AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Akif Bayramov, Arzu Məmmədov, Mahir Məhərrəmov və Tapdıq Məmmədovun həmmüəllifi olduqları “Naxçıvan Muxtar Respublikasının faunası: Balıqlar və suda-quruda yaşayanlar” kitabı işıq üzü görüb.
Yeni nəşrdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında onurğalılar faunasına daxil olan balıqlar və suda-quruda yaşayanlar siniflərinə mənsub növlərin təkamül tarixi, yayılması, ekologiyası, müasir sistemik vəziyyəti və təsərrüfat əhəmiyyətinə dair son 15 ildə əsaslı aparılmış zooloji tədqiqat işlərinin nəticələri əks olunub.
Kitabda bu bölgənin müxtəlif tipli sututarlarında yayılmış bütün balıq, suda-quruda yaşayan növlərin ərazinin yüksəklik qurşaqları üzrə paylanması qanunauyğunluqları, say dinamikası, həyat fəaliyyətinin müxtəlif aspektləri və mühafizə tədbirləri haqqında məlumatlar da yer alıb.
Aparılan tədqiqatlar nəticəsində hazırda Naxçıvan faunasında 400 onurğalı heyvan növü müəyyən edilib. Aşkar olunan 32 balıq növündən 1-i və 7 suda-quruda yaşayan növdən 1-i nadir növ hesab edilir.
Nəşrdən zooloq, bioloq-ekoloq və balıqçılıq təsərrüfatının mütəxəssisləri, həmçinin universitetlərin biologiya fakültəsinin müəllim və tələbələri faydalana bilərlər.

Новое издание о фауне Нахчыванской автономной республики
В свет вышла книга «Фауна Нахчыванской автономной республики: Рыбы и земноводные», созданная при соавторстве директора Инстиута биоресурсов Нахчыванского отделения, академика Тариэля Талыбова, доктора биологических наук Исмаила Мамедова, докторов философии по биологии Акифа Байрамова, Арзу Мамедовой, Махира Маггерамова и Тапдыга Мамедова.
В новом издании обобщены результаты зоологических исследований, проведённых за последние 15 лет в Нахчыванской Автономной Республике по истории, распространению, экологии, современному системному состоянию и промысловому значению видов, принадлежащих к фауне позвоночных - рыб и земноводных животных.
В результате работ в настоящее время в фауне Нахчывана было идентифицировано 400 видов позвоночных животных, что составляет 63,1% от числа всех видов позвоночных в Азербайджане. Из 32 обнаруженных видов 1 вид рыбы и из 7 видов земноводных тоже 1 считаются редкими видами.
Публикация предназначена для зоологов, биологов, экологов и специалистов рыболовецкого фермерства, а также преподавателей и студентов факультетов биологии.