Azərbaycanlı alimlərin məqaləsi Fransada dərc olunub
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli və müəssisənin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Babaxanovanın məqaləsi Fransada nəşr olunan “Innovations regionales” elmi jurnalının payız buraxılışında işıq üzü görüb.
“Əlyazma: İnsan əlinin ən böyük möcüzəsi” (“Manuscrit: Une des plus grandes merveilles de la main”) adlı məqalədə institutun fəaliyyətindən, qədim əlyazmaların toplanması, tədqiqi, mühafizəsi və təbliği sahəsində qazanılmış çoxillik təcrübədən, xüsusilə multidissiplinar əlyazmaların fənlərarası əhəmiyyətinin öyrənilməsi məsələlərindən bəhs olunur.
Bundan əlavə, qurumun son illərdə genişlənməkdə olan beynəlxalq əlaqələrindən, o cümlədən UNESCO, Beynəlxalq Əlyazmalar Cəmiyyəti və İslam Əlyazmaları Cəmiyyəti kimi nüfuzlu təşkilatlarla qarşılıqlı münasibətlərindən söhbət açılır.

Во Франции опубликована статья азербайджанских ученых
В осеннем номере французского научного журнала “Innovations regionales” вышла статья директора Института рукописей НАНА, академика Теймура Керимли и заведующей Отделом международных отношений, доктора философии по истории Нигяр Бабахановой.
В статье «Рукопись: Самое великое чудо в руках человека» ” (“Manuscrit: Une des plus grandes merveilles de la main”) рассматриваются деятельность института, сбор, изучение и охрана древних рукописей, и работа с ними.
Кроме того, рассказывается о международных отношениях организации, а также отношениями с авторитетными организациями, такими как ЮНЕСКО, Международное общество рукописей и Общество исламских рукописей.