Oktyabrın 8-də görkəmli kimyaçı alim, yüksək molekullu birləşmələr və neft kimyası sahəsində tanınmış mütəxəssis, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Eldar Zeynalovun 70 yaşı tamam olur.
Eldar Bahadır oğlu Zeynalov 8 oktyabr 1948-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Kimya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1972-1976-cı illərdə Moskvada SSRİ Elmlər Akademiyasının Kimyəvi Fizika İnstitutunda aspirantura təhsili alan alim 1976-1995-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Polimer Materialları İnstitutunda çalışıb. O, 1995-2014-cü illərdə AMEA-nın Neft-kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, 2014-cü ildən isə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Nanokarbon katalizatorları iştirakında hidrogen peroksidlə oksidləşmə laboratoriyasının rəhbəri vəzifəsində işləyir. Bundan əlavə, Eldar Zeynalov 2015-ci ildən Neft mənşəli kaustobiolitlərdən nano-karbon materialları əsasında katalizatorların sintezi və tətbiqi üzrə fundamental tədqiqatlar beynəlxalq laboratoriyasının rəhbəridir.
Alim 1976-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə, 1989-cu ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alıb, 2010-cu ildə isə professor elmi adına layiq görülüb. E.Zeynalov 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvi seçilib.
Eldar Zeynalovun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri fullerenlərin, metal saxlayan karbon nanoboruların, nanoliflərin və funksionallaşdırılmış karbon nano-strukturların iştirakında karbohidgenlərin və polimerlərin maye fazada katalitik aerobik və peroksid oksidləşmə proseslərinin kinetik qanunauyğunluqlarının öyrənilməsi, sintetik neft və oksiturşuların müasir tələblərə cavab verən alınma proseslərinin işlənib təkmilləşdirməsidir. Eyni zamanda nano-ölçülü titan dioksidlərin katalitik iştirakında efirləşmə proseslərinin tədqiqi, fərdi və mürəkkəb üzvi və neft kompozisiyaların tərkibində olan antioksidantlarının fəallığına dair kinetik araşdırmaların aparılması və polimer materiallarının termiki və termooksidləşdirici stabilliyi məsələlərinin öyrənilməsidir.
E.Zeynalov tərəfindən ilk dəfə Azərbaycan nefti və neft fraksiyalarının tərkibində təbii neft antioksidantların aktivliyi kinetik üsullarla tədqiq edilib və Azərbaycan ərazisi üzrə neftlərin inhibitor aktivliyinə dair məlumat bankı yaradılıb. Təbii neft antioksidantların əsasında bir sıra effektiv stabilizator-antioksidant sistemləri yaradılıb və polimer kompozisiyalarda tətbiq edilib. Neft karbohidrogenlərinin dizel fraksiyasının və bəzi poliolefinlərin oksidləşməsi proseslərinin kinetik qanunauyğunluqları tədqiq olunub. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq neft karbohidrogenlərin və polimerlərin aerob oksidləşmə proseslərində nanokarbon birləşmələri: füllerenlər C60 və C70 metalsaxlayan bir və çoxdivarlı karbon nanoboruları və nanoliflər, funksionallaşdırılmış karbon nanobirləşmələri katalizator və antioksidant kimi tətbiq edilib və bu sahənin fundamental və praktiki elmi əsasları işlənib hazırlanıb.
Həmçinin sintetik neft turşularının və oksiturşuların alınma proseslərinin təkmilləşməsi işlənib hazırlanıb. Nanotitandioksidin iştirakı ilə mürəkkəb efirlərin alınması prosesi hərtərəfli öyrənilib və bu əsasda müasir, ekoloji təmiz və iqtisadi cəhətdən səmərəli proses təklif olunub. Son illər professor tərəfindən müxtəlif nanokarbon katalizatorları və nanotitan dioksidin iştirakı ilə karbohidrogenlərin hidrogen peroksidlə oksidləşməsi üzərində işlər aparılır.
Alim 360-dan çox elmi əsərin, o cümlədən 9 monoqrafiya və kitab, 15 müəlliflik şəhadətnaməsi və patent, eləcə də aparıcı xarici jurnallarda dərc olunmuş 215 məqalənin müəllifidir.
