Bir sıra xəstəliklərin şəfa mənbəyi - Naxçıvanın Şorsu palçığı
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Tətbiqi kimya laboratoriyasında “Şorsu” müalicəvi palçığının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq elmi müəssisənin yaranma zərurətindən, strukturu və fəaliyyəti barədə məlumat verərək burada aparılan araşdırmaların əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirib ki, doğma Naxçıvanımız yeraltı və yerüstü sərvətlərlə zəngindir və səmərəli istifadə edilməsi üçün bu sərvətlərin dərindən öyrənilməsi vacibdir.
Akademik Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclis Sədrinin bölməyə göstərdiyi diqqət və qayğısı sayəsində elmi tədqiqat imkanlarının genişləndiyini, səmərəli nəticələrin əldə edilməsinə şərait yaratdığını bildirib. Son illər fundamental tədqiqat işləri həyata keçirən bölmənin Təbii Ehtiyatlar və Bioresurslar institutlarının laboratoriyalarında tətbiqyönümlü tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdıran İsmayıl Hacıyev Ali Məclis Sədrinin “Şorsu” müalicəvi palçığının hazırlanması ilə bağlı müvafiq tapşırığından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirildiyini bildirib. Bölmə tərəfindən müalicəvi əhəmiyyətli “Şorsu” müalicəvi palçığının hazırlığı ilə bağlı məlumat verən akademik palçığının laboratoriya şəraitində işlənməsindən sonra həm palçıq, həm də quru toz formasında qablaşdırıldığını deyib. Qeyd olunub ki, təbii müalicəvi vasitə bu günlərdə müxtəlif əczaxanalarda satışa veriləcək.
Daha sonra tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Səhiyyə naziri Niyazi Novruzov çıxış edərək “Şorsu” palçığının müalicəvi əhəmiyyətindən ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, əhalimizin əvvəl primitiv şəkildə istifadə etdiyi palçıq hal-hazırda Naxçıvan Bölməsinin laboratoriyasında gigiyenik qaydada, müxtəlif xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilməsi üçün xüsusi təcrübələrlə yoxlanıldıqdan sonra qablaşdırılıb. Palçıq 17 adda-revmatizma, revmatoid artrit, fəqərə osteoxondrozu, deformasiyaedici, miozit, bursit, insult qalığı, radikulit, nevrit, nevralgiya, prostatit və digər xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilə bilər. Müalicənin applikasiya, tampon və ümumi palçıq vannası şəklində istifadəsi mümkündür. Paketin və qutunun üzərində palçığın tərkibi, müalicəvi əhəmiyyəti və istifadə qaydası da göstərilib.
Sonra Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Qarayev maqnezium, natrium, kalsium, dəmir oksid tərkibli “Şorsu” müalicəvi palçığının laboratoriya şəraitində hazırlığından və krem vəziyyətinə salınması prosesindən danışıb.

Источник исцеления от многих болезней – Грязь «Шорсу» Нахчывана
В лаборатории Практической химии Института природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА проведена презентация целебной грязи «Шорсу».
Мероприятие открыл председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев и сообщил о необходимости создания, структуре и деятельности научного учреждения и важности проведённых здесь исследований. Он отметил, что наш родной Нахчыван богат подземными и поверхностными ресурсами, и важно изучить эти богатства, чтобы эффективно использовать их.
Академик отметил созданные условия для получения эффективных результатов и расширения научно исследовательских возможностей отделения председателем Верховного меджлиса Нахчыванской автономной республики. Исмаил Хаджиев отметил выполнение, поставленных задач председателем Верховного меджлиса по изготовлению целебной грязи «Шорсу», и донёс до внимания фундаментальные исследовательские работы, проводимые в лабораториях Институтов природных ресурсов и биоресурсов в последние года. Дав информацию о создании в лаборатории лечебной грязи «Шорсу», он отметил, что далее она упаковывается как в форме грязи, так и в форме порошка. Было отмечено, что данное целительное средство будет дано в продажу на днях.
Далее министр здравоохранения НАР Ниязи Новрузов выступив подробно рассказал о лечебной важности «Шорсу». Он отметил, что грязь, которая раньше использовалась примитивным методом, упаковывается в лабораториях Нахчыванского отделения после специальных гигиенических процедур и проверок, для лечения различных болезней. Грязь может использоваться в лечении 17 видов ревматизма, ревматоида, артрита, остеохондроза, миозита, бурсита, радикулита, неврита, невралгии, простатита и других болезней. Его можно использовать в виде грязевой ванны или тампоном. На упаковке указан состав грязи, целебные свойства и метод использования.
Затем старший научный работник лаборатории химии сырья и технологии Института природных ресурсов, доктор философии по химическим наукам, доцент Ахмед Гараев рассказал о процессе превращения грязи «Шорсу» в составе которой есть кальций, железо в состояние крема, созданной в лабораторных условиях.