“EcoWorld-2018” Beynəlxalq Ekologiya müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Moskvada “EcoWorld-2018” Beynəlxalq Ekologiya müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Bu il müsabiqəyə dünyanın 18 ölkəsindən 160 iştirakçı qoşulub.
Müsabiqənin yekunlarına əsasən, “Ekoloji siyasət və ətraf mühit” nominasiyası üzrə AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi sürüşmə proseslərinin dinamikasının və onun fəallaşmasına seysmikliyin təsirinin araşdırılmasına görə birinci mükafata layiq görülüb.
“Ekoloji araşdırmalar, resursqoruyucu və tullantısız texnologiyalar” nominasiyasında Tamerlan Ağayev, Ağamir Həşimov və Elbrus Paşayevdən ibarət beynəlxalq (Rusiya, Azərbaycan) müəlliflər kollektivi su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin ekoloji-iqtisadi əsasları tətbiq edilməklə Rusiya Federasiyası ərazisində su ehtiyatlarını regional idarəetmə sisteminin tədqiqinə və yaradılmasına görə II dərəcəli mükafata sahib olub.
“EcoWorld” ekoloji mükafatı Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyası tərəfindən 2003-cü ildə təsis edilib. Mükafatın məqsədi ekologiya sahəsində fəaliyyətə ictimai dəstəyi təmin etmək, ekoloji problemlərin həlli üçün hakimiyyət orqanlarının, biznesin və ictimaiyyətin səylərini birləşdirməkdir.

Winners of the international environmental competition EcoWorld-2018 awarded
Moscow held the ceremony of award of winners of the international environmental competition EcoWorld-2018. At competition had been attended by 160 contestants from 18 countries.
According to the results of the competition in the nomination on “Environmental Policy and Environment” ANAS Republican Seismic Survey Center was awarded the 1st prize for studying the dynamics of landslide processes and the influence of seismicity on its activation.
In the nomination “Ecological developments, resource-saving and waste-free technologies” the international team of authors (Russia, Azerbaijan): Tamerlan Agayev, Agamir Gashimov, Elbrus Pashayev won the 2nd degree award for the development and creation of a regional water management system in the territory of Russian Federation by the usage of ecological and economic bases of rational use of water resources.
Note:
The EcoWorld Environmental Prize was established by the Russian Academy of Natural Sciences in 2003. The purpose of the award is to provide public support for environmental activities, to unite the efforts of government, business and the public to solve environmental problems.