Mərkəzi Elmi Kitabxanada Bakının bolşevik-daşnak işğalından azad olunmasının 100 illiyi ilə bağlı sərgi təşkil edilib
11.09.2018 16:51
Məlum olduğu kimi, sentyabrın 15-də Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusu və Azərbaycan Korpusunun Bakını bolşevik-daşnak işğalından azad etməsindən 100 il ötür. 1918-ci il sentyabrın 15-də həm də Azərbaycanın müstəqilliyi təmin olunub, ermənilərin və bolşeviklərin Bakı və ətraf rayonlardakı ağalığına son qoyulub. Bu hadisə XX əsr Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biridir.
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Sərgi salonunda Bakının bolşevik-daşnak işğalından azad olunmasının və paytaxt elan edilməsinin 100 illiyi münasibətilə sərgi təşkil olunub.
Sərgidə kitabxananın fondlarında mühafizə edilən “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Qafqaz İslam Ordusu”, “Nuru Paşa”, “Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri”, “Qafqazın imdadına çatan türkün könül nəğmələri”, “Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycanda”, “1926-cı il I Bakı Türkoloji Qurultayı”, “Bakı qəhrəman şəhərdir”, “Bakı İslam mədəniyyətinin paytaxtıdır”, “Bakı - tarixin səhifələri”, “Bakının memarlıq ensiklopediyası”, “Bakı simfoniyası” və s. kitablar nümayiş olunur.

ANAS Central Scientific Library held an exhibition dedicated to the 100th anniversary of the liberation of Baku
11.09.2018 16:51
It is 100th anniversary of liberation of Baku from the Bolshevik-Dashnak occupation. On September 15, 1918, the Caucasian Islamic Army led by Nuru Pasha liberated Baku from the Bolshevik-Dashnak occupation.
Thus, Azerbaijan independence was ensured. This event is one of the most glorious pages of the history of Azerbaijan of the twentieth century.
Exhibition Hall of the Central Scientific Library of ANAS has been organized an exhibition devoted to the 100th anniversary of the liberation of Baku, which will last until September 30. Books which are stored in the library's fund :"Azerbaijan Democratic Republic and Caucasian Islamic Army", "Nuru Pasha", "Azerbaijan-Turkey Relations", "Caucasian Islamic Army in Azerbaijan", "1926, 1st Baku Turkic Kurultay", "Baku- hero city", "Baku - the capital of Islamic culture", "Baku - history pages", etc. are demonstrated here.