Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən “Aqrar tədqiqatlar” məqsədli qrant müsabiqəsi elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən “Aqrar tədqiqatlar” məqsədli qrant müsabiqəsi elan edilib.
Müsabiqənin elan olunmasında məqsəd elmi-tədqiqat institutlarının, akademik və ali təhsil sistemindəki elmi müəssisə və təşkilatların, institut və laboratoriyaların, bölmə və mərkəzlərin, digər uyğun strukturların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq, modern elmi cihaz, avadanlıq və qurğularla təminatını təkmilləşdirmək, aqrar elmin ayrıca götürülmüş istiqamətlərinin inkişafını əlavə olaraq dəstəkləmək, kadr hazırlığını təmin etmək üçün adıçəkilən qurumlardan olan alim və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin müvəqqəti yaradılmış elmi-yaradıcı kollektivləri tərəfindən təqdim edilmiş müxtəlif xarakterli layihələri qrantlar verilməsi yolu ilə maliyyələşdirməkdir. Müsabiqə aqrar elm sahəsində multidissiplinar və beynəlxalq araşdırmaların dəstəklənməsinə, qısa müddət ərzində rəqabət apara biləcək elmi nəticələrin alınmasına əlavə şərait yaradacaq. Layihələrdə maliyyə (stimullaşdırıcı əməkhaqqı) və maddi-texniki təminatla (cihazlar, qurğular və avadanlıqlar) yanaşı, paralel olaraq kadr hazırlığı (ezamiyyətlər yolu ilə) da nəzərdə tutulur.
Müsabiqə çərçivəsində fundamental, tətbiqi, eksperimental, akademik, empirik, innovativ, nəzəri xarakterli və 300 000 manatadək maliyyə həcmli layihələr maliyyələşdiriləcək.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr 2018-ci il oktyabrın 22-dən dekabrın 21-i saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Müsabiqənin nəticələrinin 2019-cu ilin I yarısında açıqlanması planlaşdırılır.
Bu müsabiqəyə layihələr yalnız Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı innovativ texnologiya olan “e-QRANT”=“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” (http://e-grant.sdf.gov.az/) vasitəsilə təqdim edilə bilər. Bu sistem elektron-hökumət prinsipləri əsasında qurulub və “ASAN İmza”dan istifadəni nəzərdə tutur.
Elmin İnkişafı Fondu müsabiqəyə təqdim olunmuş layihələrin elmi ekspertizası işini və qalib layihələrin vaxtaşırı monitorinqini təşkil edəcək. Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində “e-QRANT” sisteminə qoşulma və ondan istifadə üzrə, həmçinin qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Объявлен конкурс грантов по «Аграрным исследованиям» Фондом развития науки
Грант-конкурс по «Аграрным исследованиям» был объявлен Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Цель конкурса - стимулировать деятельность научно-исследовательских учреждений, институтов и лабораторий, подразделений и центров академии и высших учебных заведений, усовершенствовать снабжение современным научным оборудованием и приборами, развивать отдельные направления аграрной науки, оказывать дополнительную поддержку персоналу и др.
Конкурс обеспечит поддержку междисциплинарных и международных исследований в области аграрной науки и создаст дополнительные условия для получения научных результатов. Предполагается подготовка кадров (деловые поездки), а также финансовые (стимулирующие пособия) и материально-техническое обеспечение (устройства и оборудование).
В рамках конкурса будут финансироваться фундаментальные, прикладные, экспериментальные, академические, эмпирические, инновационные, теоретические проекты, а также работы охватывающие сумму до 300 000 манат.
Проекты для участия в конкурсе будут приниматься с 22 октября по 21 декабря 2018 года до 17:00. Объявление результатов предполагается в первой половине 2019 года.
Заявки могут быть представлены только через инновационную технологию, созданную Фондом развития науки, «e-GRANT» = «Система электронного управления грантами» (http://e-grant.sdf.gov.az/). Эта система основана на принципах электронного правительства и предусматривает использование «ASAN İmza».
Фонд развития науки организует научную экспертизу проектов, представленных на конкурс, и периодический мониторинг победивших проектов. В сроки до принятия проекта предусматривается проведение консультативных семинаров по использованию системы e-QRANT, а также оказания помощи кандидатам.