Naxçıvan Bölməsində akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində görkəmli alim, Əməkdar elm və texnika xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Azad Mirzəcanzadənin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq Prezident İlham Əliyevin “Akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi haqqında” 6 iyul 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən Sərəncamda dünya şöhrətli alimin elmi fəaliyyəti geniş şəkildə işıqlandırılıb.
“Akademik Azad Mirzəcanzadə və Azərbaycanda yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən bölmə sədri bildirib ki, alim ölkəmizdə neft-qaz mexanikası sahəsində bütöv bir elmi istiqamət yaradıb. Həmçinin neft-qaz yataqlarının dinamik analizi ilə bağlı sanballı elmi məqalələr, kitab və monoqrafiyalar hazırlayıb.
İ.Hacıyev görkəmli alimin 500-ə yaxın elmi məqalənin, 100-ə yaxın monoqrafiya, dərslik, dərs vəsaitinin, 50-dən çox ixtira və patentin müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, A.Mirzəcanzadənin rəhbərliyi altında 300-dən çox elmlər namizədi, 120 elmlər doktoru hazırlanıb və bu gün onun yetirmələri Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, ABŞ, Vyetnam, Almaniya və digər xarici ölkələrdə yüksəkixtisaslı kadrlar kimi fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Qeyd olunub ki, dünya şöhrətli alim müxtəlif illərdə Rusiya Təbii Elmlər Akademiyası, Başqırdıstan Elmlər Akademiyası və Ukrayna Neft-Qaz Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib, iki dəfə Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, o cümlədən üç dəfə akademik İ.M.Qubkin adına mükafat laureatı olub, P.Kapitsa adına medala, Vyetnam Respublikasının “Vyetnamın Qəhrəmanı” qızıl ulduzuna, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “İstiqlal” ordeninə layiq görülüb.
Daha sonra bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasovun “Akademik Azad Mirzəcanzadənin həyat yolu və elmi fəaliyyəti” və Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbovun “Akademik Azad Mirzəcanzadənin dünya şöhrəti” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda məruzə ətrafında AMEA-nın müxbir üzvləri - Əbülfəz QuliyevFəxrəddin Səfərli çıxış edərək alimin Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.

В Нахчыванском отделении отмечено 90-летие со дня рождения академика Азада Мирзаджанзаде
Мероприятие посвящено выдающемуся ученому, Заслуженному деятелю науки и техники, лауреата государственной премии, академика Азада Мирзаджанзаде.
Открывший мероприятие, председатель Нахчыванского отделения, академик Исмаил Гаджиев напомнил Распоряжение Президента Ильхама Алиева от 6 июля 2018 года «О 90-летии академика Азада Мирзаджанзаде». Он отметил, что научная жизнь всемирно известного ученого широко освещена в вышеупомянутом распоряжении.
Выступив с докладом «Академик Азад Мирзаджанзаде и подготовка высококвалифицированных научных кадров в Азербайджане», председатель отделения сказал, что ученый создал целое научное направление в области нефтегазовой механики в нашей стране. Он также опубликовала ряд научных статей, книг и монографий по динамическому анализу нефтегазовых месторождений.
Выдающийся ученый является автором около 500 научных статей, порядка 100 монографий, учебников, а также более 50 изобретений и патентов. Под руководством А. Мирзаджанзаде было подготовлено более 300 кандидатов наук, 120 докторов наук, и сегодня они продолжают работать как высококвалифицированные кадры в России, США, Вьетнаме, Германии и других странах.
Было отмечено, что всемирно известный ученый был избран действительным членом Российской академии естественных наук, Академии наук Башкирии и Украинской академии нефти и газа, был дважды лауреатом Государственной премии Азербайджана, также удостоен ордена "Истиглал" азербайджанской Республики.
Далее выступили директор Института природных ресурсов, член-корреспондент НАНА Алиаддин Аббасов с докладом «Жизнь и научная деятельность академика Азада Мирзаджанзаде» и директор Института биоресурсов, академик Тариэль Талыбов на тему ««Всемирная слава академика Азада Мирзаджанзаде».
В заключение члены-корреспонденты НАНА Абульфаз Гулиев и Фахраддин Сафарли рассказали о вкладе ученого в развитие науки в Азербайджане.