Naxçıvan Bölməsində akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində görkəmli alim, Əməkdar elm və texnika xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Azad Mirzəcanzadənin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq Prezident İlham Əliyevin “Akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi haqqında” 6 iyul 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən Sərəncamda dünya şöhrətli alimin elmi fəaliyyəti geniş şəkildə işıqlandırılıb.
“Akademik Azad Mirzəcanzadə və Azərbaycanda yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən bölmə sədri bildirib ki, alim ölkəmizdə neft-qaz mexanikası sahəsində bütöv bir elmi istiqamət yaradıb. Həmçinin neft-qaz yataqlarının dinamik analizi ilə bağlı sanballı elmi məqalələr, kitab və monoqrafiyalar hazırlayıb.
İ.Hacıyev görkəmli alimin 500-ə yaxın elmi məqalənin, 100-ə yaxın monoqrafiya, dərslik, dərs vəsaitinin, 50-dən çox ixtira və patentin müəllifi olduğunu diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, A.Mirzəcanzadənin rəhbərliyi altında 300-dən çox elmlər namizədi, 120 elmlər doktoru hazırlanıb və bu gün onun yetirmələri Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, ABŞ, Vyetnam, Almaniya və digər xarici ölkələrdə yüksəkixtisaslı kadrlar kimi fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Qeyd olunub ki, dünya şöhrətli alim müxtəlif illərdə Rusiya Təbii Elmlər Akademiyası, Başqırdıstan Elmlər Akademiyası və Ukrayna Neft-Qaz Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib, iki dəfə Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, o cümlədən üç dəfə akademik İ.M.Qubkin adına mükafat laureatı olub, P.Kapitsa adına medala, Vyetnam Respublikasının “Vyetnamın Qəhrəmanı” qızıl ulduzuna, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “İstiqlal” ordeninə layiq görülüb.
Daha sonra bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasovun “Akademik Azad Mirzəcanzadənin həyat yolu və elmi fəaliyyəti” və Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbovun “Akademik Azad Mirzəcanzadənin dünya şöhrəti” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda məruzə ətrafında AMEA-nın müxbir üzvləri - Əbülfəz QuliyevFəxrəddin Səfərli çıxış edərək alimin Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.

The event is dedicated to the outstanding scientist, Honored Worker of Science and Technology, State Prize Laureate, academician Azad Mirzajanzadeh.
Chairman of the Nakhchivan Division, academician Ismail Hajiyev opened the event, recalled the Order of President Ilham Aliyev dated July 6, 2018 “On the 90th anniversary of academician Azad Mirzajanzadeh”. He noted that, the scientific life of the world-famous scientist is widely covered in the aforementioned order.
Speaking on the report “Academician Azad Mirzajanzadeh and training highly qualified scientific personnel in Azerbaijan” the Division chairman said that, scientist had created a whole scientific direction in the field of oil and gas mechanics in our country. He also published a number of scientific articles, books and monographs on the dynamic analysis of oil and gas fields.
An outstanding scientist is the author of about 500 scientific articles, about 100 monographs, textbooks, as well as more than 50 inventions and patents. Under the leadership of A.Mirzajanzadeh, more than 300 PhD of science, 120 Doctors of science were trained and today they continue the work as a highly qualified personnel in Russia, USA, Vietnam, Germany and other countries.
It was noted that, the world-famous scientist was elected as active member of the Russian Academy of Natural Sciences, the Academy of Sciences of Bashkiria and the Ukrainian Academy of Oil and Gas, was twice winner of the State Prize of Azerbaijan and also awarded the Istiglal Order of the Azerbaijan Republic.
Next, Director of the Institute of Natural Resources, corresponding member of ANAS Abbasov Aliaddin delivered a papers on the life and research activities of academician Azad Mirzajanzadeh and Director of the Institute of Biological Resources, academician Talibov Tariyel on “World Fame of academician Azada Mirzajanzadeh”.
In conclusion, corresponding members of ANAS Guliyev Abulfaz and Safarli Hajifakhraddin told about the contribution of the scientist to the development of science in Azerbaijan.