Akademik Teymur Kərimlinin 65 yaşı tamam olur
Oktyabrın 2-də görkəmli ədəbiyyatşünas, mətnşünas, naşir, şair və tərcüməçi, AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimlinin 65 yaşı tamam olur.
Teymur Həşim oğlu Kərimli 2 oktyabr 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Nürgüd kəndində anadan olub. 1970-ci ildə orta məktəbi qızıl medalla, 1975-ci ildə isə indiki Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Həmin ildən Kəlbəcər rayonunda orta məktəbdə müəllim kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb. T.Kərimli 1977-1980-ci illərdə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aspiranturasında təhsilini davam etdirib.
1990-2000-ci illərdə AMEA “Elm” nəşriyyatının baş redaktoru işləyən alim bir sıra elmi jurnal və topluların redaksiya heyətinin üzvü, çox sayda monoqrafiyanın elmi redaktoru, altıcildlik “Azərbaycan Ədəbiyyatı tarixi”nin bəzi cildlərinin məsul redaktoru, “Molla Nəsrəddin” və “Füyuzat” jurnallarının latın qrafikası ilə kitab şəklində nəşrlərinin redaktoru olub.
Teymur Kərimli otuz ildən artıq Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərib. Uzun illər institutun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinə rəhbərlik edib. 2002-2003-cü illərdə Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, 2012-2013-cü illərdə direktor vəzifəsinin icraçısı kimi çalışıb.
2014-cü ildə Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, həmçinin AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi seçilib.
O, 1983-cü ildə “Nizamidə tarixin romantik qavrayışı (“Yeddi gözəl” poeması üzrə)” mövzusunda namizədlik, 2004-cü ildə “Nizami yaradıcılığında tarixi şəxsiyyət və tarixi hadisə ideya-estetik qayənin konteksti və yardımçısı kimi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
T.Kərimli “Nizami və tarix”, “Görünməyən Füzuli”, “Akademik Akif Əlizadə: istedadla enerjinin harmoniyası”, “Gözəllərin axıra qalmışı”, “Şərqin qapısından dünyaya”, “Hicran ömrü”, “Könüllər şairi: Nizami Gəncəvinin aforizmləri” kitablarının, ümumtəhsil məktəblərinin X sinifləri üçün “Ədəbiyyat” dərsliyinin və yüzdən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
Akademik həm də klassik ədəbiyyatımızın istedadlı araşdırıcısı və bacarıqlı təbliğatçısıdır. O, Nizami, Xaqani, Nəsimi, Füzuli, Xətai, M.P.Vaqif, S.Ə.Şirvani, M.Ə.Sabir, M.Şəhriyar, H.Cavid kimi görkəmli söz ustalarını öyrəndikcə, araşdırdıqca özü də bir sıra maraqlı poeziya nümunələrinin müəllifinə çevrilib.
Müxtəlif illərdə Rusiyada, İranda, İraqda, Türkiyədə, Suriyada, Macarıstanda, İtaliyada, Hindistanda, Fransada və MDB ölkələrində keçirilən bir sıra beynəlxalq elmi konfrans və simpoziumlarda məruzələrlə çıxış edib.
Onun rəhbərliyi altında 21 fəlsəfə, 5 elmlər doktoru hazırlanıb.
O, 2010-cu ildə “Heydər Əliyev və klassik ədəbiyyat” araşdırmasına görə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı ilə təltif olunub. Bundan əlavə, səmərəli fəaliyyətinə görə, AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, eləcə də Rusiya Yazıçılar Birliyi Moskva şəhər təşkilatının "Qriboyedov" medalına layiq görülüb.
Görkəmli ədəbiyyatşünas alimi 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Academician Teymur Karimli is 65
The outstanding literary critic, writer, publisher, poet and translator, academician-secretary of the Division of Humanitarian Sciences of the ANAS, director of the Institute of Manuscripts after Mahammad Fuzuli, academician Karimli Teymur Hashim oglu is 65 on October 2.
Teymur Karimli Hashim oglu was born on October 2, 1953 in the Nurgud village of the Ordubad region of the Nakhchivan Autonomous Republic. In 1970 he graduated from high school with a gold medal, and in 1975 the Faculty of Philology of the current Baku State University. From this year he began to work as a teacher in a secondary school in the Kalbajar district. T.Karimli continued his education at the Institute of Literature after Nizami ANAS in 1977-1980.
In 1990-2000 he worked as editor-in-chief of the publishing house Elm of ANAS, a member of the editorial board of a number of scientific journals and collections, a scientific editor of numerous monographs, a responsible editor of a number of volumes of the 6 volumes of the History of Azerbaijan Literature, as well as Latin editions of “Molla Nasreddin” and “Fuzuyat”.
Teymur Karimli worked for more than thirty years at the Institute of Literature. For many years he headed the Department of Medieval Azerbaijani Literature of the Institute. In 2002-2003 He was Deputy Director of the Institute of Literature, as well as Acting Director in 2012-2013. In 2014 he was elected Director of the Institute of Manuscripts, as well as Academician-Secretary of Division of Humanities of ANAS.
In 1983 he defended his Ph.D on "Romantic perception of history in Nizami" (according to the poem "Seven Beauties") in 2004 he defended his doctoral thesis "Historical personality and historical event in Nizami's work as a context and helper of an ideological and aesthetic goal". In 2007 he became as corresponding member of ANAS and in 2014 he was elected as active member.
T.Karimli is the author of the books “Nizami and History”, “Akif Alizadeh: Harmony of Energy with Talent”, “Akademik Ahmad Makhmudov” “To the World from the Gates of the East”, as well as the textbook “Literature” for X grades and over a hundred scientific articles. Academician is also a talented researcher and promoter of our classical literature. Studying outstanding masters of the word, such as Nizami, Khagani, Nasimi, Fizuli, Khatai, M.P.Vagif, S.A.Shirvani, M.A.Sabir, M.Shahriyar, H.Javid he is an author of a number of interesting poems.
He delivered papers at several international scientific conferences and symposia in Russia, Iran, Iraq, Turkey, Syria, Hungary, Italy, India, France and the CIS countries. Under his leadership, 21 PhDs and 5 Doctors of Science were trained.
In 2010, he became the laureate of the State Prize of the Republic of Azerbaijan for the research "Heydar Aliyev and Classical Literature". In addition, he was awarded the honorary diploma of the Presidium of ANAS, as well as the Griboedov Medal of the Writers' Union of Russia of the Moscow City Organization for its effective activity.
We congratulate scientist on the occasion of 65th anniversary wish him robust health and success in his future works!