“Həkim Ömər Xəyyam və rübailəri” kitabı İranda çapdan çıxıb
Dünya elmi və ədəbiyyatı tarixində əbədi yaşamaq haqqı qazananlardan biri, on ikinci əsrin misilsiz riyaziyyatçısı, filosofu və şairi Ömər Xəyyamın bu il 970 yaşı tamam olur. Ömər Xəyyam, ilk növbədə, orta əsrlərin universal zəkalı böyük alimi olsa da, dünyada şair, rübai ustası kimi daha çox şöhrət tapıb. O, Şərq şairləri arasında əsərləri Avropa dillərinə ən çox tərcümə edilən söz ustasıdır.
Təbrizdə yenicə nəşr olunan “Həkim Ömər Xəyyam və rübailəri” adlı irihəcmli kitab dahi sənətkarın ildönümünə layiqli hədiyyə sayıla bilər.
Kitaba AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov geniş müqəddimə yazıb. Akademikin müfəssəl “Ön söz”ündə göstərilir ki, tanınmış ədəbiyyat məftunu və naşir Əli Polad (Əliəsğər Vahabzadə) son illərdə Ömər Xəyyam şəxsiyyəti və irsinin təbliği istiqamətində səmərəli və əhatəli iş görür. Onun tərtibində Xəyyam rübailəri Tehranda farsca, İstanbulda türkcə, Moskvada rusca, Təbrizdə Azərbaycan dilində ərəb əlifbasında nəşr edilib. Eləcə də həmin silsilədən 2009-cu ildə Bakıda XX əsrdə yaşamış müxtəlif Azərbaycan şairlərinin tərcüməsində Ömər Xəyyam rübailəri gözəl tərtibatda işıq üzü görüb.
Qeyd etmək lazımdır ki, sadalanan nəşrlərin hamısı akademik R.Hüseynovun yazdığı və Ömər Xəyyamın həyat və yaradıcılığından, dünya şöhrətindən bəhs edən ətraflı giriş məqalələri ilə başlayır. Son Təbriz nəşrinin özünəməxsusluğu ilə bağlı Rafael Hüseynov yazır: “İlk dəfə olaraq bir kitab içərisində Ömər Xəyyam rübailərinin müxtəlif türk xalqlarının dillərinə tərcümələri toplanıb. Kitabda 34 şairin Xəyyam irsindən etdiyi seçmə rübailərin çevirmələri yer alır. Azərbaycan və Türkiyə türkcəsində, özbək dilində Xəyyam rübailəri əvvəllər dəfələrlə ayrıca kitab halında nəşr olunsa da, ilk dəfədir ki, tatar, qaşqay, xələc, qaqauz və digər türk xalqlarının təmsilçilərinin etdiyi tərcümələrlə eyni bir kitabda qovuşur. Həm də tərcümələri bu kitabda əksini tapan şairlərin xeyli fərqli dövrlərdə yaşaması onun göstərcisidir ki, Xəyyamın müdrik rübailəri türk xalqları arasında həmişə oxunub, sevilib, özününkü hesab edilib”.
İran rəssamlarının məxsusi olaraq bu kitablar silsiləsi üçün çəkdiyi cazibəli miniatürlərlə bəzənmiş yeni kitabda Ömər Xəyyamın şeirlərinin tərcüməsi ilə yanaşı, orijinalları da verilib ki, bu da tutuşdurma aparmağa, çevirmələrin səviyyəsi barədə doğru qənaət əldə etməyə imkan verir.
Bu ilin noyabrında Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Ömər Xəyyama həsr edilən beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Həmin konfrans çərçivəsində “Həkim Ömər Xəyyam və rübailəri” kitabının da təqdimatı olacaq.

Having won the right to live forever in world science and the history of literature, the unprecedented mathematician, philosopher and poet of the 12th century - Omar Khayyam is 970.
Although Omar Khayyam was primarily a universal great scholar of the Middle Ages, in the world he was more famous as a poet, a master of Rubai. Among the eastern poets, he is the one whose works have been translated most of all into European languages.
Recently published in Tabriz voluminous book "Doctor Omar Khayyam and his Rubai" is a worthy gift on the anniversary of the outstanding master.
Director of ANAS National Museum of Azerbaijani Literature, academician Rafael Huseynov wrote an introduction to the publication. In the detailed written "Foreword" of the academician it is shown that, in recent years the literary critic and publisher Ali Polad (Aliasker Vahabzadeh) is conducting effective and extensive works on the distribution of the literary heritage and personality of Omar Khayyam.
As a result of his work, Khayyam's Rubai were published in Tehran in Persian, in Turkey in Turkish, in Russian in Moscow, in Tabriz in Azerbaijani with the Arabic alphabet. Also in 2009, Rubai were reflected in the translation of famous poets who lived in Baku in the twentieth century.
It should be noted that, all of the above editions begin with articles written by R.Huseynov and tell about the life and work of Omar Khayyam. Rafael Huseynov writes: "For the first time in one edition, Omar Khayyam's Rubai are collected, translated into various Turkic languages. The book reflected Rubai, translated by 34 poets.
Despite the fact that the Khayyam’s Rubai were published several times in Azerbaijani, Turkish and Uzbek languages, for the first time in this edition they were published in the Tatar, Gagauz and other languages of the Turkic peoples.
The fact that the translations of a Rubai, belong to various periods is an indicator that they were always esteemed and were demanded among the Turkic people".
In the book, decorated with specially drawn miniatures by the Iranian artists, besides the translations, for better comparison and clarification of the quality of the translation are also presented the originals.
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature is supposed to hold an international conference dedicated to Omar Khayyam in November of this year. Within the framework of this conference there will be a presentation of the book "Doctor Omar Khayyam and his Rubai".