Akademik M.Nağısoylu: Ulu öndər Heydər Əliyevin dil siyasəti onun dövlət quruculuğu siyasətinin üzvi tərkib hissəsi olub
06.09.2018 16:01
Naxçıvan Bölməsində AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu və professor Adil Babayevlə görüş keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və inkişafı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən islahatlardan danışıb. Azərbaycan dilinin dünya dilləri sırasında layiqli yer tutmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini diqqətə çatdıran dilçi alim ulu öndərin həyata keçirdiyi milli dil siyasəti, dilimizin dövlət dili statusu alması, Azərbaycan dilinin geniş təbliği istiqamatində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər və bu sahədə imzalanan mühüm dövlət sənədlərindən bəhs edib.
"Dil siyasəti Naxçıvanda da uğurla davam etdirilir və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclis Sədrinin birbaşa nəzarəti altındadır” – deyə bildirən Ə.Quliyev muxtar respublikada bu istiqamətdə Dövlət Proqramının tətbiqi, dilimizin saflığının qorunub saxlanılması yönündə aparılan genişmiqyaslı tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək Azərbaycan dili və dilçilik elminin qarşısında duran əsas hədəflərdən bəhs edib. Bildirib ki, tariximizin ən şanlı qürurverici səhifələrindən olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısamüddətli fəaliyyəti dövründə ölkədə milli dəyərlərimizin təbliği, Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi kimi mühüm işlər görülüb.
M.Nağısoylu qeyd edib ki, respublikada dil siyasətinin birmənalı şəkildə formalaşdırılması, ana dilinin dövlət dili kimi tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi və dünya azər­bay­­canlılarının ünsiyyət vasitəsinə çevrilərək milli həmrəyliyin göstəricisi kimi beynəlxalq aləmdə rolu və nüfuzunun yüksəlməsi Azərbaycan xalqının ümummilli li­deri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndərin dil siyasəti onun dövlət quruculuğu siyasətinin üzvi tərkib hissəsi olub.
O, 1969-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin 50 illik yubileyində Azərbaycan dilində çıxış edən ümummlli lider Heydər Əliyevin cəsarəti, qətiyyəti, iradəsi sayəsində dilimizin dövlət dili olması tələbi ilə məsələ qaldırdığını və 1978-ci ildə Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi Konstitusiyamızın 73-cü maddəsində öz əksini tapdığını diqqətə çatdırıb.
Alim 2001-ci il iyunun 18-də ümummilli lider tərəfindən “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında”, 2001-ci il avqustun 9-da isə “Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün təsis edilməsi haqqında” imzalanan sərəncamları xatırladıb. Bildirib ki, həmin sənədə əsasən hər il avqustun 1-i ölkəmizdə Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü kimi qeyd edilir.
“Ölkəmizdə dil siyasəti bu gün ulu öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir” –deyə bildirən alim ölkə başçısının 12 yanvar 2004-cü il tarixli “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” və 23 may 2012-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın hazırlanması barədə imzaladığı Sərəncamları xatırladıb. Vurğulayıb ki, AMEA-nın 70 illik yığıncağında Prezident İlham Əliyevin dərin məzmunlu nitqində bir sıra diqqət mərkəzinə çəkdiyi məsələlərdən biri də ana dilimizlə bağlı idi.
Dilçi alim rəhbərlik etdiyi institutun əməkdaşlarının ana dilimizlə bağlı həyata keçirdikləri tədbirlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən söz açıb.
Professor Adil Babayev isə çıxışında dilimizlə bağlı aktual məsələlərə toxunub. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin "Hər bir xalqın milliliyini, mənəvi dəyərlərini yaşadan, inkişaf etdirən onun dilidir” sözlərini xatırladaraq, XX əsrdə Azərbaycan dilinə olan münasibəti müxtəlif arxivlərdən topladığı sənədlərin dili ilə tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Academician M.Naghisoylu: "The language policy of the outstanding statesman Heydar Aliyev was an integral part of his state policy"
06.09.2018 16:01
Nakhchivan Division of ANAS held a meeting was with the director of the Nasimi Institute of Linguistics, academician Mohsun Naghisoylu and Professor Adil Babayev.
At the beginning, director of the Institute of Art, Language and Literature of the Branch, the corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev, spoke about the ongoing reforms in our country in the direction of protecting the purity of the Azerbaijani language and its development. Speaking about the historical achievements of national leader Heydar Aliyev in determining the worthy place of the Azerbaijani language in the list of world languages, the linguist spoke about the national language policy pursued by the great leader, the status of our state language, targeted events in the field of promoting the Azerbaijani language and important state documents, signed up in this area.
“The language policy continues successfully in Nakhchivan and is under the direct control of the chairman of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic” said A.Guliyev, and noted the implementation of the State program in this direction in the autonomous republic and large-scale measures to preserve the purity of our language.
Then academician Mohsun Naghisoylu told about the main tasks facing the Azerbaijani language and linguistics. He noted the important work in declaring the Azerbaijani language as the state language, and the promotion of national values during the short-term rule of the Azerbaijan Democratic Republic.
M.Naghisoylu noted that, the formation of the language policy in the republic, the improvement of the promotion of the native language as a state language and the formation of the national language as an indicator of solidarity of Azerbaijanis around the world is directly connected with the name of the national leader Heydar Aliyev. The language policy of an outstanding leader was an integral part of his state-building policy.
He brought to attention the speech in 1969 of the national leader Heydar Aliyev in the Azerbaijani language on the 50th anniversary of the Baku State language, noting the courage, valor, inner strength of G.Aliyev, and raising his question, having achieved the adoption of the Azerbaijani language as the state language 73 Article of our Constitution in 1978.
The scientist recalled the Decree of 18 June 2001 signed by Heydar Aliyev “On the improvement of the use of the state language” and 552, on the establishment of the Day of the Azerbaijani alphabet and the Azerbaijani language, dated August 9, 2001. According to this document, August 1 is celebrated annually in our country as the Day of the Azerbaijani alphabet and the Azerbaijani language.
Saying: “The language policy is being successfully continued by President Ilham Aliyev” the scientist recalled the orders of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 12, 2004 “On the implementation of mass publications in the Azerbaijani language with Latin graphics” and on May 23, 2012 “On the State Program on the Use Azerbaijani language in the conditions of globalization in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country". He stressed that, one of the issues raised by President Ilham Aliyev at the 70th meeting of the National Academy of Sciences was related to the Azerbaijani language.
In his speech, Professor Adil Babayev addressed current issues in our language. The scientist recalled the words of the national leader Heydar Aliyev, "The language of the people is what helps each people to preserve their nationality, their spiritual values, and also to develop".