Naxçıvan Bölməsində 2018-ci ilin yekunlarına həsr olunan iclas keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunan iclası keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrinin cari ildəki nəşrlərindən ibarət sərgiyə baxış olub.
Sonra bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev qurumun 2018-ci ildəki fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının, AR Nazirlər Kabinetinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin və Nazirlər Kabinetinin, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin sərəncam, qərar, tapşırıq və tövsiyələri bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində yüksək səviyyədə icra olunub.
O, cari ildə Naxçıvanın tarixi, maddi-mənəvi mədəniyyəti, mədəni mühiti, təbii sərvətləri, sosial-iqtisadi inkişafı, coğrafi şəraiti, potensial enerji mənbələri, biomüxtəlifliyi və qədim əlyazmalarına həsr edilən tədqiqat işlərinin aparıldığını söyləyib.
Akademik hesabat ilində bölmə əməkdaşlarının 23 monoqrafiya, 15 kitab, 4 kitabça, 3 metodik vəsait, 9 buklet, 555 elmi məqalə (48-i impakt faktorlu jurnalda), 213 konfrans materialı və 7-si tezis olmaqla 820 elmi əsərinin nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, tədqiqat dövründə 4 patentin təqdim edildiyini deyib.
Qurumun beynəlxalq əlaqələrindən də söz açan İ.Hacıyev Türkiyə, İran, Rusiya, Gürcüstan, ABŞ və Fransanın elm və təhsil müəssisələrinin alim və tədqiqatçıları ilə sıx elmi əməkdaşlığın aparıldığını vurğulayıb.
İsmayıl Hacıyev istehsal yönümlü tədqiqatlar və onların nəticəsindən də danışaraq bildirib ki, Ali Məclis Sədrinin “Şorsu” müalicəvi palçığının hazırlanması ilə bağlı müvafiq tapşırığına əsasən, bölmədə palçığın kimyəvi analizi aparılıb, qatılaşdırılma, qurudulma metodikası, texniki şərtləri hazırlanıb, həm krem, həm də quru toz formasında qablaşdırılaraq satış üçün əczaxanalara göndərilib. Həmçinin Biləv kəndi ərazisindən alüminium sulfat tərkibli süxur analiz olunub, süxurdan kalium alüminium zəyinin, alüminium sulfatın və alüminium hidroksidin alınması texnologiyası işlənilib. Eyni zamanda Darıdağ termal suyunun quru qalığını almaq üçün şərait yaradılıb və məhsul istehsalına başlanılıb.
Bundan əlavə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazi florasında elmi və xalq təbabətində istifadə olunan, Farmakopeyaya daxil edilən 132 rəsmi dərman bitkisi müəyyənləşdirilib. Dərman bitkiləri toplanılıb, steril şəraitdə qurudulub, qarışıqların hazırlanması üçün sertifikatlar alınıb. Qarışıqlar standartlara uyğun reseptlər əsasında qablaşdırılaraq əczaxanalara satışa göndərilib.
Məruzə dinlənidikdən sonra akademik Tariyel Talıbov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Fəxrəddin Səfərli, Əbülfəz Quliyev, Əliəddin Abbasov, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov və fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Qulu Həziyev çıxış edərək bölmədə il ərzində həyata keçirilən işləri yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbirdə еlmi fəаliyyətlərinə görə, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayev və Elmi təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov "İlin alimi" fəхri adına layiq görülərək bölmənin Rəyаsət Hеyətinin fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.
Sonda elmi-tədqiqat müəssisələrinin illik elmi fəaliyyətlərini əks etdirən videogörüntü nümayiş olunub.

Nakhchivan Division makes annual report for 2018
A meeting devoted to the scientific and scientific-organizational activity of Nakhchivan Division of ANAS in 2018 was held.
First of all, the exhibition of the scientific-research institutions of the division was published in the current year.
Then, chairman of the department, academician Ismayil Hajiyev made a report on the activities of the organization in 2018. He noted that the order, decisions, orders and recommendations of the President, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic and the Cabinet of Ministers, as well as the Presidium of ANAS were performed at the highest level in the scientific-research institutions of the reporting year.
He said that research works on Nakhchivan's history, material and spiritual culture, cultural environment, natural resources, socio-economic development, geographical conditions, potential energy sources, biodiversity and ancient manuscripts are being conducted this year.
In the academic year, 820 scientific works were published in the academic year of the department, including 23 monographs, 15 books, 4 brochures, 3 methodical books, 9 booklets, 555 scientific articles, 213 conference materials and 7 theses. He also said that four patents were issued during the research period.
Speaking about the international relations of the organization, I.Hajiyev emphasized the close scientific cooperation with scholars and researchers of the scientific and educational institutions of Turkey, Iran, Russia, Georgia, USA and France.
Academician Tariyel Talibov, corresponding members of ANAS - Fakhraddin Safarli, Abulfaz Guliyev, Aliaddin Abbasov, Doctor on philology Farman Khalilov and PhD in physics-mathematics Gulu Haziyev appreciated the work carried out in the department during the year.
The honorary decree of the Presidium of the Department head of the Department of Onomastics of the Institute of Arts, Language and Literature, Firudin Rzayev, and Head of the Department of Scientific Organization, PhD on Agrarian Sciences, Associate Professor Orkhan Bagirov were awarded "The Scientist of the Year".
At the end a video recording was demonstrated reflecting the annual scientific activities of research institutions.