İsrailin paytaxtı Təl-Əviv şəhərində XXIV Dünya Tibbi Hüquq konqresi keçirilib. Tədbir Dünya Tibbi Hüquq Assosiasiyası (DTHA) tərəfindən İsrailin Səhiyyə Nazirliyi və Təl-Əviv Universitetinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Konqresdə məhkəmə təbabəti və tibbi hüququn məhkəmə-tibbi ekspertizası, pasiyent hüquqları və pasiyent təhlükəsizliyi, səhiyyə qanunvericiliyi və tibbi etika, bioetika və insan haqları, ictimai səhiyyə və ekoloji etika, genetika, etika və hüquq, reproduktiv texnologiyaların hüquqi və etik məsələləri, eləcə də digər aktual elmi və praktiki problemləri müzakirə olunub.
2012-ci ildən etibarən Assosiasiyanın İdarə Heyətinin üzvü və vitse-prezidenti olan azərbaycanlı alim, Azərbaycan Tibb Universitetinin məhkəmə təbabəti kafedrasının, Bakı Dövlət Universitetinin hüquq fakültəsinin və Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının professoru, UNESCO-nun bioetika kafedrasının Azərbaycan bürosunun rəhbəri, tibb elmləri doktoru, hüquqşünas Vüqar Məmmədov Dünya Tibbi Hüquq Assosiasiyasının birinci vitse-prezidenti və İcraiyyə Komitəsinin dörd üzvündən biri seçilib.
Təşkilatın prezidenti, professor Tomas Noquçi həmyerlimizi, eyni zamanda, assosiasiyanın təhsil komitəsinin rəhbəri təyin edib. Həmin komitə Rusiya, İsrail, Böyük Britaniya, Kanada, Belçika, Peru, Avstraliya və Nigeriyadan olan alimlərin iştirakı ilə dünyanın bir çox ölkələrində tibbi hüquq və bioetika sahəsində təhsil proqramlarının inkişafına, həkim və tibb işçilərinin hüquqi və etik hazırlığının yüksəlməsinə aid layihələr həyata keçirir. 2019-cu ildən professor V.Məmmədov Haaqada BMT-nin Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsində DTHA-nı və ölkəmizi təmsil etməyə səs toplayıb. Konqresdə Azərbaycan həm alimlər, həm də Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının tələbələri ilə yüksək səviyyədə təmsil olunub.
Xatırladaq ki, DTHA 1967-ci ildə Belçikada tibbi hüquq sahəsində multikultural və fənlərarası problemlərin tədqiqatı məqsədilə hüquq və məhkəmə təbabəti üzrə bir qrup tanınmış mütəxəssis tərəfindən yaradılıb və BMT-nin UNESCO, Dünya Səhiyyə Təşkilatı, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi və bir çox milli peşəkar assosiasiyalarla əməkdaşlıq edir. Təşkilatın qərargahı ABŞ-nın Kaliforniya ştatının Los-Anceles şəhərində yerləşir.
XXIII Dünya Tibbi Hüquq Konqresi ötən il “PASHA Travel” turizm şirkəti və “Türk Hava Yolları” şirkətlərinin dəstəyi ilə “Abşeron Marriott Baku” mehmanxanasında keçirilib.
Bakı konqresində Təşkilatın Baş Assambleyasının qərarı ilə tibbi hüquq, bioetika və multikulturalizmin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyeva Dünya Tibbi Hüquq Assosiasiyasının 50 illik Qızıl yubiley mükafatı və fəxri diplomu ilə təltif olunub. UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyeva postsovet məkanda evtanaziyanın bioetik və hüquqi aspektlərini elmi cəhətdən tədqiq edən ilk alimlərdəndir. DTHA-nın təltifləri Mehriban xanım Əliyevanın bu sahədə apardığı elmi işlərin nəticələrinin əhəmiyyətini, onun səhiyyə, təhsil və elm sahəsində rəhbərlik etdiyi layihələri, eləcə də sülh, tolerantliq və qlobal təhlükəsizliyin dünyada bərqərar olması naminə müxtəlif sivilizasiyalar və dinlərarası multikultural dialoqun təmini və təbliğindəki səylərinin beynəlxalq elmi ictimaiyyət və hüquqşünaslar tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsinin təzahürüdür.
XXV Dünya Tibbi Hüquq Konqresi 2019-cu il avqustun 6-dan 8-dək Yaponiyanın paytaxtı Tokio şəhərində keçiriləcək.

Азербайджанский ученый избран первым вице-президентом Всемирной ассоциации медицинского права
В Тель-Авиве при поддержке Министерства здравоохранения Израиля и Тель-Авивского университета прошел XXIV Всемирный конгресс медицинского права (ВАМП).
На научных сессиях конгресса были обсуждены актуальные научные и практические проблемы судебной медицины и медицинского права: судебно-медицинская экспертиза, безопасность и права пациентов, законодательство здравоохранения и медицинская этика, биоэтика и права человека, общественное здравоохранение и экологическая этика, генетика, этика и право, правовые и этические проблемы в сфере репродуктивных технологий и т.д.
Занимавший с 2012 года посты вице-президента и члена правления Ассоциации, профессор кафедры судебной медицины Азербайджанского медицинского университета, юридического факультета Бакинского государственного университета и Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова, руководитель Азербайджанского бюро кафедры ЮНЕСКО по биоэтике, доктор медицинских наук, юрист Вугар Мамедов был единогласно избран первым вице-президентом ВАМП и одним из четырех членов Исполкома организации.
Президент ВАМП, профессор Томас Ногучи назначил нашего соотечественника председателем Образовательного комитета ВАМП, в котором он совместно с профессорами из Великобритании, Канады, Бельгии, Перу, Австралии, России, Нигерии и Израиля будет организовывать, и проводить различные международные проекты по усилению этико-правового компонента в профессиональной подготовке врачей и медработников. Профессор В.Мамедов, набрав наибольшее количество голосов, был выдвинут кандидатом на представление ВАМП с 2019 года в Международном уголовном суде в Гааге (Нидерланды). На конгрессе Азербайджан был на высоком уровне представлен как учеными, так и студентами Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова.
ВАМП была создана в 1967 году в Бельгии группой всемирно известных специалистов в области права и судебной медицины с целью пристального изучения мультикультуральных и междисциплинарных вопросов в области медицинского права. ВАМП тесно сотрудничает с ВОЗ, ЮНЕСКО, Международным уголовным судом и многими национальными профессиональными ассоциациями. Штаб-квартира ВАМП находится в Лос-Анджелесе, в штате Калифорния США.
В прошлом году в Баку в отеле «JW Marriott Absheron» при поддержке «Pasha Travel» и «Turkish Airlines» был проведен XXIII Всемирный конгресс медицинского права. Решением Генеральной ассамблеи ВАМП за выдающиеся заслуги в развитии медицинского права, биоэтики и мультикультурализма Первому вице-президенту Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой была вручена особая награда “WAML 50th GOLDEN ANNIVERSARY AWARD” и диплом ВАМП. Посол ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиева является одной из первых научных исследователей на постсоветском пространстве в области изучения биоэтических и медико-правовых вопросов эвтаназии. Данная награда выражает признание международным научным сообществом результатов ее научных исследований, вовлеченности в проекты в сферах здравоохранения, науки и образования, и усилий в обеспечении и промоции мультикультурального диалога между различными религиями и цивилизациями для укрепления духа толерантности, глобальной безопасности и мира.
XXV Всемирный конгресс медицинского права пройдет 6-8 августа 2019 года в Токио при поддержке Университетов Токио и Васеда.