Ermənistan mətbuatında Azərbaycanın hərbi qüdrətinin artırılması ilə bağlı məlumat yayılıb
Ali Baş Komandan İlham Əliyevin hərbi siyasəti nəticəsində güclənməkdə olan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin müasir silahlarla təchizatı və zirehlənməsi işğalçı Ermənistan dövlətini narahat edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası dövlətimizin müdafiə qüdrətinin artırılması sahəsində əhəmiyyətli töhfələr verməkdədir. AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “Buta Armor” şirkəti də öz fəaliyyəti və istehsal etdiyi məhsullarla bu istiqamətdə mühüm nailiyyətlər əldə edib. Şirkətin hazırladığı zirehli jiletlər və aksesuarlar, minaların zərərsizləşdirilməsi və axtarışı üçün kostyumlarla bağlı Ermənistan mətbuatında məlumat yayılıb.
Ölkənin www.nkobserver.com saytı “Buta Armor” Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Bolqarıstan anti-ballistik avadanlıqları ilə təchiz olunmasını təmin edəcək” başlığı ilə xəbər yayıb. Xəbərdə qeyd edilir ki, 2019-cu ildən etibarən yeni bir şirkət Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini anti-ballistik texnologiya əsasında istehsalı nəzərdə tutulan vasitələrlə təchiz edəcək. 2018-ci ilin fevralında Bakıda əsası qoyulan “Buta Armor” şirkəti Bolqarıstanın “Mars Armor” şirkəti ilə əməkdaşlıq edəcək.
Məlumatda, həmçinin şirkətin Bakıda qərargahı, eləcə də Gəncə, Mingəçevir, Şirvan, Lənkəran, Sumqayıt və Naxçıvan şəhərlərində filiallarının fəaliyyət göstərdiyi bildirilib. Qeyd olunub ki, Bolqarıstan və Azərbaycana məxsus şirkətlərin bundan öncə də əməkdaşlıq əlaqələri mövcud idi. Hər iki tərəf, xüsusən də Azərbaycan həm biznes əlaqələri, həm də müdafiə sənayesinin inkişafına ciddi maraq göstərir.

Armenian press published information on increasing military power of Azerbaijan
As a result of the military policy of the Supreme Commander Ilham Aliyev, modern weapons and the strengthening of the Armed Forces of Azerbaijan concerned the Armenian state.
Azerbaijan National Academy of Sciences makes a significant contribution to the defense of our state. "Buta Armor" - a resident of ANAS Park of High Technologies, also achieved significant success in its activities as a result of its activities and the development of military defense products.
Press of Armenia spread information about armored vests and accessories produced by a resident of Park VT, suits for finding and clearing mines.
The country's website www.nkobserver.com spread the news under the heading “Buta Armor” will provide the Armed Forces of Azerbaijan with Bulgaria’s anti-missile technology. The news noted that, “The new company will supply the Azerbaijani Armed Forces with antimissile technology from 2019 Buta Armor, founded in Baku in February 2018 will cooperate with the Bulgarian company “Mars Armor”.
According to the technical information published on the Bulgarian website, manufactured armored tiles will be able to protect themselves from bullets of 7.62x54 mm caliber, and bullets from PKM and Dragunov weapons.
It was noted that, companies owned by Bulgaria and Azerbaijan had previously cooperated.
It is also reported that, the company has its headquarters in Baku and branches in Ganja, Mingachevir, Shirvan, Lenkyaran, Sumgait and Nakhchivan. It was noted that, companies owned by Bulgaria and Azerbaijan had previously cooperated. Both sides, especially Azerbaijan, show great interest both in business relations and in the development of the defense industry.