AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Akif Bayramov, Arzu Məmmədov, Mahir Məhərrəmov və Tapdıq Məmmədovun həmmüəllifi olduqları “Naxçıvan Muxtar Respublikasının faunası: Balıqlar və suda-quruda yaşayanlar” kitabı işıq üzü görüb.
Yeni nəşrdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında onurğalılar faunasına daxil olan balıqlar və suda-quruda yaşayanlar siniflərinə mənsub növlərin təkamül tarixi, yayılması, ekologiyası, müasir sistemik vəziyyəti və təsərrüfat əhəmiyyətinə dair son 15 ildə əsaslı aparılmış zooloji tədqiqat işlərinin nəticələri əks olunub.
Kitabda bu bölgənin müxtəlif tipli sututarlarında yayılmış bütün balıq, suda-quruda yaşayan növlərin ərazinin yüksəklik qurşaqları üzrə paylanması qanunauyğunluqları, say dinamikası, həyat fəaliyyətinin müxtəlif aspektləri və mühafizə tədbirləri haqqında məlumatlar da yer alıb.
Aparılan tədqiqatlar nəticəsində hazırda Naxçıvan faunasında 400 onurğalı heyvan növü müəyyən edilib. Aşkar olunan 32 balıq növündən 1-i və 7 suda-quruda yaşayan növdən 1-i nadir növ hesab edilir.
Nəşrdən zooloq, bioloq-ekoloq və balıqçılıq təsərrüfatının mütəxəssisləri, həmçinin universitetlərin biologiya fakültəsinin müəllim və tələbələri faydalana bilərlər.

A new publication on the Nakhchivan Autonomous Republic fauna
The book "Fauna of Nakhchivan Autonomous Republic: Fish and Aquaculture", which was co-authored by the director of the Institute of Bioresources of ANAS Nakhchivan Division, academician Tariyel Talibov, doctor of biological sciences Ismail Mammadov, PhDs biologist Akif Bayramov, Arzu Mammadov, Mahir Maharramov and Tapdig Mammadov was publeshed.
The new edition summarizes the results of zoological research conducted over the last 15 years in the Nakhchivan Autonomous Republic on the history, distribution, ecology, modern systemic condition and economic significance of the species belonging to the fauna of the vertebrate and watercourses.
The book also contains information on the distribution of all fish, water-based species distribution on the altitudes of the area, the dynamics of the species and various aspects of life activity and protection measures, which are spread throughout the region.
As a result of the researches today 400 species of vertebrate animals were identified in the fauna of Nakhichevan, which makes up 63.1% of the number of spine herds spread in Azerbaijan. Of the 32 species identified, 1 of 1 species and 7 of the species are considered rare species.
The publication is intended for specialists in the field of zoology, biologists-ecologists and fishermen farmers, as well as teachers and students of the Faculty of Biology of the University.