AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov “Tərəqqi” medalına layiq görülüb
Gəncə Dövlət Universitetinin (GDU) Botanika kafedrasının müdiri, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 31 oktyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalına layiq görülüb.
O, bu mükafatla Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə təltif edilib.
Qeyd edək ki, V.Novruzov Qafqazda ilk dəfə nadir və məhv olma təhlükəsində qalan şibyə və mamırların mühafizəsi üçün tədbirlər sistemini işləyib hazırlayıb. Elmə məlum olmayan 15 şibyə növünün ilk dəfə botaniki təsviri onun tərəfindən  dünya florasına daxil edilib.
V.Noruzov AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Heyvan və  bitki növləri üzrə Komissiyasının, AR Botanika Cəmiyyətinin, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti nəzdindəki Dissertasiya Şurasının, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin və GDU-nun “Xəbərlər” məcmuələrinin redaksiya heyətinin, eləcə də Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”nın (II cildlik) yeni nəşrinin redaksiya heyətinin üzvüdür.

Член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов удостоен медали «Терегги»
Заведующий кафедрой Ботаники Гянджинского государственного университета (ГГУ), Заслуженный деятель науки, член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов за заслуги в развитии образования в Азербайджане удостоен медали «Терегги», согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 31 октября 2018 года.
Отметим, что В. Новрузов впервые разработал систему мер на Кавказе для защиты редких и находящихся под угрозой исчезновения млекопитающих и таксонов. Установил 15 новых видов ягеля, неизвестных ранее науки.
В. Новрузов является членом комиссии по видам животных и растений Министерства экологии и природных ресурсов АР, Ботанического общества АР, Диссертационного Совета АГАУ, а также членом редакционной коллегии второго тома «Красной книги» Азербайджана и редакционной коллегии сборника "Известия" Гянджинского отделения и ГГУ.