Sentyabrın 19-da AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi İkinci Fəxri xiyabanda görkəmli şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib. Şərqşünas alimlər Aida xanımın xatirəsini ehtiramla anaraq, məzarı önünə əklil qoyublar.
İnstitutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva 26 il öncə dünyasını dəyişmiş böyük alimin keçdiyi həyat yolundan bəhs edib. O, Aida xanımın dünya şərqşünaslıq elminə böyük töhfələr verdiyini və Azərbaycan qadınına örnək bir ömür yaşadığını qeyd edib.
G.Baxşəliyeva şərqşünas alimin müasir ərəb ədəbiyyatının tədqiqində yeni səhifə açdığını, elmi məktəbin əsasını qoyduğunu, həmçinin onun Şərq-Qərb qarşılıqlı ədəbi əlaqə və təsiri problemini sistemli şəkildə araşdıran ilk azərbaycanlı qadın olduğunu söyləyib. Aidə xanımın elmi kadrların hazırlanmasında göstərdiyi xidmətlərdən söz açan G.Baxşəliyeva onun Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı bir təşkilatçı kimi fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Aida İmanquliyeva elmi-təşkilati fəaliyyətində yüksək ixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasını daim diqqət mərkəzində saxlayıb. İnstitutun Ərəb filologiyası şöbəsinə başçılıq etdiyi qısa müddət ərzində onun bilavasitə səyləri ilə 10-dan artıq namizədlik dissertasiyası müdafiə edilib.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Vilayət Cəfərov çıxış edərək Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslığında yeni dövr ərəb ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı və ilk azərbaycanlı elmlər doktoru, professor ərəbşünas qadın olduğunu söyləyib. O, Aida xanımın keçmiş sovetlər məkanında şərqşünaslar arasında böyük nüfuza malik olduğunu qeyd edərək, məşhur alimlərin onun haqqında söylədikləri dəyərli fikirləri xatırladıb.

Prominent orientalist Aida Imanguliyeva comemorated
Collective of the Institute of Oriental Studies after Academician Ziya Bunyadov visited the grave of Professor A.Imanguliyeva in the 2nd Alley of Honor and laid a wreath at the grave of the scientist on 19 September.
Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva spoke about the importance of the rich scientific heritage of Professor Aida Imanguliyeva, her merits in the training of scientific personnel, recalled that she was a skillful scientific organizer during the period of the leadership of the Institute of Oriental Studies.
Govhar Bakhshaliyeva noted that, Aida khanum Imanguliyeva was one of the first researchers of new era Arabic literature in Azerbaijan oriental studies and she has opened a new page in study of contemporary Arabic literature. Dealing with Professor Aida Imanguliyeva’s rich academic heritage, merits in staff training, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva noted her as a highly skilled scientific organizer during her leadership to the Institute of Oriental Studies. Within a short period of her leadership of the department of Arabic philology of the Institute, thanks to her efforts, more than 10 PhDs dissertations were defended.
Then, head of the Department of Arabic Philology of the Institute of Oriental Studies, Doctor of Philology Vilayat Jafarov spoke. He noted that, Aida Imanguliyeva was the first researcher of Arabic literature of the new period in Azerbaijani oriental studies, as well as the first Azeri doctor, who received the title of Doctor of Science, an Arabist Professor in this field. He noted that, Aida Khanum had great authority among orientalists in the former USSR, recalled the valuable thoughts expressed about it by famous scientists.