AMEA-nın akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda bu elmi müəssisənin gənc mütəxəssislərinin ABŞ-ın Buffalo Universitetinin Kompüter Araşdırmalar Mərkəzi ilə birgə yerinə yetirdikləri müştərək beynəlxalq səviyyəli tədqiqatların nəticələrinə həsr olunan seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AKİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, kimya üzrə elmlər doktoru, professor Mirzə Mövsümzadə elmi seminarın "Kompüter hesablamaları ilə üçkomponetli kimyəvi reaksiyaların nəzəri və təcrübi mexanizminin tədqiqi"nə həsr olunduğunu və aparılan araşdırmalar nəticəsində mühüm uğurlar əldə edildiyini vurğulayıb.
Sonra AKİ-nin “Aşqarların sintezi və təsir mexanizminin nəzəri əsasları” laboratoriyasının müdir vəzifəsini icra edən kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əfsun Sucayev məruzə ilə çıxış edib. Ə.Sucayev rəhbərlik etdiyi tədqiqat qrupu tərəfindən təcrübi olaraq aparılan reaksiyalar, əldə olunan yeni maddələrin fiziki-kimyəvi xarakteristikası və funksional xassələri haqqında məlumat verib. Alim son illər dünya tədqiqatçıları tərəfindən çoxkomponentli kondensləşmə yolu ilə heterotsikilləşmə reaksiyalarına marağın artdığını bildirib: "Bu üsulla alınan əksər maddələr tibb, kənd təsərrüfatı, neft-kimya sənayesinin müxtəlif sahələrində özünə geniş tətbiq tapıb. Son 4-5 ildə tədqiqat qrupumuz tərəfindən bu istiqamətdə geniş araşdırmalar aparılıb və dünya ədəbiyyatında rast gəlinməyən yeni maddələr alınıb. Maddələri fizioloji fəallığa malik birləşmələr kimi də funksional xassələri tədqiq olunub və mühüm nəticələr əldə edilib".
Ə.Sucayev bildirib ki, çoxkomponentli kondensləşmə reaksiyalarında ən azı 3-4 komponentin bir mərhələdə qarşılıqlı təsiri baş verdiyi üçün bu tip reaksiyaların ehtimal olunan mexanizmi ilə bağlı elmi mübahisələr yaranır. Bunu isə kompüter, kvant kimyəvi hesablamaları ilə həmin kimyəvi reaksiyaların təcrübi-nəzəri mexanizmini tədqiq etməklə həll etmək mümkündür: "Bu zərurətdən çıxış edərək ABŞ Emori və Buffalo Universiteti Kompüter Araşdırmalar mərkəzlərində kompüter-kimyəvi hesablamalar üzrə Azərbaycandan hələ ki, yeganə ixtisaslaşmış mütəxəssis AMEA Neft Kimya Prosesləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Yusif Abdullayevlə bu istiqamətdə birgə tədqiqatlar aparmağı məqsəduyğun saydıq və mühüm nəticələr əldə edə bildik".
