AMEA Naxçıvan Bölməsində ümummilli liderin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
07.05.2014 00:00
Mayın 6-da AMEA Naxçıvan Bölməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş “Zamanı qabaqlayan dahi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanı iki iqtisadi-ictimai formasiyada idarə etdiyini bildirib: “Ulu öndər hakimiyyətinin keçmiş Sovet İttifaqı dövrünə təsadüf edən birinci mərhələsində iqtisadi baxımdan zəif aqrar ölkə olan Azərbaycanı inkişaf etdirərək sənaye ölkəsinə çevirmiş, müstəqilliyin təməlini qoymuşdur. İkinci mərhələdə isə dağılmaqda olan ölkəni xilas etmişdir. Azərbaycanın müstəqilliyini qorumuş və onu sabit inkişaf yoluna çıxarmışdır”.
Daha sonar bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, professor Fəxrəddin Səfərlinin “Ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimi və müasirlik” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzədə bildirilib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin böyük dühası, siyasi iradəsi, dövlətçilik qüdrəti sayəsində Azərbaycan xalqı XX əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində dövlət müstəqilliyini yenidən qazana bilmiş və bu dövləti qoruyub möhkəmləndirmək, daha da inkişaf etdirmək imkanları əldə etmişdir.

В Нахчыванском Отделении НАНА состоялось мероприятие, посвященное 91-летней годовщине общенационального лидера
6 мая 2014 года в Нахчыванском Отделении НАНА состоялось мероприятие «Гений, опередивший эпоху», посвященное 91-летней годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева.
В своем выступлении председатель Нахчыванского Отделения академик Исмаил Гаджиев отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев управлял страной в эпоху двух общественно-экономических формаций. «В первый период правления страной Г.Алиевым, который совпал с эпохой бывшего Советского Союза, в результате бурного развития Азербайджан превратился из экономически слабого государства в страну с развитой промышленностью. На втором этапе общенациональный лидер спас страну от распада, сохранил независимость Азербайджана и обеспечил устойчивое развитие».
Затем директор Института истории, этнографии и археологии профессор Фахреддин Сафарли выступил с докладом «Политика независимой государственности общенационального лидера Гейдара Алиева и современность».
В докладе было отмечено, что в результате политики независимой государственности общенационального лидера Гейдара Алиева в начале 90-х годов ХХ века азербайджанский народ смог восстановить свою независимость.