"Foto və söz" kitabı çapdan çıxıb
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, yazıçı, jurnalist, fotoqraf Şirməmməd Nəzərlinin "Foto və söz" kitabı işıq üzü görüb.
Nəşr metodik vəsait kimi Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin Elmi Şurasının 26 sentyabr 2017-ci il tarixli qərarı ilə çap olunub.
Kitabın redaktoru Azərbaycan Yazıçılar və Jurnalistlər birliklərinin üzvü Esmira Ağababaqızı, rəyçiləri - Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin professoru Cahangir Məmmədli və Azərbaycan Fotoqrafları Birliyinin sədri Mirnaib Həsənoğlu, "Foto və söz hörgüsü" adlı "Ön söz"ün müəllifi isə Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, millət vəkili Əflatun Amaşovdur.
Vəsaitdə müəllif sözlə fotonun vəhdətini jurnalistika nəzəriyyəsi və öz təcrübəsi əsasında çəkdiyi şəkillər vasitəsilə təqdim edir. Bundan əlavə, "Dünya fotoqrafiya tarixindən", "Azərbaycanda fotoqrafiya", "Yaxşı fotoqrafiyanın sirləri", "Bədii yaradıcılıqda foto", "Fotojurnalist publisist və araşdırıcıdır" və digər başlıqlar altında oxucuya fotoqrafiyanın tarixi, xüsusiyyətləri, inkişaf mərhələləri təqdim olunur.
Kitab ali məktəblərin jurnalistika fakültələrinin tələbələri, fotomüxbirlər, həvəskar fotoqraflar, eləcə də geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Published "Photo and Word" book
The book "Photo and word" by Shirmammad Nazarli, the director of the Public Relations Department of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS, has been published.
The publication was released as a methodical resource by the decision of the Scientific Council of the Journalism Faculty of the Baku State University dated September 26, 2017.
The editor of the book is Esmira Aghababagizi, a member of Writers' Union of Azerbaijan, and reviewers - Journalist of the Baku State University Journalism Faculty, Jahangir Mammadli and Mirnaib Hasanoglu, Chairman of the Union of Photographers of Azerbaijan, and the author of the Preface of the “Photo and word” Book is the Chairman of the Azerbaijan Press Council, Aflatun Amashov.
In the article, the author presents the unity of the photography through the journalistic theory and the images he has based on his experience. In addition, the history, features, development stages of photography are presented to the reader under the heading "World Photography History", "Photograph in Azerbaijan", "Photographs in Literary Art" and etc.
The book is intended for the students of journalism faculties of universities, photographers, amateur photographers, as well as for a wide audience of readers.