Eldar Zeynalov elmi yaradıcılığı ilə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olur. O, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində mühazirələr oxuyur. Alimin pedaqoji fəaliyyətində elmi kadrların hazırlığı böyük yer tutur. Onun elmi rəhbərliyi altında kimya elmləri üzrə 11 fəlsəfə və 1 elmlər doktoru hazırlanıb.
Onun elmi araşdırmaları beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. O, 1990-cı ildə Beynəlxalq Yaradıcılıq Akademiyasının müxbir üzvü və 2009-cu ildə isə Amerika Kimya Cəmiyyətinin üzvü seçilib.
Görkəmli kimyaçı alimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Члену-корреспонденту НАНА Эльдару Зейналову исполняется 70 лет
8 октября выдающемуся химику, известному специалисту высоких молекулярных соединений и нефтехимической сферы, заведующему Лабораторией Института катализа и неорганической химии, члену-корреспонденту НАНА Эльдару Зейналову исполняется 70 лет.
Эльдар Бахадур оглы Зейналов родился 8 октября 1948 года в Баку. В 1971 году с отличием окончил хим. факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1972-1976 годах учился на аспирантуре в Институте химической физики при Академии наук СССР в Москве, а в 1976-1995 годах работал в Институте полимерных материалов Академии наук Азербайджанской ССР. Он работал директором лаборатории в Институте нефтехимических процессов НАНА в 1995-2014 годах, а с 2014 года возглавляет Лабораторию окисления пероксида водорода в Нанокарбонатных катализаторах Института катализа и неорганической химии. Кроме того, Эльдар Зейналов возглавляет Международную лабораторию фундаментальных исследований по синтезу и применению катализаторов на основе наноуглеродных материалов из петрогенных каустобиолитов с 2015 года.
Ученый получил степень доктора философии по химии в 1976 году, доктора химических наук в 1989 году и профессора в 2010 году. Э. Зейналов был избран корреспондентом НАНА в 2017 году.
В результаты научной деятельности кинетическими методами была впервые определена активность природных антиоксидантов в составе азербайджанской нефти и нефтяных фракций и по результатам составлен информационный банк данных антиокислительной активности нефтяных систем по азербайджанскому региону. Концентраты природных нефтяных антиоксидантов были использованы в качестве эффективных стабилизаторов-антиоксидантов для композиционных материалов на основе полиуретана, поливи-нилхлорида и хлорполиэтилена, используемых для производства литьевых шин и кровельных материалов. Исследованы кинетические закономерности процессов окисления нефтяных углеводородов дизельной фракции и некоторых полиолефинов.
Впервые в Азербайджане в аэробных окислительных процессах нефтяных углеводородов и полимеров были применены и исследованы в качесте катализаторов и анти-катализаторов углеродные нано-структуры: фуллерены С60 и С70, металлсодержащие одностенные и многостенные углеродные нанотрубки и нановолокна, функционализированные углеродные со-единения -(OH)n- и (-NH)n-C60, гидроксил, Br- и TEMPO содержащие углеродные нанотрубки.
Разработаны усовершенствованные процессы получения синтетических нефтяных кислот и оксикислот. Подробно изучены процессы получения сложных эфиров в присутствии нано-диоксидов титана и на этой основе предложен современный, экологически чистый и экономически рентабельный процесс.
Учёный является автором более 360 научных работ, в том числе 9 монографий и книг, 15 авторских патентов, а также 215 статей, опубликованных в ведущих зарубежных журналах.
Эльдар Зейналов помимо своей научной работы занимается также педагогической деятельностью. Он читает лекции в Бакинском государственном университете и Азербайджанском государственном нефтяном и промышленном университете. Под его научным руководством подготовлено 11 докторов философии по химии и 1 доктор химических наук.
Он избран членом-корреспондентом Международной академии творчества в 1990 году и членом Американского химического общества в 2009 году.
Поздравляем выдающегося учёного с 70-летним юбилеем, желаем ему крепкого здоровья и успехов в жизни и трудовой деятельности!