Azərbaycanlı alimlərin məqaləsi Fransada dərc olunub
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli və müəssisənin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Babaxanovanın məqaləsi Fransada nəşr olunan “Innovations regionales” elmi jurnalının payız buraxılışında işıq üzü görüb.
“Əlyazma: İnsan əlinin ən böyük möcüzəsi” (“Manuscrit: Une des plus grandes merveilles de la main”) adlı məqalədə institutun fəaliyyətindən, qədim əlyazmaların toplanması, tədqiqi, mühafizəsi və təbliği sahəsində qazanılmış çoxillik təcrübədən, xüsusilə multidissiplinar əlyazmaların fənlərarası əhəmiyyətinin öyrənilməsi məsələlərindən bəhs olunur.
Bundan əlavə, qurumun son illərdə genişlənməkdə olan beynəlxalq əlaqələrindən, o cümlədən UNESCO, Beynəlxalq Əlyazmalar Cəmiyyəti və İslam Əlyazmaları Cəmiyyəti kimi nüfuzlu təşkilatlarla qarşılıqlı münasibətlərindən söhbət açılır.

An article by Azerbaijani scientists published in France
The autumn issue of the French scientific journal “Innovations regionals” published an article by the director of ANAS Institute of Manuscripts, academician Teymur Karimli and head of the Department of International Relations, Ph.D. in history Nigar Babakhanova.
The article “Manuscript: The greatest miracle in the hands of man” (“ Manuscrit: Une des plus grandes merveilles de la main”) examines the activities of the institute, the collection, study and protection of ancient manuscripts, and work with them.
It also discusses the organization’s international relations, as well as relationships with authoritative organizations such as UNESCO, the International Society of Manuscripts and the Society of Islamic Manuscripts.