AMEA-nın nümayəndə heyəti Təbrizə səfər edib
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Təbriz Dövlət Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq protokoluna əsasən ildə iki dəfə Bakıda və Təbrizdə “Azərbaycan ədəbiyyatı klassiklərini birgə öyrənək” layihəsi əsasında elmi konfranslar təşkil edilir.
İndiyədək Ədəbiyyat İnstitutunda Məhəmmədhüseyn Şəhriyara, Təbriz Dövlət Universitetində isə Saib Təbriziyə dair müştərək elmi konfranslar keçirilib.
Bugünlərdə isə “Şəms Təbrizi” adlı konfransda iştirak etmək məqsədilə AMEA-nın nümayəndə heyəti Təbrizə səfər edib. Nümayəndə heyətinin tərkibinə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa HəbibbəyliHumanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnsatitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli və Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səttarov daxildirlər.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli Təbriz Dövlət Universitetinin rektoru, professor Məhəmmədrza Purməhəmmədi ilə görüşüb.
Görüşdə əməkdaşlığın perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. “Azərbaycan ədəbiyyatı klassiklərini birgə öyrənək” layihəsi çərçivəsində 2019-cu ildə AMEA-nın Ədəbiyyat İnsdtitutunda Əliağa Vahidə, Təbriz Dövlət Universitetində isə Nəsirəddin Tusinin ədəbi fəaliyyətinə həsr olunan birgə elmi konfransların keçirilməsi qərara alınıb.
Təbriz Dövlət Universitetində təşkil olunan “Şəms Təbrizi” adlı konfransı bu qurumun Ədəbiyyat fakültəsi Türk dili kafedrasının müdiri, professor Fərşbafiyan açıb. O, görkəmli mütəfəkkirə həsr olunan konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Tədbirdə “İrfan ədəbiyyatının Şəmsi” mövzusunda məruzə edən akademik İsa Həbibbəyli XIII-XIV əsrlər Azərbaycan ədəbi-ictimai fikrinin görkəmli nümayəndəsi Şəms Təbrizinin həyatı və yaradıcılığından danışıb, orta əsrlər ədəbiyyatı və fəlsəfəsinin ümumi mənzərəsinin müəyyən edilməsində böyük xidmətləri olan Şəms Təbrizinin çoxcəhətli fəaliyyətinin indiyədək az öyrənildiyini və bu istiqamətdə birgə araşdırmalara ehtiyac olduğunu bildirib.
Daha sonra Təbriz Dövlət Universitetinin professoru, doktor Mehdipur “Şəms Təbrizi - Mövlana baxışından”, akademik Teymur Kərimli “Saib Təbrizi və klassik ədəbi irs”, Təbriz Universitetindən doktor İqbali “Şəms Təbrizinin ürfana münasibəti”, doktor Xakpur “Şəms Təbrizinin baxışlarına bir baxış”, doktor Abadi “Şəms Təbrizi və Mövlana Cəlaləddin Rumi”, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səttarov “Şəms Təbrizi polyak ədəbiyyatşünaslığında” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
AMEA-nın nümayəndə heyətinə Şəms Təbrizinin “Məqalət” traktatı və “Saib Təbrizi divanı” kitabları hədiyyə olunub.
Konfrans materiallarının Təbriz Dövlət Universitetində kitabça şəklində çap olunması qərara alınıb.
Səfər çərçivəsində AMEA-nın nümayəndə heyəti son illərdə İran İslam Respublikası Qərbi Azərbaycan vilayətinin Xoy şəhərində tapılmış Saib Təbrizinin məzarını və orada yaradılmış xatirə kompleksini ziyarət ediblər. Nümayəndə heyəti, həmçinin Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasınıın Təbriz şəhərindəki Baş konsulu Əliyyənnağı Hüseynovla da görüşüb.

Делегация НАНА совершила визит в Тебриз
Согласно протоколу о сотрудничестве, подписанным между Институтом литературы им. Низами Гянджеви и Тебризским государственным университетом, на основе проекта «Давайте вместе изучать классиков азербайджанской литературы» в Баку и Тебризе дважды в год проводятся научные конференции.
Институт литературы проводил совместные научные конференции, посвященные Мухаммедгусейну Шахрияру, а также Саибу Тебризи в Тебризском государственном университете.
А на днях делегация НАНА совершила визит в Тебриз для участия в конференции «Шамс Тебризи». В состав делегации вошли вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, директор Института рукописей, академик Теймур Керимли и заведующий Отделом образования Института литературы им. Низами, доктор философии по социологии Самир Саттаров.
Сначала академик Иса Габиббейли встретился с ректором Тебризского государственного университета, профессором Мухаммедрзой Пурмухаммеди.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества. В рамках проекта «Давайте вместе изучать классиков азербайджанской литературы» было принято решение о проведении в 2019 году совместных научных конференций, посвященных творчеству Алиаги Вахида в Институте литературы НАНА и литературной деятельности Насреддина Туси в Тебризском государственном университете.
Конференцию под названием «Шамс Тебризи», организованную в Тебризском государственном университете, открыл профессор завкафедрой турецкого языка факультета литературы, профессор Фаршбафиян. Он рассказал о значении конференции, посвященной выдающемуся мыслителю.
Выступив с докладом «Шамс ирфанской литературы», академик Иса Габиббейли проинформировал о жизни и творчестве выдающегося представителя литературно-общественной мысли XIII-XIV вв. Шамса Тебризи. Он отметил, что многогранная деятельность Шамса Тебризи, имевшего большие заслуги в определении общей картины литературы и философии средних веков.
Далее были заслушаны доклады профессора Тебризского государственного университета, д-ра Мехдипура «Шамс Тебризи – с точки зрения Мовланы», академика Теймура Керимли «Саиб Тебризи и классическое литературное наследие», д-ра Игбали из Тебризского университета «Отношение Шамса Тебризи к урфану», д-ра Хакпура «Взгляд на взгляды Шамса Тебризи», д-ра Абади «Шамс Тебризи и Мовлана Джалаладдин Руми», доктора философии по социологии Самира Саттарова «Шамс Тебризи в польском литературоведении».
Делегации НАНА были представлены трактат Шамса Тебризи «Магалят» и книга «Диван Саиба Тебризи».
Было принято решение об издании материалов конференции в форме брошюры в Тебризском государственном университете.
В ходе визита делегация НАНА посетила могилу Саиба Тебризи, найденного в последние годы в городе Хое провинции Западный Азербайджан Исламской Республики Иран, и его мемориальный комплекс. Делегация также встретилась с Генеральным консулом Азербайджанской Республики в городе Тебризе Алийяннаги Гусейновым.