Bir sıra xəstəliklərin şəfa mənbəyi - Naxçıvanın Şorsu palçığı
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Tətbiqi kimya laboratoriyasında “Şorsu” müalicəvi palçığının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq elmi müəssisənin yaranma zərurətindən, strukturu və fəaliyyəti barədə məlumat verərək burada aparılan araşdırmaların əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirib ki, doğma Naxçıvanımız yeraltı və yerüstü sərvətlərlə zəngindir və səmərəli istifadə edilməsi üçün bu sərvətlərin dərindən öyrənilməsi vacibdir.
Akademik Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclis Sədrinin bölməyə göstərdiyi diqqət və qayğısı sayəsində elmi tədqiqat imkanlarının genişləndiyini, səmərəli nəticələrin əldə edilməsinə şərait yaratdığını bildirib. Son illər fundamental tədqiqat işləri həyata keçirən bölmənin Təbii Ehtiyatlar və Bioresurslar institutlarının laboratoriyalarında tətbiqyönümlü tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdıran İsmayıl Hacıyev Ali Məclis Sədrinin “Şorsu” müalicəvi palçığının hazırlanması ilə bağlı müvafiq tapşırığından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirildiyini bildirib. Bölmə tərəfindən müalicəvi əhəmiyyətli “Şorsu” müalicəvi palçığının hazırlığı ilə bağlı məlumat verən akademik palçığının laboratoriya şəraitində işlənməsindən sonra həm palçıq, həm də quru toz formasında qablaşdırıldığını deyib. Qeyd olunub ki, təbii müalicəvi vasitə bu günlərdə müxtəlif əczaxanalarda satışa veriləcək.
Daha sonra tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Səhiyyə naziri Niyazi Novruzov çıxış edərək “Şorsu” palçığının müalicəvi əhəmiyyətindən ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, əhalimizin əvvəl primitiv şəkildə istifadə etdiyi palçıq hal-hazırda Naxçıvan Bölməsinin laboratoriyasında gigiyenik qaydada, müxtəlif xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilməsi üçün xüsusi təcrübələrlə yoxlanıldıqdan sonra qablaşdırılıb. Palçıq 17 adda-revmatizma, revmatoid artrit, fəqərə osteoxondrozu, deformasiyaedici, miozit, bursit, insult qalığı, radikulit, nevrit, nevralgiya, prostatit və digər xəstəliklərin müalicəsində istifadə edilə bilər. Müalicənin applikasiya, tampon və ümumi palçıq vannası şəklində istifadəsi mümkündür. Paketin və qutunun üzərində palçığın tərkibi, müalicəvi əhəmiyyəti və istifadə qaydası da göstərilib.
Sonra Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının böyük elmi işçisi, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Qarayev maqnezium, natrium, kalsium, dəmir oksid tərkibli “Şorsu” müalicəvi palçığının laboratoriya şəraitində hazırlığından və krem vəziyyətinə salınması prosesindən danışıb.

The healing source of a number of diseases - Shorsu mud of Nakhchivan
The presentation of the "Shorsu" medical mud was held at the Applied Chemistry Laboratory of the Institute of Natural Resources of Nakhchivan Division of ANAS.
The event was opened by the chairman of the department, academician Ismayil Hajiyev and informed about the necessity, structure and activity of the scientific institution and the importance of the research conducted here. He noted that our native Nakhchivan is rich in underground and surface resources and it is important to study these wealth in order to use them efficiently.
Thanks to the attention and care shown by the chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, the opportunities for scientific research have been expanded and the results are achieved, Academician noted. He underlined that implementation of researches in Laboratory of Natural Resources and Bioresources Institute of the division has been carried out in recent years. He noted that the tasks arising from the relevant assignment of the Chairman of the Supreme Assembly on preparation of the Shorsu healing mud have been fulfilled.
Then, Niyazi Novruzov, Health Minister of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke about the therapeutic significance of the “Shorsu” mud. He noted that the mud used primarily by our population was now packaged in the Nakhchivan Branch Laboratory after checking for special hygienic procedures for the use of various diseases. Mud can be used for the treatment of 17 rheumatoid arthritis, rheumatoid arthritis, deformations, myositis, bursitis, stroke residue, neuritis, neuralgia, prostatitis and other diseases.
Then the senior scientific researcher of the Mineral Resources Chemistry and Technology Laboratory of the Institute of Natural Resources, PhD on Chemical Sciences, Associate Professor Ahmed Garayev spoke about the process of preparation and treatment of "Shorsu" mud with magnesium, sodium, calcium, iron oxide in laboratory conditions.