“Həkim Ömər Xəyyam və rübailəri” kitabı İranda çapdan çıxıb
Dünya elmi və ədəbiyyatı tarixində əbədi yaşamaq haqqı qazananlardan biri, on ikinci əsrin misilsiz riyaziyyatçısı, filosofu və şairi Ömər Xəyyamın bu il 970 yaşı tamam olur. Ömər Xəyyam, ilk növbədə, orta əsrlərin universal zəkalı böyük alimi olsa da, dünyada şair, rübai ustası kimi daha çox şöhrət tapıb. O, Şərq şairləri arasında əsərləri Avropa dillərinə ən çox tərcümə edilən söz ustasıdır.
Təbrizdə yenicə nəşr olunan “Həkim Ömər Xəyyam və rübailəri” adlı irihəcmli kitab dahi sənətkarın ildönümünə layiqli hədiyyə sayıla bilər.
Kitaba AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov geniş müqəddimə yazıb. Akademikin müfəssəl “Ön söz”ündə göstərilir ki, tanınmış ədəbiyyat məftunu və naşir Əli Polad (Əliəsğər Vahabzadə) son illərdə Ömər Xəyyam şəxsiyyəti və irsinin təbliği istiqamətində səmərəli və əhatəli iş görür. Onun tərtibində Xəyyam rübailəri Tehranda farsca, İstanbulda türkcə, Moskvada rusca, Təbrizdə Azərbaycan dilində ərəb əlifbasında nəşr edilib. Eləcə də həmin silsilədən 2009-cu ildə Bakıda XX əsrdə yaşamış müxtəlif Azərbaycan şairlərinin tərcüməsində Ömər Xəyyam rübailəri gözəl tərtibatda işıq üzü görüb.
Qeyd etmək lazımdır ki, sadalanan nəşrlərin hamısı akademik R.Hüseynovun yazdığı və Ömər Xəyyamın həyat və yaradıcılığından, dünya şöhrətindən bəhs edən ətraflı giriş məqalələri ilə başlayır. Son Təbriz nəşrinin özünəməxsusluğu ilə bağlı Rafael Hüseynov yazır: “İlk dəfə olaraq bir kitab içərisində Ömər Xəyyam rübailərinin müxtəlif türk xalqlarının dillərinə tərcümələri toplanıb. Kitabda 34 şairin Xəyyam irsindən etdiyi seçmə rübailərin çevirmələri yer alır. Azərbaycan və Türkiyə türkcəsində, özbək dilində Xəyyam rübailəri əvvəllər dəfələrlə ayrıca kitab halında nəşr olunsa da, ilk dəfədir ki, tatar, qaşqay, xələc, qaqauz və digər türk xalqlarının təmsilçilərinin etdiyi tərcümələrlə eyni bir kitabda qovuşur. Həm də tərcümələri bu kitabda əksini tapan şairlərin xeyli fərqli dövrlərdə yaşaması onun göstərcisidir ki, Xəyyamın müdrik rübailəri türk xalqları arasında həmişə oxunub, sevilib, özününkü hesab edilib”.
İran rəssamlarının məxsusi olaraq bu kitablar silsiləsi üçün çəkdiyi cazibəli miniatürlərlə bəzənmiş yeni kitabda Ömər Xəyyamın şeirlərinin tərcüməsi ilə yanaşı, orijinalları da verilib ki, bu da tutuşdurma aparmağa, çevirmələrin səviyyəsi barədə doğru qənaət əldə etməyə imkan verir.
Bu ilin noyabrında Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Ömər Xəyyama həsr edilən beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Həmin konfrans çərçivəsində “Həkim Ömər Xəyyam və rübailəri” kitabının da təqdimatı olacaq.

В Иране вышла из печати книга «Врач Омар Хайям и его рубаи»
Завоевавшему право жить вечно в мировой науке и истории литературы беспрецедентному математику, философу и поэту 12 века – Омару Хайяму исполнилось 970 лет.
Хотя Омар Хайям в первую очередь был универсальным великим учёным средних веков, в мире он больше прославился как поэт, мастер рубаи. Среди восточных поэтов, он тот, чьи произведения больше всех были переведены на европейские языки.
Недавно опубликованная в Тебризе объёмная книга «Врач Омар Хайям и его рубаи» является достойным подарком на годовщину выдающегося мастера.
Директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов написал введение к изданию. В детально написанном «Предисловии» академика показано, что в последние годы литературовед и издатель Али Полад (Алиаскер Вахабзаде) ведёт эффективные и обширные работы по распространению литературного наследия и личности Омара Хайяма. В результате его работы, рубаи Хайяма опубликованы в Тегеране на персидском, в Турции на турецком, на русском в Москве, в Тебризе на азербайджанском языке арабским алфавитом. В том числе в 2009 году рубаи нашли своё отражение в переводе известных поэтов, живших в Баку в ХХ веке.
Следует отметить, что все перечисленные издания начинаются статьями, написанными Р. Гусейновым, и рассказывающих о жизни и творчестве Омара Хайяма. Рафаэль Гусейнов пишет: «Впервые в одном издании собраны рубаи Омара Хайяма, переведённые на различные тюркские языки. В книге нашли отражение рубаи, переведённые 34 поэтами. Несмотря на то, что рубаи Хайяма были опубликованы несколько раз на азербайджанском, турецком и узбекском языках, впервые в этом издании они вышли в свет на татарском, гагаузском и др. языках представителей тюркских народов. То, что переводы рубаи поэтами, относятся к различным периодам является показателем того, что они всегда почитались и были востребованы среди тюркских народов».
В книге, украшенный специально нарисованными миниатюрами иранских художников, помимо самих переводов, также представлены и оригиналы, для лучшего сравнения и уточнения качества перевода.
В ноябре этого года в Национальном музее азербайджанской литературы предполагается проведение международной конференции, посвящённой Омару Хайяму. В рамках этой конференции пройдёт презентация книги «Врач Омар Хайям и его рубаи».