“Fundamental və tətbiqi elmlərin aktual problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmanın rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin I Beynəlxalq elmi konfransı keçiriləcək
21.07.2014 00:00
15-16 oktyabr 2014-cü il tarixlərdə Bakı şəhərində Neftçilər gününə həsr olunmuş “Fundamental və tətbiqi elmlərin (yer, texnika və kimya elmləri) aktual problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmanın rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin I Beynəlxalq elmi konfransı keçiriləcək. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birgə təşəbbüsü, AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutacaq tədbirdə dünyanın 50-dən çox ölkəsindən gənc alimin iştirakı gözlənilir.
Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bildirir ki, konfrans çərçivəsində çıxışlar texnika, yer və kimya elmləri üzrə multidissiplinar xarakterli 10 elmi istiqamətdə qruplaşdırılmışdır. Gənc alim son illər əldə olunmuş ən mühüm elmi nəticələrin məhz fənlərarası elmlərin qovşağında təzahür etdiyini vurğulayır. Qeyd olunur ki, müxtəlif elmlərin təmasında aparılan araşdırmalar yüksək elmi-təcrübi əhəmiyyət daşımaqla yanaşı, yeni elmi-tədqiqat istiqamətlərinin yaranmasına şərait yaradır. Məhz belə istiqamətlərin olması elmin bir sıra fundamental və tətbiqi problemlərinin həllində müsbət nəticə verir. Buna görə də, təşkilat komitəsi seçim zamanı fənlərarası elmlərin qovşağında aparılan tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirən tezislərə üstünlük verəcək.

Состоится I Международная научная конференция «Роль мультидисциплинарного подхода в решении актуальных проблем фундаментальных и прикладных наук»
21.07.2014 00:00
15-16 октября 2014 года в городе Баку состоится I Международная научная конференция молодых ученых и специалистов: «Роль мультидисциплинарного подхода в решении актуальных проблем фундаментальных и прикладных наук (технические, химические и науки о Земле)». Организаторами мероприятия, посвященного Дню нефтяников Азербайджанской Республики, являются Национальная академия наук Азербайджана и Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики.
Научные тезисы принимаются по следующим направлениям: геофизика, геодинамика, геотектоника, геомеханика и грязевой вулканизм, геология, геохимия, гидрогеология и разработка месторождений полезных ископаемых, экогеография, пейзаж, климатология и геоморфология, альтернативные источники энергии, неорганическая химия, наноматериалы, катализ и физическая химия, органическая химия, нефтехимия, биохимия, агрохимия и химия высокомолекулярных соединений, мультидисциплинарные применения информационных и коммуникационных технологий