Akademik Gövhər Baxşəliyeva Rusiya Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun 200 illik yubiley tədbirində iştirak edib
01.11.2018 15:24
Oktyabr ayının 29-30-da Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Şərqşünaslıq İnstitutunun 200 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konqres keçirilib.
Rusiya Federasiyasının və bir çox xarici ölkələrin görkəmli alimlərinin, ictimai xadimlərinin iştirak etdiyi beynəlxalq konqresdə ölkəmizi AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva təmsil edib.
Tədbirin rəsmi açılış mərasimindən sonra "Rusiya və Şərq: talelərin müştərəkliyi", "Şərq-Qərb: bəşər sivilizasiyasının birliyinə doğru", "Şərqşünaslıq elmi bu gün: gələcəyə aparan yollar", "Dünya siyasətində Şərq: yeni imkanlar" və "Şərqin iqtisadiyyatı: inkişafın müxtəlifliyi" mövzuları üzrə sessiyalar təşkil edilib.
“Şərq-Qərb: bəşər sivilizasiyasının birliyinə doğru" adlı sessiyasının moderatorluğu akademik Gövhər Baxşəliyevaya həvalə edilib.
Əvvəlcə azərbaycanlı alim REA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun rəhbərliyini və kollektivini yubiley münasibətilə təbrik edib.
Azərbaycanın Şərq və Qərb mədəniyyətlərini birləşdirən zəngin irsə malik olduğunu deyən G.Baxşəliyeva Bakıda Humanitar forumların keçirildiyini və burada müxtəlif mövzular ətrafında aparılan müzakirələrin mədəniyyətlərarası mübadilələrə müsbət təsir etdiyini vurğulayıb. O, bir neçə gün öncə ölkəmizdə VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun təşkil edildiyini, tədbirdə dünyanın bir çox ölkələrindən gələn nümayəndələrin bəşəriyyəti narahat edən müxtəlif problemlərə, o cümlədən sivilizasiyaların qarşılıqlı əlaqələrinə dair müzakirələr apardığını diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Şərq və Qərb sivilizasiyalarının qarşılıqlı əlaqə və təsirinin minilliklərlə tarixi var. Eramızdan əvvəl ikinci minillikdə qədim Şərq mədəniyyətinin yunan mədəniyyətinə təsiri inkaredilməzdir. Müxtəlif xalqların qədim eposlarında genetik əlaqələr və tipoloji paralellər aşkar görünür. Bunu "Gilqameş"ın, "Mahabharata"nın, "Ramayana"nın, "İliada"nın, "Odisseya"nın və digər eposların müqayisəli təhlili əyani şəkildə nümayiş etdirir.
Ellinizm dövründə yunan mədəniyyətinin Şərq mədəniyyətlərinə təsirinin danılmaz olduğunu deyən alim orta əsrlərdə mədəni təsirin istiqamətinin yenə də Şərqdən Qərbə yönəldiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, barbarların hücumları nəticəsində yunan-rum sivilizasiyası süquta uğradıqdan sonra məhz ərəb-iran mədəniyyəti antik və Avropa Renessans mədəniyyəti arasında vasitəçi olub.
Diqqətə çatdırılıb ki, orta əsrlər hind, Şərqi Asiya, Ön Asiya, Bizans və Qərbi Avropa mədəniyyətlərinin təmas xəttində sərhəd ədəbiyyatı adlanan mədəniyyətlər yaranıb. Bunlardan ən maraqlısı mütəxəssislərin rəyinə görə, ərəb və ispan ədəbiyyatlarının qarşılıqlı əlaqə və təsiri nəticəsində yaranan Əndəlus ədəbiyyatı hesab olunur.
Akademik G.Baxşəliyeva bildirib ki, XIX əsrin 20-ci illərində antik, ingilis, fransız, ispan, fars, hind, çin ədəbiy­yatlarının ən parlaq nümunələri ilə tanış olan Höte ümumdünya ədəbiyyatı konsepsiyasını irəli sürüb. Lakin o zaman bu konsepsiya Avropameylli olmağa məhkum idi, çünki Şərq ədəbiyyatları özünütəcriddən hələ xilas ola bilməmişdi. Yalnız bir qədər sonra, əsasən XIX əsrin ikinci yarısından etibarən ərəb ölkələri Avropanın mədəni təsirinə fəal reaksiya verməyə başlayıblar. "Şərq ölkələrində siyasi və iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi, müstəmləkə asılılığı və milli özünəməxsusluğun və bədii ənənələrin itirilmə təhlükəsi mədəni həyatda daha şüurlu mübadiləyə, bəzən isə Qərb təsirinin fəal mənimsənilməsinə yol açıb" - deyə G.Baxşəliyeva qeyd edib.

Academician Bakhshaliyeva Govhar participated at the 200th anniversary event of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences
01.11.2018 15:24
Russian Academy of Sciences (RAS) held an international scientific conference devoted to the 200th anniversary of the Institute of Oriental Studies on October 29-30, in Moscow.
Director of ANAS Institute of Oriental Studies, academician Bakhshaliyeva Govhar presented our country at the forum.
After the official opening, the conference continued its work on the sessions:“Russia and the East: participation in the fate”, “Oriental Studies Today: Ways for the Future”, “East in World Politics: New Power”, “Eastern Economy: Contrasts of Development”, “East- West: to the unity of human civilization".
Academician Bakhshaliyeva Govhar was appointed as a session moderator:“East-West: towards the unity of human civilization”.
At the beginning, Bakhshaliyeva Govhar congratulated the leadership and staff of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences with a significant event.
She said that, Azerbaijan has a rich heritage, which unites Eastern and Western cultures, and noted that Baku hosts humanitarian forums and discussions, which has a positive impact on intercultural exchanges. She noted that, a few days ago the VI Baku International Humanitarian Forum was organized in Azerbaijan, which was attended by representatives of many countries of the world.
Influence of the Greek culture on east cultures in the period of Hellenism is indisputable, cultural influence in the Middle Ages has still been oriented from the East on the West. After crash of the Greek-Roman civilization as a result of barbaric attacks, the Arab-Iranian culture was an intermediary between the ancient and European culture of Renaissance.
It has been noted that, medieval civilizations have arisen in the countries of the Middle East, East Asia, Western Asia, Byzantium and Western Europe. The most interesting of them are the Andalusian literature which, according to experts, is result of interaction and interferences of the Arab and Spanish literature.
The academician Bakhshaliyeva Govhar has told that, in the 20th century Goethe has submitted the concept of universal literature, having got acquainted with the most striking examples of ancient, English, French, Spanish, Persian, Indian and Chinese literature. But then this concept has been doomed to be the European bias. Only from the second half of the 19th century, the Arab countries have begun to react to the European cultural influences actively.