“Əcaib əl-məqdur” əsərinin əlyazması əldə edilib
XIV-XV əsrlərdə yaşamış görkəmli tarixçi alim Əhməd ibn Məhəmməd ibn Ərəbşahinin (1392-1450) Əmir Teymurun hakimiyyətinə həsr olunan “Əcaib əl-məqdur” əsərinin Seyid Hüseyn tərəfindən dilimizə edilən tərcüməsinin surəti əldə edilib.
Vəsait AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov tərəfindən Tehranın Məclic kitabxanasından əldə olunub.
Qeyd edək ki, Əhməd ibn Məhəmməd ibn Ərəbşahin 1392-ci ildə Dəməşqdə anadan olub. Uşaq yaşlarında Əmir Teymur tərəfindən Səmərqəndə aparılıb. O, Teymurun ölümündən sonra Səmərqənddən gedərək bir müddət Osmanlı imperatoru I Məhmədin yanında xidmət edib, sonra “Əcaib əl-məqdur” əsərini yazıb. Qısa müddətdə məşhur olan əsər 1636-cı ildə ərəb dilində Leydendə, 1658-ci ildə fransız dilində Parisdə çap edilib.
Əsərin Seyid Hüseyn tərəfindən dilimizə edilən tərcüməsinin 141 vərəqdən ibarət əlyazmasını paleoqrafik cəhətdən XVIII əsrə aid etmək olar.

Manuscript of the work "Ajaib al-Maqdur" obtained
A copy of the manuscript of the translation into Azerbaijan by Seyid Huseyn, the work “Ajaib al-Maqdur”, dedicated to the government of Amir Teymour and written by the historian Ahmad ibn Muhammad ibn Arabshakhin (1392-1450) was obtained.
The sample was obtained from the library of Majlid Teheran, by Deputy Director for scientific affairs of ANAS Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Pasha Karimov.
Note that, Ahmad ibn Muhammad ibn Arabshakhin was born in 1392 in Damascus. In childhood he was transported by Amir Teymour to Samarkand. After Amir Teymour death, he left Samarkand and worked at the court of the Ottoman emperor Mehmedin I. Then, wrote the work "Ajaib al-Maqdur". In 1636, work was published in Arabic in Leiden, in French in 1658, in Paris.
The 141 pages handwritten translation by Seyid Huseyn from the paleographic point of view can be referred to the 18th century.