Sentyabrın 19-da AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi İkinci Fəxri xiyabanda görkəmli şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib. Şərqşünas alimlər Aida xanımın xatirəsini ehtiramla anaraq, məzarı önünə əklil qoyublar.
İnstitutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva 26 il öncə dünyasını dəyişmiş böyük alimin keçdiyi həyat yolundan bəhs edib. O, Aida xanımın dünya şərqşünaslıq elminə böyük töhfələr verdiyini və Azərbaycan qadınına örnək bir ömür yaşadığını qeyd edib.
G.Baxşəliyeva şərqşünas alimin müasir ərəb ədəbiyyatının tədqiqində yeni səhifə açdığını, elmi məktəbin əsasını qoyduğunu, həmçinin onun Şərq-Qərb qarşılıqlı ədəbi əlaqə və təsiri problemini sistemli şəkildə araşdıran ilk azərbaycanlı qadın olduğunu söyləyib. Aidə xanımın elmi kadrların hazırlanmasında göstərdiyi xidmətlərdən söz açan G.Baxşəliyeva onun Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı bir təşkilatçı kimi fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Aida İmanquliyeva elmi-təşkilati fəaliyyətində yüksək ixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasını daim diqqət mərkəzində saxlayıb. İnstitutun Ərəb filologiyası şöbəsinə başçılıq etdiyi qısa müddət ərzində onun bilavasitə səyləri ilə 10-dan artıq namizədlik dissertasiyası müdafiə edilib.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Vilayət Cəfərov çıxış edərək Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslığında yeni dövr ərəb ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı və ilk azərbaycanlı elmlər doktoru, professor ərəbşünas qadın olduğunu söyləyib. O, Aida xanımın keçmiş sovetlər məkanında şərqşünaslar arasında böyük nüfuza malik olduğunu qeyd edərək, məşhur alimlərin onun haqqında söylədikləri dəyərli fikirləri xatırladıb.

Почтена память выдающегося востоковеда Аиды Имангулиевой
19 сентября коллектив Института востоковедения имени академика Зии Буньятова НАНА посетил могилу выдающегося востоковеда, доктора филологических наук, профессора Аиды ханум Имангулиевой на Второй аллее почетного захоронения.
Директор Института востоковедения, академик Гевхар Бахшалиева рассказала о содержательном жизненном пути видного ученого, ушедшей из жизни 26 лет назад. Она отметила, что Аида ханум внесла весомый вклад в мировое востоковедение, а как женщина – была олицетворением азербайджанской женщины.
Гевхар Бахшалиева отметила, что ученый-востоковед открыла новую страницу в исследовании современной арабской литературы, заложила основу научной школы, а также была первой азербайджанкой, системно исследовавшей литературные связи и проблемы влияния Востока и Запада. Говоря о заслугах Аиды ханум в подготовке научных кадров, Г.Бахшалиева подчеркнула, что в период руководства выдающегося ученого Институтом востоковедения, она проявила себя как умелый организатор. Было отмечено, что в научно-организационной деятельности Аида Имангулиева всегда держала в центре внимания вопросы подготовки высококвалифицированных арабистов. За короткий срок ее руководства отделом арабской филологии института, благодаря ее усилиям были защищены более 10 кандидатских диссертаций.
Затем выступил заведующий отделом арабской филологии Института востоковедения, доктор филологических наук Вилаят Джафаров. Он отметил, что Аида Имангулиева была первым исследователем арабской литературы нового периода в азербайджанском востоковедении, а также первой азербайджанкой, получившей звание доктора наук, профессора-арабиста в этой области. Он отметил, что Аида ханум обладала большим авторитетом среди востоковедов в бывшем СССР, напомнил ценные мысли, высказанные о ней известными учеными.