Naxçıvan Bölməsində akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyinə həsr olunan “İnteraktiv açıq dərs” keçirilib
21.09.2018 09:32
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Akademik Həsən Abdullayev: görkəmli fizik” mövzusunda "İnteraktiv açıq dərs" keçirilib.
Dərs görkəmli fizik, Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Abdullayevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunub.
Tədbirdə bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Fiziki tədqiqatlar laboratoriyasının rəhbəri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məmməd Hüseynəliyev geniş məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, böyük elm təşkilatçısı Həsən Abdullayev 1918-ci il avqustun 20-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunun Yaycı kəndində anadan olub.
Akademikin uşaqlıq illərindən danışan alim bildirib ki, 1918-ci ildə təpədən dırnağa qədər silahlanmış quldur erməni dəstələri Naxçıvanın bir çox kəndlərini dağıdaraq dinc əhaliyə divan tutub, onları işgəncələrlə öldürüblər. H.Abdullayevin doğma kəndi Yaycının əhalisinin də ağır faciə ilə üzləşdiyini xatırladan M.Hüseynəliyev həmin dövrdə alimin atasının da ermənilər tərəfindən öldürüldüyünü söyləyib.
Qeyd olunub ki, bütün maddi çətinliklərə baxmayaraq H.Abdullayev ilk təhsilini beş yaşında Yaycı kənd məktəbində alıb və daha sonra Naxçıvan şəhərindəki Kənd Təsərrüfatı Texnikumuna daxil olub. Fizika fənninə böyük marağı, oxumaq, təhsilini davam etdirmək həvəsi onu Bakıya, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutuna gətirib. Ali təhsilini başa vurub Naxçıvana qayıdan H.Abdullayev 1941-1944-cü illərdə Ordubad Şəhər Pedaqoji məktəbində fizika müəllimi kimi işə qəbul edilib. O, 1944-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fizika-Riyaziyyat İnstitutunda laborant vəzifəsində işə başlayıb. Burada yarımkeçiricilərin fizikası sahəsində aparılan ən yeni tədqiqat üsullarına və vərdişlərinə yiyələnib, özünün sonrakı elmi ideyalarının əsas istiqamətlərini və qayəsini müəyyənləşdirib.
Azərbaycanda fizika məktəbinin formalaşmasında, sanballı nəticələrə nail olmasında akademikin əməyindən bəhs edən M.Hüseynəliyev alimin müəllifi olduğu və tələbələri ilə birlikdə yazdığı selen düzləndiricilərinə aid monoqrafiyaların dünya ədəbiyyatında öz fundamentallığı ilə seçildiyini deyib. Bildirib ki, akademik Həsən Abdullayev Azərbaycanda bərk cisimlər fizikasının inkişafında, yarımkeçiricilər elektronikasının və yüksək texnologiyaların geniş sürətdə müasir həyata tətbiqində əvəzsiz rolu olub.
Şagirdlərin diqqətinə çatdırılıb ki, ümummilli lider Heydər Əliyev 1970-ci ilin iyun ayında Azərbaycan EA-nın Fizika İnstitutuna gəlib və burada elmi-təşkilati işlərlə tanış olub, müəssisənin maddi-texniki bazasının daha da gücləndirilməsi, yeni optik və elektron qurğuların alınması üçün əlavə vəsaitin ayrılmasına göstəriş verib. Heydər Əliyev Həsən Abdullayevin yüksək mənəvi keyfiyyətlərini, təşkilatçılıq xüsusiyyətlərinə malik olmasını və respublikada elmin inkişaf perspektivlərini nəzərə alaraq akademiyaya rəhbərlik etməsini məsləhət bilib.
Qeyd olunub ki, Həsən Abdullayev 36 il Fizika İnstitutunun direktoru olmaqla yanaşı, 1970-ci ildən 1983-cü ilədək həm də Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifəsində çalışıb. Bu illərdə akademiyanın nəzdində 30 elmi idarə ilə yanaşı, 12 konstruktor bürosu və 2 təcrübə zavodu fəaliyyət göstərib.
