Bölmə əməkdaşları Naxçıvan Dövlət Tarix Muzeyində olublar
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Naxçıvan Dövlət Tarix Muzeyini ziyarət edib.
Burada əməkdaşlara mədəniyyət ocağı haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra xalqımızın tarixinə, mədəniyyətinə, milli-mədəni dəyərlərinə göstərilən diqqət və qayğı nəticəsində muzeyin fondu xeyli zənginləşib.
Məlumat verilib ki, mühafizə olunan eksponatlar sırasında Naxçıvan Muxtar Respublika ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı əldə edilən maddi-mədəniyyət nümunələri, müxtəlif çeşidli əmək alətləri, paleolit və neolit dövrünə aid əşyalar, dən daşları, daş çəkiclər, sümük bizlər, xalçaçılıq, zərgərlik, misgərlik, dulusçuluq və naqqaşlıq, o cümlədən milli geyimlər, bədii tikmə nümunələri və digər eksponatlar var. Həmçinin burada elmi-tədqiqat işləri aparılır, sərgilər təşkil edilir, görüşlər, konfranslar, dəyirmi masalar, maarifləndirici tədbirlər keçirilir.

The staff of the Division visited Nakhchivan State Historical Museum
The delegation headed by the chairman of ANAS Nakhchivan Division, academician Ismail Hajiyev visited the Nakhchivan State Historical Museum.
Visitors were informed about the activities of the cultural institution. It was noted that, after the restoration of state independence of Azerbaijan, the museum foundation the fund has been significantly enriched.
It was noted that, among protected exhibits are archeological excavations which carried out in Nakhchivan Autonomous Republic, the material and cultural samples, archeological excavations, various types of labor instruments, Paleolithic and Neolithic objects, stone hammers, carpet weaving, jewelry, copper, pottery and paintings, including national costumes, artistic embroidery patterns and other exhibits. Also research works, exhibitions, meetings, conferences, round tables, actions for education are held here.
In conclusion, the guests familiarized with the exposition halls of the museum and took a photo for memory.