“100 saat astronomiya” tədbiri çərçivəsində “Kosmik kostyum” müsabiqəsi və gecə müşahidələri təşkil olunub
14.01.2019 16:54
2019-cu ildə Beynəlxalq Astronomiya İttifaqı özünün 100 illiyini və ötən dövr ərzində elm, texnika və mədəniyyəti formalaşdıran astronomik kəşfləri bayram edir.
İlboyu keçiriləcək bayram tədbirlərində əsas diqqət, astronomiyanın təhsildə, inkişafda və diplomatiyada mühüm vasitə olduğuna yönəldiləcək.
AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Tusi-Bohm Planetarium, Təhsil Nazırliyinin Respublika Uşaq–Gənclər İnkişaf Mərkəzi və “Azərkosmos” ASC-nin təşkilatçılığı ilə keçirilən “100 saat astronomiya” tədbiri çərçivəsində məktəblilər üçün “açıq qapı” saatları, “Kosmik kostyum” müsabiqəsi və gecə müşahidələri təşkil olunub.
Qeyd edək ki, il ərzində “Qadınlar və qızlar astronomiyada”, “Eynşteyn məktəbi” və “Hamı üçün qaranlıq səma” adlı tədbirlərin keçirilməsi də planlaşdırılır.

В рамках мероприятия «100 часов Астрономии» для школьников организованы конкурс «Космический костюм» и наблюдения ночного неба
14.01.2019 16:54
В 2019 году Международный астрономический союз отмечает свое 100-летие и астрономические открытия, которые сформировали науку, технологии и культуру за прошедший период.
Основное внимание на праздничных мероприятиях будет уделено астрономии как важному инструменту в образовании, развитии и дипломатии.
В рамках мероприятия «100 часов Астрономии» организованного при поддержке Шамахинской астрофизической обсерватории НАНА, планетария Туси-Бохм, Центра развития детей и молодежи Министерства образования и «Азеркосмос» состоятся часы «открытых дверей», конкурс «Космический костюм» и наблюдения ночного неба.
Следует отметить, что в течение года планируется проведение мероприятий «Женщины и девушки в астрономии», «Школа Эйнштейна» и «Темное небо для всех».