Coğrafiya İnstitutu orta məktəblərlə əlaqələrini genişləndirir
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Bakının Yasamal rayonundakı akademik Zərifə Əliyeva adına liseydə olublar.
Təhsil müəssisəsinin direktoru Mehriban Vəliyeva qonaqlara məktəbin tədris proqramı və fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, liseyin əsas məqsədi burada milli-mənəvi dəyərlərə sadiq, yaradıcı, bilikli və bacarıqlı, rəqabətqabiliyyətli mühit yaratmaq, ən yaxşı təhsil və elm mərkəzlərindən birinə çevrilməkdir. Məktəbdə “Kiçik akademiya”nın fəaliyyət göstərdiyini deyən direktor şagirdlərin onun əməkdaşlıq etdiyi müəssisələrin elmi laboratoriyalarından, yeni texnologiyalardan istifadə etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonra Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov təmsil etdiyi elmi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri, tədqiqat sahələri və nailiyyətləri haqqında danışıb. Qeyd edib ki, institutda elmlə təhsilin vəhdətinə həmişə geniş yer ayrılıb. İnstitutun əməkdaşları tez-tez Bakının müxtəlif ümumtəhsil məktəblərində olur, şagird və müəllimlərlə görüşlər keçirirlər. Həmçinin məktəblilər instituta dəvət edilir və onlar üçün praktik məşğələlər təşkil olunur.
Görüşdə liseydə coğrafiya təmayüllü qrupun təşkil edilməsi və bu qrupun şagirdlərinin Coğrafiya İnstitutunda elmi tədqiqatlara, çöl işlərinə cəlb olunması fikri irəli sürülüb.
Tərəflər şagirdlər arasında elmi-təcrübi bilikləri zənginləşdirmək, onlarda coğrafiya elminə marağı artırmaq məqsədilə hər iki müəssisə arasındakı əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirməyin vacibliyini vurğulayıblar.

Institute of Geography extends relations with secondary schools
Employees of ANAS Institute of Geography named after acad. H.Aliyev visited the lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva in Yasamal district of Baku.
Director of the educational institution Mehriban Valiyeva informed the guests about the school curriculum and activities. She noted that the main purpose of the high school is to create a loyal, creative, knowledgeable, competitive and competitive environment for national and spiritual values, to become one of the best education and science centers.
Then Deputy Director of the Institute of Geography, Associate Professor Maharram Hasanov spoke about the activities of the scientific institution, research areas and achievements. There is always a great deal of space for science and education in the institute. Employees of the institute often visit various secondary schools in Baku and hold meetings with pupils and teachers. Also pupils are invited to the institute and practical lessons are organized for them, the speaker added.
The parties emphasized the need to further develop cooperation between the two institutions to enrich the scientific and practical knowledge among the students and increase their interest in geography science.