“100 saat astronomiya” tədbiri çərçivəsində “Kosmik kostyum” müsabiqəsi və gecə müşahidələri təşkil olunub
14.01.2019 16:54
2019-cu ildə Beynəlxalq Astronomiya İttifaqı özünün 100 illiyini və ötən dövr ərzində elm, texnika və mədəniyyəti formalaşdıran astronomik kəşfləri bayram edir.
İlboyu keçiriləcək bayram tədbirlərində əsas diqqət, astronomiyanın təhsildə, inkişafda və diplomatiyada mühüm vasitə olduğuna yönəldiləcək.
AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Tusi-Bohm Planetarium, Təhsil Nazırliyinin Respublika Uşaq–Gənclər İnkişaf Mərkəzi və “Azərkosmos” ASC-nin təşkilatçılığı ilə keçirilən “100 saat astronomiya” tədbiri çərçivəsində məktəblilər üçün “açıq qapı” saatları, “Kosmik kostyum” müsabiqəsi və gecə müşahidələri təşkil olunub.
Qeyd edək ki, il ərzində “Qadınlar və qızlar astronomiyada”, “Eynşteyn məktəbi” və “Hamı üçün qaranlıq səma” adlı tədbirlərin keçirilməsi də planlaşdırılır.

The competition on “Space suit” and night sky observation organized for sdudents
In 2019International Astronomical Union celebrates the 100th anniversary and astronomical discoveries, which have shaped science, technology and culture over the past period.
The focus of the festivities will be on astronomy as an important tool in education, development and diplomacy.
Within the framework of the “100 Astronomy Hours” event organized by the support of the ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory, Tusi-Bohm Planetarium, the Center for Children and Youth Development of the Ministry of Education and Azerspase will be held an “open doors” days, a “Space suit” competition and and night sky observation.
It should be noted that, during the year it is planned to hold events on "Women and Girls in Astronomy", "Einstein School" and "Dark Sky for All".