Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatları Berlində keçirilən sərgidə nümayiş etdirilir
Berlində Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunan sərgi keçirilib.
Sərgidə AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində AXC-nin siyasi, iqtisadi, beynəlxalq münasibətlər, ordu quruculuğu, təhsil, elm və mədəniyyət sahəsinə dair saxlanılan tarixi eksponatlar, eləcə də stendlər, sənədli filmlər və fotolar da nümayiş etdirilir.
Belə ki, sərgidə tamaşaçıların diqqətini cəlb edən eksponatlar sırasında parlamentin açılışına həsr olunan xatirə medalı, AXC-nin pul vahidləri olan əskinaslar, Hərbi Nazir general Səməd bəy Mehmandarov və onun müavini general Əliağa Şıxlinskiyə aid şəxsi əşyalar, bəstəkar Müslüm Maqomayevə məxsus dirijor çubuğu, üzərində Cümhuriyyətin rəmzləri olan xəncər, poçt markaları, xeyriyyəçilər - Hacı Zeynalabdin Tağıyev və Musa Nağıyevə məxsus bank kağızları və s. qeyd oluna bilər.

Exhibits of the National Museum of History of Azerbaijan are exhibited at the exhibition in Berlin
An exhibition dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) was demonstrated in Berlin organized by the Heydar Aliyev Foundation and Azerbaijani Embassy in Germany.
Exhibits on documentaries and photographs of the ADR on political, economic, international relations, army building, education, science and culture kept at National Museum of Azerbaijan History of ANAS are demonstrated.
Exhibits that attracted the attention of the audience include the commemorative medals dedicated to the opening of the parliament, the ADR's coins, the personal belongings of Military Minister General Samad Bey Mehmandarov and deputy General Aliaga Shikhlinski, composer Muslim Magomayev's conductor stick and etc. may be noted.