AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev beynəlxalq konfransın proqram komitəsinin üzvü seçilib
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev Siqnalların Emalı və Süni İntellekt Sahəsində Nailiyyətlər I beynəlxalq konfransının (First International Conference on Advances in Signal Processing and Artificial Intelligence – ASPAI 2019) proqram komitəsinin üzvü seçilib.
20-22 mart 2019-cu il tarixlərində İspaniyanın Barselona şəhərində keçiriləcək konfransın əsas istiqamətlərinə süni intellekt alqoritmləri, hibrit intellektual sistemlər, qeyri-səlis məntiq və sistemləri, süni neyron şəbəkələri, virtual və əlavə reallıq, maşın təlimi, siqnalların emalının nəzəriyyə və metodları və s. daxildir.

The head of the department was elected as a member of the program committee of the international conference
28.09.2018 10:07
Head of the department of the Institute of Information Technologies of ANAS, corresponding member of ANAS, Doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev has been selected as a member of the program comittee of the First International Conference on "Signals Processing and Artificial Intelligence Fields (ASPAI 2019).
The main trends of the conference, which will be held in Barcelona, Spain on 20-22 March 2019, includes artificial intelligence algorithms, hybrid intelligent systems, fuzzy logic and systems, artificial neural networks, virtual and augumented reality, machine learning, theories and methods of signals processing.