Kazaxıstanın Almatı şəhərində “Turizm, ölkəşünaslıq və ekologiyanın coğrafi problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Abay adına Qazaxıstan Milli Pedaqoji Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda ölkəmizi AMEA akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Məmmədov təmsil edib. R.Məmmədov “Azərbaycanda turizmin inkişafında milli parkların rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Tədbirdə Azərbaycan və Qazaxıstanla yanaşı, Almaniya, Özbəkistan, Belçika, Ukrayna, Rusiya, Macarıstan və s. ölkələrin alimləri də iştirak ediblər.
Konfransa təqdim olunmuş əsərlər içərisində Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminovun həmmüəllifi olduğu “Azərbaycan Respublikasının həmsərhəd ərazilərinin sosial-iqtisadi inkişafı problemləri”, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Zaur İmraninin həmmüəllifi olduğu “Azərbaycan Resbublikasında müalicə-sağlamlıq turizmi”, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Nizami Əyyubov və Natella Zəkəriyyəyevanın “Azərbaycanın sərhədyanı ərazilərində təbii-resurs potensialından istifadənin müasir xüsusiyyətləri və problemləri” mövzularında elmi məqalələri də yer alıb.

Employee of the Institute of Geography took part in an international conference in Kazakhstan
International scientific - practical conference “Tourism , region study and geographical problems of the environment” was conducted in Almaty, Kazakhstan.
Director of the Institute of Geography named after academician Hasan Aliyev, corresponding member Ramiz Mammadov represented our country at the conference organized by Kazakh National Pedagogical University named after Abai. R.Mammadov made a lecture o theme “ Role of national parks in the development of tourism in Azerbaijjan” and responded to the questions of the participants.
In addition to Azerbaijani and Kazakhstan, scientists from Germany , Uzbekistan, Belgium, Ukraine, Russia , Hungary and other countries attended the event.
Employees of the Institute of Geography – Doctor of Geography Zakir Eminov’s “Problems of socio-economic development of the border areas”, PhD in Geography Zaur Imani’s “Medical and health tourism in Azerbaijan Republic”, PhD in Geography Nizami Ayyubov and Natella Zakariyya’s “Modern features and problems of potential use of natural resources in border areas of Azerbaijan” articles included to the works of the conference.