İsrailin paytaxtı Təl-Əviv şəhərində XXIV Dünya Tibbi Hüquq konqresi keçirilib. Tədbir Dünya Tibbi Hüquq Assosiasiyası (DTHA) tərəfindən İsrailin Səhiyyə Nazirliyi və Təl-Əviv Universitetinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Konqresdə məhkəmə təbabəti və tibbi hüququn məhkəmə-tibbi ekspertizası, pasiyent hüquqları və pasiyent təhlükəsizliyi, səhiyyə qanunvericiliyi və tibbi etika, bioetika və insan haqları, ictimai səhiyyə və ekoloji etika, genetika, etika və hüquq, reproduktiv texnologiyaların hüquqi və etik məsələləri, eləcə də digər aktual elmi və praktiki problemləri müzakirə olunub.
2012-ci ildən etibarən Assosiasiyanın İdarə Heyətinin üzvü və vitse-prezidenti olan azərbaycanlı alim, Azərbaycan Tibb Universitetinin məhkəmə təbabəti kafedrasının, Bakı Dövlət Universitetinin hüquq fakültəsinin və Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının professoru, UNESCO-nun bioetika kafedrasının Azərbaycan bürosunun rəhbəri, tibb elmləri doktoru, hüquqşünas Vüqar Məmmədov Dünya Tibbi Hüquq Assosiasiyasının birinci vitse-prezidenti və İcraiyyə Komitəsinin dörd üzvündən biri seçilib.
Təşkilatın prezidenti, professor Tomas Noquçi həmyerlimizi, eyni zamanda, assosiasiyanın təhsil komitəsinin rəhbəri təyin edib. Həmin komitə Rusiya, İsrail, Böyük Britaniya, Kanada, Belçika, Peru, Avstraliya və Nigeriyadan olan alimlərin iştirakı ilə dünyanın bir çox ölkələrində tibbi hüquq və bioetika sahəsində təhsil proqramlarının inkişafına, həkim və tibb işçilərinin hüquqi və etik hazırlığının yüksəlməsinə aid layihələr həyata keçirir. 2019-cu ildən professor V.Məmmədov Haaqada BMT-nin Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsində DTHA-nı və ölkəmizi təmsil etməyə səs toplayıb. Konqresdə Azərbaycan həm alimlər, həm də Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının tələbələri ilə yüksək səviyyədə təmsil olunub.
Xatırladaq ki, DTHA 1967-ci ildə Belçikada tibbi hüquq sahəsində multikultural və fənlərarası problemlərin tədqiqatı məqsədilə hüquq və məhkəmə təbabəti üzrə bir qrup tanınmış mütəxəssis tərəfindən yaradılıb və BMT-nin UNESCO, Dünya Səhiyyə Təşkilatı, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi və bir çox milli peşəkar assosiasiyalarla əməkdaşlıq edir. Təşkilatın qərargahı ABŞ-nın Kaliforniya ştatının Los-Anceles şəhərində yerləşir.
XXIII Dünya Tibbi Hüquq Konqresi ötən il “PASHA Travel” turizm şirkəti və “Türk Hava Yolları” şirkətlərinin dəstəyi ilə “Abşeron Marriott Baku” mehmanxanasında keçirilib.
Bakı konqresində Təşkilatın Baş Assambleyasının qərarı ilə tibbi hüquq, bioetika və multikulturalizmin inkişafında xüsusi xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyeva Dünya Tibbi Hüquq Assosiasiyasının 50 illik Qızıl yubiley mükafatı və fəxri diplomu ilə təltif olunub. UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyeva postsovet məkanda evtanaziyanın bioetik və hüquqi aspektlərini elmi cəhətdən tədqiq edən ilk alimlərdəndir. DTHA-nın təltifləri Mehriban xanım Əliyevanın bu sahədə apardığı elmi işlərin nəticələrinin əhəmiyyətini, onun səhiyyə, təhsil və elm sahəsində rəhbərlik etdiyi layihələri, eləcə də sülh, tolerantliq və qlobal təhlükəsizliyin dünyada bərqərar olması naminə müxtəlif sivilizasiyalar və dinlərarası multikultural dialoqun təmini və təbliğindəki səylərinin beynəlxalq elmi ictimaiyyət və hüquqşünaslar tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsinin təzahürüdür.
XXV Dünya Tibbi Hüquq Konqresi 2019-cu il avqustun 6-dan 8-dək Yaponiyanın paytaxtı Tokio şəhərində keçiriləcək.

Azerbaijani scientist elected as 1st Vice President of World Congress on Medical Law
Israeli Ministry of Health and Tel Aviv University held the 24th World Congress on Medical Law (WAML) in Tel Aviv.
At the scientific sessions of the Congress, topical scientific and practical problems of forensic medicine and medical law were discussed: forensic medical examination, safety and patient rights, healthcare legislation and medical ethics, bioethics and human rights, public health and environmental ethics, genetics, ethics and law, legal and ethical problems in the field of reproductive technologies, etc.
Holding since 2012, the posts of Vice-President and Board Member of the Association, Professor of the Department of Forensic Medicine of the Azerbaijan Medical University, Law Faculty of the Baku State University and Baku Branch of the First Moscow State Medical University after I.M.Sechenov, head of the Azerbaijan Bureau of the UNESCO Chair on Bioethics, Doctor Vugar Mammadov was unanimously elected as a 1st Vice-President of WAML and one of the four members of the Executive Committee of the organization.
President of WAML, Professor Thomas Noguchi, appointed our compatriot as Chairman of the WAML Education Committee, in which he, together with professors from Great Britain, Canada, Belgium, Peru, Australia, Russia, Nigeria and Israel, will organize and conduct various international projects to strengthen the ethical and legal component in the professional training of doctors and health workers. Professor V.Mammadov, having received the largest number of votes, was nominated as a candidate to represent the WAML from 2019 at the International Criminal Court in The Hague (Netherlands). At the congress, Azerbaijan was represented at a high level by both scientists and students of the Baku branch of the First Moscow State Medical University named after I.M.Sechenov.
WAML was established in 1967 in Belgium by a group of world-renowned experts in the field of law and forensic medicine with the aim of scrutinizing multicultural and interdisciplinary issues in the field of medical law. WAML cooperates closely with UNESCO, the International Criminal Court and many national professional associations. The headquarters of WAML is located in Los Angeles, California, USA.
Last year, by the support of Pasha Travel and Turkish Airlines the XXIII World Congress on Medical Law was held in Baku at the JW Marriott Absheron Hotel. By the decision of the General Assembly of WAML for outstanding achievements in the development of medical law, bioethics and multiculturalism, First Vice-President of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was awarded a special award "WAML 50th GOLDEN ANNIVERSARY AWARD" and a diploma of WAML.
UNESCO and ISESCO Ambassador Mehriban Aliyeva is one of the first scientific researchers in the post-Soviet space to study bioethical and medico-legal issues of euthanasia. This award recognizes the results of its scientific research, its involvement in projects in the fields of health, science and education, and efforts to promote and promote multicultural dialogue between different religions and civilizations to strengthen the spirit of tolerance, global security and peace.
The 25th World Medical Law Congress will be held on August 6-8, 2019 in Tokyo by the support of the Tokyo and Waseda Universities.