Oktyabrın 8-də görkəmli kimyaçı alim, yüksək molekullu birləşmələr və neft kimyası sahəsində tanınmış mütəxəssis, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Eldar Zeynalovun 70 yaşı tamam olur.
Eldar Bahadır oğlu Zeynalov 8 oktyabr 1948-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Kimya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1972-1976-cı illərdə Moskvada SSRİ Elmlər Akademiyasının Kimyəvi Fizika İnstitutunda aspirantura təhsili alan alim 1976-1995-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Polimer Materialları İnstitutunda çalışıb. O, 1995-2014-cü illərdə AMEA-nın Neft-kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, 2014-cü ildən isə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Nanokarbon katalizatorları iştirakında hidrogen peroksidlə oksidləşmə laboratoriyasının rəhbəri vəzifəsində işləyir. Bundan əlavə, Eldar Zeynalov 2015-ci ildən Neft mənşəli kaustobiolitlərdən nano-karbon materialları əsasında katalizatorların sintezi və tətbiqi üzrə fundamental tədqiqatlar beynəlxalq laboratoriyasının rəhbəridir.
Alim 1976-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə, 1989-cu ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini alıb, 2010-cu ildə isə professor elmi adına layiq görülüb. E.Zeynalov 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvi seçilib.
Eldar Zeynalovun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri fullerenlərin, metal saxlayan karbon nanoboruların, nanoliflərin və funksionallaşdırılmış karbon nano-strukturların iştirakında karbohidgenlərin və polimerlərin maye fazada katalitik aerobik və peroksid oksidləşmə proseslərinin kinetik qanunauyğunluqlarının öyrənilməsi, sintetik neft və oksiturşuların müasir tələblərə cavab verən alınma proseslərinin işlənib təkmilləşdirməsidir. Eyni zamanda nano-ölçülü titan dioksidlərin katalitik iştirakında efirləşmə proseslərinin tədqiqi, fərdi və mürəkkəb üzvi və neft kompozisiyaların tərkibində olan antioksidantlarının fəallığına dair kinetik araşdırmaların aparılması və polimer materiallarının termiki və termooksidləşdirici stabilliyi məsələlərinin öyrənilməsidir.
E.Zeynalov tərəfindən ilk dəfə Azərbaycan nefti və neft fraksiyalarının tərkibində təbii neft antioksidantların aktivliyi kinetik üsullarla tədqiq edilib və Azərbaycan ərazisi üzrə neftlərin inhibitor aktivliyinə dair məlumat bankı yaradılıb. Təbii neft antioksidantların əsasında bir sıra effektiv stabilizator-antioksidant sistemləri yaradılıb və polimer kompozisiyalarda tətbiq edilib. Neft karbohidrogenlərinin dizel fraksiyasının və bəzi poliolefinlərin oksidləşməsi proseslərinin kinetik qanunauyğunluqları tədqiq olunub. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq neft karbohidrogenlərin və polimerlərin aerob oksidləşmə proseslərində nanokarbon birləşmələri: füllerenlər C60 və C70 metalsaxlayan bir və çoxdivarlı karbon nanoboruları və nanoliflər, funksionallaşdırılmış karbon nanobirləşmələri katalizator və antioksidant kimi tətbiq edilib və bu sahənin fundamental və praktiki elmi əsasları işlənib hazırlanıb.
Həmçinin sintetik neft turşularının və oksiturşuların alınma proseslərinin təkmilləşməsi işlənib hazırlanıb. Nanotitandioksidin iştirakı ilə mürəkkəb efirlərin alınması prosesi hərtərəfli öyrənilib və bu əsasda müasir, ekoloji təmiz və iqtisadi cəhətdən səmərəli proses təklif olunub. Son illər professor tərəfindən müxtəlif nanokarbon katalizatorları və nanotitan dioksidin iştirakı ilə karbohidrogenlərin hidrogen peroksidlə oksidləşməsi üzərində işlər aparılır.
Alim 360-dan çox elmi əsərin, o cümlədən 9 monoqrafiya və kitab, 15 müəlliflik şəhadətnaməsi və patent, eləcə də aparıcı xarici jurnallarda dərc olunmuş 215 məqalənin müəllifidir.