Məruzəçi qeyd edib ki, EA-nın prezidenti olduğu müddətdə Həsən Abdullayev Şəkidə, Naxçıvanda, Gəncədə, digər şəhər və regionlarda akademiyanın nəzdində bir sıra elmi mərkəzlər yaradaraq aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əlaqələndirilməsini öz nəzarəti altında saxlayıb. Bundan əlavə, onun təklifi ilə 1972-ci ildə Naxçıvan Elm Mərkəzi (2002-ci ildən AMEA Naxçıvan Bölməsi) yaradılıb və burada fizika, riyaziyyat, kimya, biologiya, geologiya, tarix, ədəbiyyat və iqtisadiyyat üzrə elmi tədqiqatlar aparılıb.
Qeyd olunub ki, akademik H.Abdullayev 15 monoqrafiyanın, 250-dən artıq ixtiranın, onlarla dərsliyin, 500-dən çox elmi məqalənin müəllifidir.
Dərsdə bildirilib ki, görkəmli elm xadimi Həsən Abdullayevin yaratdığı elmi məktəb bu gün onun yetirmələri tərəfindən uğurla davam etdirilir.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялся «Интерактивный открытый урок», посвященный 100-летию академика Гасана Абдуллаева
21.09.2018 09:32
Нахчыванским отделением НАНА и Министерством образования Нахчыванской Автономной Республики был организован Интерактивный открытый урок «Академик Гасан Абдуллаев: выдающийся физик». Урок посвящен жизни и деятельности выдающегося физика, лауреата Государственной премии, Заслуженного деятеля науки, академика Гасана Абдуллаева.
С докладом выступил заведующий Лаборатории физических исследований Института природных ресурсов, доктор философии по физике, доцент Мамед Гусейналиев. Он сказал, что великий ученый Гасан Абдуллаев родился 20 августа 1918 года в селении Яйчы, древнем поселении Джульфинского района Нахчыванской Автономной Республики.
Рассказав о детстве академика, учёный отметил, что в 1918 году армянские отряды уничтожили большую часть нахчыванских селений, местных жителей жестоко убивали, родное селение Г. Абдуллаева также столкнулось с тяжелой трагедией, совершенной армянами. Мать великого физика была вынуждена убежать с детьми по ту сторону Араза, но своего отца дети потеряли.
Было отмечено, что, несмотря на все финансовые трудности, Г. Абдуллаев получил первое образование в школе деревни Яйчи в возрасте пяти лет, а затем поступил в сельскохозяйственный техникум в Нахчыване. Большой интерес к физики, его намеренность продолжить образование привели его в Баку, в Азербайджанский государственный педагогический институт. Вернувшись в Нахчыван, Г. Абдуллаев был нанят учителем физики в Ордубадской городской педагогической школе в 1941-1944 годах. В 1944 году он начал работать лаборантом в Физико – математическом институте Академии наук Азербайджана. Здесь он приобрел навыки в области физики полупроводников и определил основные направления своих последующих научных идей.
Говоря о работе академика в образовании в Азербайджане, М.Гусейналиев сказал, что монографии ученого, которые он написал со своими учениками, отличаются своим фундаментализмом в мировой науке. Он отметил, что академик Гасан Абдуллаев сыграл незаменимую роль в развитии физики твердых тел в Азербайджане, в применении полупроводниковой электроники и высокотехнологично-современных технологий.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев посетил Институт физики Академии наук Азербайджана в июне 1970 года и ознакомился с научной и организационной работой, дал указание на отведение средств для укрепления материально-технической базы, уcтановки новых оптических и электронных оборудований. Гейдар Алиев посоветовал Гасану Абдуллаеву возглавить академию, за его высокие духовные, организационные качества и перспективы развития науки в стране.
Было отмечено, что Гасан Абдуллаев был директором Института физики в течение 36 лет, а с 1970 по 1983 год президентом Азербайджанской академии наук. За эти годы наряду с 30 научными кафедрами Академии было 12 конструкторских бюро и 2 фабрики. В период своего руководства в АН Гасан Абдуллаев координировал научно-исследовательскую деятельность в Шеки, Нахчыване, Гяндже, и других городах и регионах, создал ряд научных центров в академии. Академик является автором 15 монографий, более 250 изобретений, десятков учебников, более 500 научных статей.
На уроке было отмечено, что научная школа, созданная известным ученым Гасаном Абдуллаевым, успешно продолжается его преемниками и последователями сегодня. Открытый урок просмотрен более чем в 200 средних школах автономной республики.