Görkəmli etnoqraf-alim Qadir Qədirzadənin 70 illik yubileyi qeyd edilib
Akademiyanın Naxçıvan Bölməsində görkəmli etnoqraf-alim, AMEA-nın müxbir üzvü Qadir Qədirzadənin anadan olmasının 70 illiyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları alimin məzarını ziyarət edib, abidəsi önünə əklil qoyublar.
Konfrans Q.Qədirzadənin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək alimin elmi və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan etnoqrafiyasının Naxçıvan materialları əsasında etnik tarix, ailə və məişətlə bağlı qədim inamlarını və digər türk xalqları ilə ortaq cəhətlərini öyrənmək alimin apardığı elmi-tədqiqat işlərinin başlıca istiqamətləri və araşdırma obyekti olub. O, Q.Qədirzadənin Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İran, Rusiya, ABŞ və digər dövlətlərdə ölkəmizi layiqincə təmsil etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, alim Naxçıvan Bölməsi Rəyasət Heyətinin və qurumun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının, eyni zamanda Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Elmi Şurasının üzvü olub.
Alimin elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərinə görə, 2009-cu ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunduğunu deyən İ.Hacıyev Q.Qədirzadənin “Əshabi Kəhf: Müqəddəslik, tarixilik və inancların genezisi”, “Nuh peyğəmbər, Dünya Tufanı və Naxçıvan”, “Kitabi-Dədə Qorqud və Naxçıvan: qarşılaşdırmalı etnoqrafik motivlər” və digər bir çox əsərlərin müəllifi olduğunu söyləyib.
Bölmə sədri alimin rəhbərliyi altında 5 fəlsəfə doktorunun hazırlandığını, 400-ə yaxın elmi-kütləvi əsərin, o cümlədən 22 kitab və monoqrafiyanın müəllifi olduğunu bildirib.
Sonra Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin “AMEA-nın müxbir üzvü Qadir Qədirzadənin həyat yolu və elmi fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvləri - Əliəddin Abbasov, Vəli Baxşəliyev, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Etnoqrafiya şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Asəf OrucovQafqaz tarixi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Emin Şıxəliyev çıxış edərək alimin şərəfli ömür yolundan, zəngin elmi fəaliyyətindən söz açıblar.
Sonda Qadir Qədirzadənin ailə üzvlərindən İqrar Əliyev və qızı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Türkan Qədirzadə çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Nakhchivan Division held the event dedicated to the 70th anniversary of the famous ethnographer-scientist, correspondent member of ANAS Gadir Gadirzadeh.
Initially, the participants visited the tomb of the scientist and laid a wreath at the monument.
The conference started with the memory of Gadir Gadirzadeh with a minute of silence.
Speaking at the event, Division chairman, academician Ismail Hajiyev told about the scientific and educational activities of the scientist. He noted that, the scientific activities of the scientist consisted of family and domestic problems of ethnic history, ethnic and cultural relations, ethno-demographic processes, the system of beliefs, the study ethnogenetic ties between the Turkic peoples.
The scientist was a member of the Presidium of the Nakhchivan Division and the Dissertation Council, as well as the Scientific Council of the Institute of History, Ethnography and Archeology.
In 2009, according to the Order of the AR President for the achievements in the field of science, corresponding member of ANAS Gadir Gadirzadeh was awarded the medal "Tereggi". The scientist created more than 400 scientific works, including 22 books, about 100 popular science articles and spoke at international congresses, conferences held in different cities of the world.
Then, Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli delivered a report on “The life and scientific activity of corresponding member of ANAS Gadir Gadirzadeh”.
Corresponding members of ANAS - Abbasov Aliaddin, Bakhshaliyev Veli and head of the Department of Ethnography of the Institute of History of Ethnography and Archeology, Ph.D in History, Associate Professor Orujov Asef and head of the Department of Caucasian History, PhD in History Emin Shikhaliyev also spoke at the anniversary event.
In conclusion, family member Igrar Aliyev and Gadir Gadirzadeh’s daughter, PhD in History, Associate Professor Turkan Gadirzadeh expressed gratitude to the organizers and participants of the event.