Naxçıvan Bölməsində 2018-ci ilin yekunlarına həsr olunan iclas keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunan iclası keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrinin cari ildəki nəşrlərindən ibarət sərgiyə baxış olub.
Sonra bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev qurumun 2018-ci ildəki fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının, AR Nazirlər Kabinetinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin və Nazirlər Kabinetinin, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin sərəncam, qərar, tapşırıq və tövsiyələri bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində yüksək səviyyədə icra olunub.
O, cari ildə Naxçıvanın tarixi, maddi-mənəvi mədəniyyəti, mədəni mühiti, təbii sərvətləri, sosial-iqtisadi inkişafı, coğrafi şəraiti, potensial enerji mənbələri, biomüxtəlifliyi və qədim əlyazmalarına həsr edilən tədqiqat işlərinin aparıldığını söyləyib.
Akademik hesabat ilində bölmə əməkdaşlarının 23 monoqrafiya, 15 kitab, 4 kitabça, 3 metodik vəsait, 9 buklet, 555 elmi məqalə (48-i impakt faktorlu jurnalda), 213 konfrans materialı və 7-si tezis olmaqla 820 elmi əsərinin nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, tədqiqat dövründə 4 patentin təqdim edildiyini deyib.
Qurumun beynəlxalq əlaqələrindən də söz açan İ.Hacıyev Türkiyə, İran, Rusiya, Gürcüstan, ABŞ və Fransanın elm və təhsil müəssisələrinin alim və tədqiqatçıları ilə sıx elmi əməkdaşlığın aparıldığını vurğulayıb.
İsmayıl Hacıyev istehsal yönümlü tədqiqatlar və onların nəticəsindən də danışaraq bildirib ki, Ali Məclis Sədrinin “Şorsu” müalicəvi palçığının hazırlanması ilə bağlı müvafiq tapşırığına əsasən, bölmədə palçığın kimyəvi analizi aparılıb, qatılaşdırılma, qurudulma metodikası, texniki şərtləri hazırlanıb, həm krem, həm də quru toz formasında qablaşdırılaraq satış üçün əczaxanalara göndərilib. Həmçinin Biləv kəndi ərazisindən alüminium sulfat tərkibli süxur analiz olunub, süxurdan kalium alüminium zəyinin, alüminium sulfatın və alüminium hidroksidin alınması texnologiyası işlənilib. Eyni zamanda Darıdağ termal suyunun quru qalığını almaq üçün şərait yaradılıb və məhsul istehsalına başlanılıb.
Bundan əlavə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazi florasında elmi və xalq təbabətində istifadə olunan, Farmakopeyaya daxil edilən 132 rəsmi dərman bitkisi müəyyənləşdirilib. Dərman bitkiləri toplanılıb, steril şəraitdə qurudulub, qarışıqların hazırlanması üçün sertifikatlar alınıb. Qarışıqlar standartlara uyğun reseptlər əsasında qablaşdırılaraq əczaxanalara satışa göndərilib.
Məruzə dinlənidikdən sonra akademik Tariyel Talıbov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Fəxrəddin Səfərli, Əbülfəz Quliyev, Əliəddin Abbasov, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov və fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Qulu Həziyev çıxış edərək bölmədə il ərzində həyata keçirilən işləri yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirdə еlmi fəаliyyətlərinə görə, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayev və Elmi təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov "İlin alimi" fəхri adına layiq görülərək bölmənin Rəyаsət Hеyətinin fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.
Sonda elmi-tədqiqat müəssisələrinin illik elmi fəaliyyətlərini əks etdirən videogörüntü nümayiş olunub.

В Нахчыванском отделении состоялось заседание, посвященное итогам 2018 года
Состоялось совещание, посвященное научной и научно-организационной деятельности Нахчыванского отделения НАНА за 2018 год. Вначале была продемонстрирована выставка состоящая из публикаций текущего года.
Затем председатель отделения академик Исмаил Гаджиев выступил с докладом о деятельности организации в 2018 году. Он отметил, что в научно-исследовательских учреждениях отделения на высоком уровне выполнены работы исходящие из распоряжений, указов, постановлений и рекомендаций главы государства, Кабинета министров АР, Верховного меджлиса и Кабинета министров Нахчыванской автономной республики, а также Президиума НАНА.
В этом году проведены научные работы по истории Нахчывана, материальной и духовной культуре, культурной среде, природным ресурсам, социально-экономическому развитию, географическим условиям, потенциальным источникам энергии, биоразнообразию и древним рукописям.
Академик отметил, что в отчетном году в отделении было подготовлено 820 научных работ, в их числе 23 монографии, 15 книг, 4 брошюры, 3 методических пособия, 9 буклетов, 555 научных статей (48 в журналах с импакт-фактором), 213 материалов конференций и 7 тезисов. Он также сказал, что в течение исследовательского периода были представлены четыре патента.
В своей речи академик рассказал о международных связях организации, И.Гаджиев подчеркнул тесное научное сотрудничество с учеными и исследователями научных и образовательных учреждений Турции, Ирана, России, Грузии, США и Франции.
Говоря о производственно-ориентированных исследованиях и их результатах, Исмаил Гаджиев сказал, что согласно соответствующим инструкциям председателя Верховного меджлиса по приготовлению лечебной грязи «Шорсу» в секции был проведен химический анализ грязи, она была упакована в виде крема и сухого порошка и отправлена в аптеки для продажи, а также проведен ряд других работ.
Кроме того, определены 132 лекарственных растений, включенных в Фармакопею и использующихся в научной и народной медицине. Лекарственные травы были собраны, высушены в стерильных условиях и получены сертификаты на приготовление их смесей.
Академик Тариэль Талыбов, члены-корреспонденты НАНА - Фахраддин Сафарли, Абульфаз Гулиев, Алиаддин Аббасов, доктор филологических наук Фарман Халилов и доктор физико-математических наук Гулу Хазиев высоко оценили работу, проводимую в течение года.
За свою научную деятельность заведующий отделом Института искусств, языка и литературы, доктор философии по филологии Фируддин Рзаев и заведующий Научно-организационным отделом, доктор философии по аграрным наукам, доцент Орхан Багиров удостоены почетного имени «Ученый года».
В заключение был продемонстрирован видео-ролик, отражающий годовую научную деятельность научно-исследовательских учреждений.