilib və “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” adı altında 10 cildə nəşr etdirilib.
S.Şahbazi Cənubi Azərbaycanlı Əkbər Həmidi Əlyarın fars dilində tərcümə edərək nəşr etdirdiyi Hüseyn Cavidin “Peyğəmbər” əsərini və özünün müəllifi olduğu, 40 il ərzində topladığı Cənubi Azərbaycanın aşıq havalarının yer aldığı “İran aşıqları və ədəbiyyatı” kitabını hədiyyə edib. Muzeyin direktoru G.Babaxanlı isə qonağa muzeyin dəyərli nəşrlərindən olan “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyini hədiyyə edib.

Председатель Союза ашугов Ирана ашуг Сельджук Шахбази посетил Дом Музей Гусейна Джавида НАНА
Председатель Союза ашугов Ирана, ашуг Сельджук Шахбази посетил Дом Музей Гусейна Джавида НАНА. Директор музея, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы дала подробную информацию гостю о жизни и творчестве Г.Джавида, талантливом сыне Джавида Эртогруле Джавид и его исследованиях в области ашугского творчества.
Г.Бабаханлы отметила, что собранные Э.Джавидом в регионах страны образцы фольклора были укомплектованы музеем и изданы в виде 10-томника под названием «Нематериальные культурные памятники Азербайджана и Эртогрул Джавид».
Ш.Шахбази вручил музею изданное на персидском языке проживающим в Южном Азербайджане Акпером Гамиди Альяром произведение Г.Джавида «Пророк» и книгу «Иранские ашуги и литература» об ашугских мелодиях Южного Азербайджана, материалы которого он собирал в течение 40 лет.
Директор музея Г.Бабаханлы подарила Ш.Шахбази многотомник «Нематериальные культурные памятники Азербайджана и Эртогрул Джавид».