Məruzəçi əlavə edib ki, bu reaksiyalarla alınan maddələrin paralel olaraq farmakoloji təsirlərini Türkiyə Atatürk Universitetində öyrənilmiş və onların antidiabetik və antixolinergik təsirlərə malik olduğu müəyyənlədirilib. Ə.Sucayev alınan mühüm nəticələrin tanınmış “Elsever” nəşriyyatına daxil olan yüksək impakt faktorlu “Pharmocological reports” jurnalında çap ediləcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən Bakı Mühəndislik Universitetinin Kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri, AMEA Neft Kimya Prosesləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Yusif Abdullayev təxminən altı ay müddətində bu istiqamətdə təcrübi nəticələrə uyğun olaraq nəzəri araşdırmalar aparıldığını, reaksiyaların mexanizmi, katalizator seçimi, katalitik təsir, alınan maddənin konkret hansı izomer formasında olması ilə bağlı əhəmiyyətli nəticələr əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Y.Abdullayev qeyd edib ki, bu, əsasən kompüter klasterlərinə bir çox proqramların yüklənilməsi və prosessorları paralel işlətməklə normal kompüterlərdə uzun zaman, illərlə, ala biləcək əməliyyatları qəbul olunan dərəcədə qısa zaman kəsiyində həyata keçirməyin mümkünlüyünə əsaslanır. O, əlavə edib ki, bu əməliyyatlarda istifadə edilən proqram "Gaussian" adlanır: “İnternet vasitəsiylə mərkəzin klasterində istifadəçi adları verilir və dünyanın hər hansı bir yerindən tədqiqatçılar öz sahələri ilə bağlı sistemə əmrlər göndərə və əməliyyatların nəticəsini əldə edə bilirlər. Bu klasterlər bir çox əməliyyatlar etmə imkanına malikdir. Məsələn, kimyəvi reaksiyalarda komponentlərin minimum enerjisini hesablamaqla gedişatın mümkünlüyü ilə bağlı fikir yürütmək imkanı yaradır. Bu da proseslərin təcrübi olaraq yoxlanması zərurətini ortadan qaldıraraq, tədqiqatın iqtisadi baxımdan səmərəliliyini artırır. Belə proqramlar vasitəsiylə kimya, fizika, biofizika, farmakologiya və digər sahələrdə kompleks biomolekulların quruluş – funksiya əlaqələrini tədqiq etmək mümkün olur”.
Hər iki məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə istitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor M.Mövsümzadə, elmi katib, k.ü.f.d. Mehparə Səfərova, baş elmi işçilər – k.ü.f.d. Ş.Əliyev və k.ü.f.d. O.Nəbiyev çıxış edərək tədqiqatın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib, bu sahədə araşdırmaların genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Scientific seminar on computer chemistry was held at the Institute of Chemistry of Additives of ANAS
29.10.2018 09:45
At the Institute of Chemistry of Additives in  (IAC) named after acad. A.Guliyev of ANAS was held the seminar on the results of joint international research conducted by young specialists of this scientific institution jointly with Center of Computational Research of Buffalo University of USA.
Opening the event, Deputy Director for Scientific Affairs of the IAC, Doctor of Chemistry, Professor Mirza Movsumzade emphasized the importance of the scientific seminar on the study of theoretical and experimental mechanism of chemical reactions with computer calculation and noted that significant successes have been achieved as a result of the research.
Then PhD in chemistry, assistant professor Afsun Sujayev, head of the Laboratory of the “Synthesis of Additives and Theoretical Foundations of Impacts” of the IAC, delivered a lecture. A. Sukayev informed about the experimental reactions carried out by his research team, the physical and chemical properties of the new substances and their functional properties.
A. Sujayev said that in the multicomponent condensing reactions, at least 3-4 components had a mutual interaction at one stage. It is possible to solve this problem by examining the experimental-theoretical mechanism of chemical reactions with computer, quantum chemistry. From this point of view, we have made significant efforts to conduct joint researches with the only specialist in computer-chemical calculations in the US Emori and Buffalo University Computer Research Centers, specialist of the Institute of Petrochemical Processes scientific worker, associate professor Yusif Abdullayev, the speaker underlined.
The speaker added that the paramount pharmacological effects of the reagents were studied at Atatürk University in Turkey and it was determined that they had antidiabetic and antioxinergic effects. A.Sujayev said that the important results will be published in the journal "Pharmocological Reports", which is included in the well-known "Elsever" publishing house.
Then, the head of the Department of Chemical Engineering of the Baku Engineering University, leading researcher of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, Associate Professor Yusif Abdullayev said that theoretical researches were conducted in accordance with experimental results in this direction, mechanism of reaction, catalyst choice, catalytic effect, concrete in the form of isomeric formations. Y.Abdullayev noted that this is mainly due to the fact that the computer clusters are loaded with many programs and running in parallel to processors in a relatively short space of time, which can take long hours, years in normal computers.
They exchanged views on questions and answers on both topics.
The event was attended by Deputy Director of Scientific Research Department, Professor M.Movsumzade, Scientific Secretary, Ph.D. in chemistry Mehpara Safarova, senior scientific researches - Ph.D. in chemistry Sh.Aliyev and Doctor in chemistry O. Nabiyev praised the importance of the research and underlined the importance of expanding research in this area.