Eldar Zeynalov elmi yaradıcılığı ilə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olur. O, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində mühazirələr oxuyur. Alimin pedaqoji fəaliyyətində elmi kadrların hazırlığı böyük yer tutur. Onun elmi rəhbərliyi altında kimya elmləri üzrə 11 fəlsəfə və 1 elmlər doktoru hazırlanıb.
Onun elmi araşdırmaları beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. O, 1990-cı ildə Beynəlxalq Yaradıcılıq Akademiyasının müxbir üzvü və 2009-cu ildə isə Amerika Kimya Cəmiyyətinin üzvü seçilib.
Görkəmli kimyaçı alimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Corresponding Member of ANAS Eldar Zeynalov is 70
Outstanding chemist, a well-known specialist in high molecular compounds and petrochemicals, head of the Laboratory of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, corresponding member of ANAS Eldar Zeynalov is 70 on October.
Eldar Bahadur oglu Zeynalov was born on October 8, 1948 in Baku. In 1971 he graduated from Azerbaijan State University (now Baku State University).
In 1972-1976 he studied at the postgraduate course at the Institute of Chemical Physics at the USSR Academy of Sciences in Moscow and from 1976-1995 he worked at the Institute of Polymer Materials of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR.
He worked as director of the laboratory at the Institute of Petrochemical Processes of ANAS in 1995-2014 and since 2014 he has headed the Laboratory of Hydrogen Peroxide Oxidation in Nanocarbon Catalysts of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry. In addition, Eldar Zeynalov has headed the International Laboratory for Basic Research on the synthesis and use of catalysts based on nanocarbon materials from petrogenic caustobioliths since 2015.
The scientist received a Ph.D. in chemistry in 1976, a doctor of chemical sciences in 1989 and a professor in 2010. E.Zeynalov was elected as a correspondent of ANAS in 2017.
In results of scientific activity kinetic methods have for the first time determined activity of natural antioxidants as a part of the Azerbaijani oil and oil fractions and information databank of anti-oxidizing activity of oil systems on the Azerbaijani region is by results made. Concentrates of natural oil antioxidants have been used as effective stabilizers antioxidants for composite materials on the basis of the polyurethane, polyvinylchloride and chlorpolyethylene used for production of molding tires and roofing materials. Kinetic regularities of processes of oxidation of oil hydrocarbons of diesel fraction and some polyolefins are investigated.
For the first time in Azerbaijan in aerobic oxidizing processes of oil hydrocarbons and polymers carbon nano-structures have been applied and investigated in a kachesta of catalysts and anti-catalysts: C60 and C70 fullerenes, metal-containing one-wall and multiwall carbon nanotubes and nanofibres, funktsionalizirovanny carbon connections - (OH) of n-and (-NH) n-C60, a hydroxyl, Br-and TEMPO the containing carbon nanotubes.
Advanced processes of receiving synthetic oil acids and oxyacids are developed. Processes of receiving esters in the presence of nano-dioxides of the titan are in detail studied and on this basis modern, environmentally friendly and economically profitable process is offered.
The scientist is an author more than 360 scientific works, including 9 monographs and books, 15 author's patents and also 215 articles published in the leading foreign magazines.
He lectures at Baku State University and Azerbaijan State Oil and Industrial University. Under his scientific leadership, 11 PhDs in Chemistry and 1 Doctor of Chemical Sciences were trained.
He was elected a corresponding member of the International Academy of Creativity in 1990 and a member of the American Chemical Society in 2009.
Congratulations to the outstanding scientist with his 70th anniversary, we wish him good health and success in life and work!
Eldar Zeynalov besides the scientific work is engaged in also pedagogical activity. He gives lectures at the Baku state university and the Azerbaijani state oil and industrial university. Under his scientific management 11 doctors of philosophy in chemistry and 1 Doctor of Chemistry are prepared.
He is elected the corresponding member of the International academy of creativity in 1990 and the member of the American chemical society in 2009.
We congratulate the outstanding scientist on 70th anniversary, we wish him good health and success in life and work!