Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin payız sessiyasında ilk iclası keçirilib
Komitə sədri, akademik İsa Həbibbəyli əvvəlcə Milli Məclisin 2018-cı ilin yaz və növbədənkənar sessiyaları ərzində komitədə görülən işlər barədə danışıb. Qeyd olunub ki, hesabat dövründə komitənin 7 iclası keçirilib, bu iclaslarda 16 məsələyə baxılıb. Komitədə müntəzəm olaraq vətəndaşların qəbulu aparılıb, onları narahat edən məsələlərin həlli üçün lazımi kömək göstərilib.
Hesabat dövründə komitənin ünvanına daxil olan 206 müraciətə, təklif, ərizə və şikayətə müvafiq qaydada baxılıb və 149 müraciətlə əlaqədar 97 məktub hazırlanıb aidiyyəti üzrə göndərilib.
Sonra İsa Həbibbəyli payız sessiyası ərzində görüləcək işlərdən danışıb. Bildirilib ki, qarşıdakı sessiyada “Ümumtəhsil haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, bir sıra qanunlara əlavə və dəyişikliklər ediləcək.
Komitənin 2018-cı il yaz sessiyası dövründə fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib, 2018-cı il payız sessiyası üçün iş planına baxılıb və təsdiq olunub.
Daha sonra gündəlikdəki digər məsələlər müzakirə edilib.
Əvvəlcə “Elm haqqında” Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsinə baxılıb. Bildirilib ki, sənədin “Elmi fəaliyyət sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq” adlı 39-cu maddəsində edilən dəyişikliyə əsasən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında doktorantura səviyyəsində təhsil alması Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələr, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsis etdiyi təhsil qrantı proqramı, habelə elm və təhsil müəssisələri ilə bağlanan müqavilələr əsasında həyata keçiriləcək.
Qeyd edilib ki, “Elm haqqında” Qanunda edilməsi nəzərdə tutulan dəyişikliklər Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin vətəndaşlarına Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində təhsil üçün qrantların verilməsi haqqında” 2017-ci il 6 dekabr tarixli və “Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşlarına Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində təhsil üçün qrantların verilməsi haqqında” 2018-ci il 10 yanvar tarixli Sərəncamının icrası məqsədi ilə təklif olunur.
Eyni məqsədlə “Təhsil haqqında” Qanuna da bir sıra dəyişikliklərin edilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, 7.3-cü maddədə “Azərbaycan” sözü “Tədris” sözü ilə əvəzlənəcək. 22.12-ci maddədə “müqavilələrə,” sözündən sonra “müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsis etdiyi təhsil qrantı proqramına,” sözləri əlavə ediləcək.
Həmçinin sənədə “Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsis etdiyi təhsil qrantı proqramı üçün ölkələri, ölkələr üzrə kvotaları, namizədlərin seçim meyarlarını və bunların əsasında qrant alacaq şəxslərin siyahısını müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) müəyyənləşdirir” məzmunlu 44.1-1-ci maddə əlavə olunacaq.

Состоялось первое заседание осенней сессии научного и образовательного комитета Милли Меджлиса
13 сентября состоялось первое заседание осенней сессии научного и образовательного комитета Милли Меджлиса.
В начале председатель комитета, академик Иса Габиббейли рассказал о работах, проделанных в комитете во время весенней и внеочередных сессий Милли Меджлиса 2018 года. Было отмечено, что за отчётный период было проведено семь заседаний комитета, где было рассмотрено 16 вопросов. Регулярно проводился приём граждан, была оказана необходимая помощь по решению их проблем. Было рассмотрено 206 заявлений, предложений и жалоб, и по 149 из них были отправлены 97 писем в соответствующие органы.
Далее И. Габиббейли рассказал о предстоящих работах осенней сессии, отметил, что во время этой сессии предполагается обсуждение законопроекта «О всеобщем образовании», также будут внесены поправки и добавления в ряд законов.
Деятельность Комитета весенней сессии за 2018 год засчиталась удовлетворительной, и был рассмотрен и утверждён план работы осенней сессии 2018 года. Далее были обсуждены вопросы на повестке дня.
Первоначально был рассмотрен законопроект о внесении изменений в Закон «О науке». Отмечено, что изменения в 39 статье документа «Международное сотрудничество в сфере научной деятельности», будут проведены на основе международных договоров Азербайджанской Республики по получению образования по докторантской степени иностранными гражданами и лицами не имеющих гражданства, программы образовательных грантов, установленную соответствующим органом исполнительной власти (учреждением), а также на основе договоров с научными и образовательными учреждениями.
Эти изменения в законе «О науке» предлагаются в связи с исполнением Распоряжений Президента Азербайджанской Республики от 6 декабря 2017 года «О предоставлении гражданам государств-членов Организации исламского сотрудничества грантов для обучения в высших учебных заведениях Азербайджанской Республики», и от 10 января 2018 года «О предоставлении гражданам государств-членов Движения неприсоединения грантов для обучения в высших учебных заведениях Азербайджанской Республики».
С этой же целью предполагаются ряд изменений в законопроект «Об образовании». Так, в статье 7.3 слово «Азербайджан» будет заменено на слово «Образование». В статье 22.12 после слова «с договорами» добавиться «в программу образовательных грантов, установленную соответствующим органом исполнительной власти (учреждением)». Также будет добавлена статья 44.1-1 по этому же вопросу.
Затем депутаты высказали свои мнения по вопросам, стоящим на повестки дня. Законопроекты были рекомендованы пленарному заседанию Милли Меджлису.