“Fundamental və tətbiqi elmlərin aktual problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmanın rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin I Beynəlxalq elmi konfransı keçiriləcək
21.07.2014 00:00
15-16 oktyabr 2014-cü il tarixlərdə Bakı şəhərində Neftçilər gününə həsr olunmuş “Fundamental və tətbiqi elmlərin (yer, texnika və kimya elmləri) aktual problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmanın rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin I Beynəlxalq elmi konfransı keçiriləcək. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birgə təşəbbüsü, AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutacaq tədbirdə dünyanın 50-dən çox ölkəsindən gənc alimin iştirakı gözlənilir.
Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bildirir ki, konfrans çərçivəsində çıxışlar texnika, yer və kimya elmləri üzrə multidissiplinar xarakterli 10 elmi istiqamətdə qruplaşdırılmışdır. Gənc alim son illər əldə olunmuş ən mühüm elmi nəticələrin məhz fənlərarası elmlərin qovşağında təzahür etdiyini vurğulayır. Qeyd olunur ki, müxtəlif elmlərin təmasında aparılan araşdırmalar yüksək elmi-təcrübi əhəmiyyət daşımaqla yanaşı, yeni elmi-tədqiqat istiqamətlərinin yaranmasına şərait yaradır. Məhz belə istiqamətlərin olması elmin bir sıra fundamental və tətbiqi problemlərinin həllində müsbət nəticə verir. Buna görə də, təşkilat komitəsi seçim zamanı fənlərarası elmlərin qovşağında aparılan tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirən tezislərə üstünlük verəcək.

I International scientific conference of young scientists and specialists on theme “Role of multidisciplinary approach in solving actual problems of fundamental and applied sciences” is to be held
21.07.2014 00:00
On October 15-16, 2014 in Baki will be held I International scientific conference of young scientists and specialists on theme “Role of multidisciplinary approach in solving actual problems of fundamental and applied sciences” dedicated to the day of Oil Workers. The event, on the initiative of Azerbaijan National Academy of Sciences and State Oil Company of Azerbaijan Republic and organized by Council of Young scientists and specialists of ANAS is expected to attend young scientists from more than 50 countries of the world.
Chairman of the Council, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov states that, conference speeches is grouped in 10 scientific multidisciplinary fields on technical, earth and  chemical sciences.