Mərkəzi Elmi Kitabxanada Bakının bolşevik-daşnak işğalından azad olunmasının 100 illiyi ilə bağlı sərgi təşkil edilib
11.09.2018 16:51
Məlum olduğu kimi, sentyabrın 15-də Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusu və Azərbaycan Korpusunun Bakını bolşevik-daşnak işğalından azad etməsindən 100 il ötür. 1918-ci il sentyabrın 15-də həm də Azərbaycanın müstəqilliyi təmin olunub, ermənilərin və bolşeviklərin Bakı və ətraf rayonlardakı ağalığına son qoyulub. Bu hadisə XX əsr Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biridir.
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Sərgi salonunda Bakının bolşevik-daşnak işğalından azad olunmasının və paytaxt elan edilməsinin 100 illiyi münasibətilə sərgi təşkil olunub.
Sərgidə kitabxananın fondlarında mühafizə edilən “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Qafqaz İslam Ordusu”, “Nuru Paşa”, “Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri”, “Qafqazın imdadına çatan türkün könül nəğmələri”, “Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycanda”, “1926-cı il I Bakı Türkoloji Qurultayı”, “Bakı qəhrəman şəhərdir”, “Bakı İslam mədəniyyətinin paytaxtıdır”, “Bakı - tarixin səhifələri”, “Bakının memarlıq ensiklopediyası”, “Bakı simfoniyası” və s. kitablar nümayiş olunur.

В Центральной научной библиотеке организована выставка, посвящённая 100-летию освобождения Баку
Проходит 100 лет со дня освобождения Баку от большевистско - дашнакской оккупации. 15 сентября 1918 года Кавказская Исламская Армия во главе с Нуру Пашой освободила Баку от большевистско - дашнакской оккупации. Таким образом, была обеспечена независимость Азербайджана, положен конец оккупации Баку и прилегающих районов. Это событие является одной из самых славных страниц истории Азербайджана ХХ века.
В Выставочном зале Центральной научной библиотеки НАНА по поводу 100-летия освобождения Баку организована выставка, которая продлится до 30 сентября. Здесь представлены книги, хранящиеся в фонде библиотеки, например, «Азербайджанская демократическая республика и Кавказская исламская армия», «Нуру Паша», «Азербайджано-турецкие отношения», «Кавказская исламкая армия в Азербайджане», «1926 год, I Бакинский тюркологический курултай», «Баку-город герой», «Баку – столица исламской культуры», «Баку - страницы истории» и др.